Dietetika

Slepačie vajce

Vajce obsahuje veľké množstvo bielkovín, má silné liečebné účinky a je výživné. Má tri rôzne zložky, ktorá každá o sebe má iné liečebné schopnosti (žĺtok, bielok, škrupina). Aj tu treba dbať na to, aby sme vedeli aké vajcia konzumujeme, pretože opisujem účinky surových vajec. Veľa ľudí si stále nevie predstaviť, že by malo konzumovať surové vajcia. Ich chuť a  konzistencia sa však dá zamaskovať…bielok sa dá piť so šťavou, žĺtok sa dá vymiešať s niečím sladkým. Pre mnohých z nás sú to milé spomienky na detstvo… → Čitať ďalej

Ryby a morské plody

V Číne patria k  najzdravším jedlám. Ryba je tiež považovaná za symbol bohatstva a hojnosti.

→ Čitať ďalej

Kravské mlieko

Je to mimoriadne telu prospešná tekutina, ale iba vtedy, ak sa bavíme o čerstvom, neupravenom mlieku. Pasterizácia (tepelná úprava mlieka) zvyšuje u ľudí s oslabenou slezinou mieru zahlienenia. Homogenizácia zase spôsobuje, že čiastočky tuku v mlieku sú menšie, tenké črevo ich absorbuje viac a tuk tak ľahšie prekonáva prirodzené bariéry organizmu – dostane sa ďalej. A to je problém všetkých odtučnených mliek. Plnotučné mlieko takýto problém v organizme nevytvára.

→ Čitať ďalej

Sladidlá

Z pohľadu TČM je cukor ingrediencia, ktorá sa používa v mnohých liečivých jedlách. Je návykový a chutí.  Možno aj preto sa vo vyspelom západnom svete objavuje ako prísada skoro vo všetkých potravinách…chlebom počnúc. Veľké množstvo cukru naozaj škodí, malé dávky sú pre telo naopak  liekom. Cukor uľavuje žalúdku a slezine, posilňuje Qi a krv a dodáva telu energiu.

→ Čitať ďalej

Pochutiny - soľ, miso, ocot

Ocot – v Číne sa obyčajne vyrába z ryže, pšenice alebo ciroku

– pomáha tráveniu, rozpúšťa stagnácie a blokády, zastavuje krvácanie a detoxikuje, zvyšuje chuť k jedlu

– Pri stagnácii ťažkej a mastnej potravy, nechutenstve, chuti na kyslé sa konzumuje po lyžičkách alebo zázvor naložený v octe.

– Pri zvracaní krvi, krvi v stolici alebo krvácaní z nosa sa užíva po lyžičkách (kyslá chuť zviera).

– Po zjedení nevhodnej potravy sa užíva po lyžičkách alebo s cesnakom, či zázvorom.

Upozornenie: Nekonzumuje sa pri opuchoch, kašovitej stolici, gynekologickom výtoku, nachladnutí, viróze.

→ Čitať ďalej

Bylinky a korenia

Tieto ingrediencie ochucujú jedlo a majú špecifické liečebné účinky. Poznať ich je teda nielen dobré, ale určite aj zdraviu prospešné.

Bazalka

– má pálivú chuť a teplú povahu, podporuje prúdenie Qi a krvi, pomáha tráveniu a posilňuje pľúca, slezinu a žalúdok, rozptyľuje chlad, vyháňa vietor, odvádza vlhkosť, rozpúšťa toxíny

– Používa sa aj pri liečbe bolestí brucha, nafukovania a hnačke, nepravidelnej menštruácie.

– Je užitočná pri bolestiach hlavy z vonkajších príčin.

→ Čitať ďalej

Fit do 24 hodín

Teplo zima, zima teplo…takto nejako to v posledné dni na nás vybalila príroda. Nikoho preto neprekvapuje, že lekári po celom Slovensku hlásia nárast akútnych respiračných ochorení. Smrkáme, sopleme, kýchame, kašleme…situácia, ktorá sa každoročne opakuje vždy na jar a na jeseň. Hovorí sa, že neliečené nachladnutie trvá 7 dní a liečené týždeň a čo by ste povedali na to, keby trvalo 24 hodín? Prvá pomoc je u nás doma gua sha chrbta, bylinky, upravená strava a spánok. Ráno sme väčšinou fit. S prvými dvomi vecami vám viem pomôcť, zvyšok je na vás.

→ Čitať ďalej

Existuje aj zázrak a zázračné

Na zemeguli rastie okolo 200 tisíc jedlých druhov rastlín. TČM ich využíva približne dvetisíc. Medzi nimi je asi 77, ktoré majú tonizačné (posilňujúce) účinky. Hovorí sa im aj bylinky “vyššej kategórie”, pretože priaznivo pôsobia na dĺžku a kvalitu života, zdravie, šťastie a nemajú žiadne vedľajšie účinky ani v prípade dlhodobého užívania. Skôr naopak. Regulujú telesné a psychické funkcie, zlepšujú zmysly a intuíciu, podporujú a regulujú imunitný systém, pôsobia proti starnutiu a vyživujú minimálne jeden z troch pokladov: Jing (telo), Qi (energia), Shen (duch).

→ Čitať ďalej

Superpotraviny z hľadiska TČM 2

Ľuďom trvalo celé tisícročia, kým pochopili rastlinný svet a prišli na to, čo môžu bez obáv konzumovať, čo je zdraviu prospešné a naopak škodlivé. A tak v prírode nájdeme hneď niekoľko desiatok rastlín, ktoré môžeme pre ich liečivé a preventívne účinky nazvať prírodnými zázrakmi.

→ Čitať ďalej

Superpotraviny z hľadiska TČM 3

Kozinec blanitý

Patrí k najúčinnejším posilňujúcim bylinkám. Silne tonizuje energiu/Qi, vytvára krv a telesné tekutiny. Tým prekonáva psychickú, ale i fyzickú slabosť a stres. Posilňuje svaly a zlepšuje ich funkciu (uvítajú najmä športovci).

Kozinec sa zaraďuje k najdôležitejším prostriedkom na udržanie zdravého imunitného systému. Pomáha telu bojovať s vonkajšími patogénmi, s ktorými prichádzame aj v tomto prechodnom období do kontaktu (chlad, vlhko, vietor).

→ Čitať ďalej

Superpotraviny z hľadiska TČM 4

Výživová hodnota potravín sa neustále znižuje. Či už to je spôsobom pestovania, klimatickými zmenami, skladovaním alebo dĺžkou dopravy k zákazníkovi…isté však je, že vďaka hektickému životnému štýlu naše nároky na prísun živín sa zvyšujú. Nepridáva tomu ani priemyselné spracovanie, ktoré potraviny zaťažuje ďalšími chemickými látkami. Aj vy vidíte ten rozdiel medzi ponukou a dopytom nášho tela?  Možno už konečne prichádza čas začať žiť vo väčšej harmónii samého so sebou. Prispieť k tomu môžu aj bylinky, ktoré rastú na zemeguli celé tisícročia a čakajú kedy nám budú môcť podať pomocnú ruku. Sú ich desiatky, ktoré môžeme smelo nazvať “zázračné”.

→ Čitať ďalej

Superpotraviny z hľadiska TČM 5

Maca – koreň

V Peru a Bolívii (domovská krajina byliny) si macu cenia už po stáročia pre vysoký obsah živín, schopnosti dodať energiu, výdrž, silu a libido.

Táto super potravina s vysokým obsahom omega mastných kyselín, vápnika, horčíka, železa, selénu, aminokyselín a polysacharidov pôsobí proti starnutiu, zvyšuje pružnosť kože. Dodáva energiu, zlepšuje mentálne funkcie a bdelosť, posilňuje imunitný systém. Zvyšuje plodnosť, vyrovnáva hormonálnu hladinu (menopauza), posilňuje tehotné a dojčiace matky. Maca je skvelá pri depresiách a pri nespavosti, je vynikajúca pre ľudí, ktorí trpia anémiou.  

→ Čitať ďalej

Káva zradná priateľka

 

Tri zimné mesiace sú pod nadvládou elementu voda. Tá stojí pri zrode i zániku všetkého. Keď sa míňa, prichádza strach zo zániku. Ten prichádza aj vtedy, ak jej je príliš veľa a jej silu nedokážu spútať žiadne brehy ani hrádze.

→ Čitať ďalej

Pripime si na zdravie a dlhý život

Keď sa pýtajú starých ľudí, čomu vďačia za svoju vitalitu a dlhý život, nejeden z nich prizná, že hneď ráno si dáva kalíštek kvalitného alkoholu 🙂 “Užívanie” alkoholu naozaj patrí k najstarším spôsobom liečby na svete. Prvé záznamy pochádzajú už z roku 2205 pred našim letopočtom.

Nie je alkohol ako alkohol. TČM preferuje medicinálne vína a likéry, ktoré v sebe obsahujú silu a múdrosť bylín.

→ Čitať ďalej

Medicinálne víno - elixír zdravia a života

Výroba home made je pre nás tá najlepšia 🙂

Ak si chceme vyrobiť yangový preparát s rýchlym účinkom, na zahriatie, tak siahneme skôr po destiláte.

Pre yinové preparáty, ktoré sa užívajú pri výraznom oslabení organizmu, pre podporu zažívania použijeme skôr ryžové víno/saké.

Bylinky, ktoré chceme použiť sa najskôr pomelú/rozdrvia, aby sme skrátili dobu lúhovania. Pre vylúhovanie budeme používať iba sklenené alebo keramické nádoby, v ktorých sa dá dobre zaistiť hrdlo.

→ Čitať ďalej

Jedlo ako liek

Existuje nespočetné množstvo diét, ktoré ale nie sú prospešné pre každého. Existujú aj také, ktoré dokážu opätovne v organizme upevniť stav zdravia. V rámci tradičnej čínskej medicíny/TČM je jednou z nich duan gu.

Teplé letné obdobie je vhodným časom na jej vyskúšanie, pretože jedálniček tvoria potraviny s prevažne studenou termodynamikou, čo je náročné pre naše usedené, upremýšľané a inak oslabené sleziny.

→ Čitať ďalej

Jedlo ako liek 2

Jedlo je život. Jednoduché konštatovanie, v ktorom je ukryté tajomstvo nášho zdravia a spokojného života.

Mnohé choroby, ktoré nás doslova obťažujú a otravujú si spôsobujeme sami. Jeme príliš veľa a nesprávne, čo vedie k rôznym poruchám trávenia, ktoré oslabujú náš stred – slezinu.

→ Čitať ďalej

Jarný zázrak - pŕhľava/žihľava dvojdomá

Pŕhľava patrí v našich zemepisných šírkach k najlepším liečivým rastlinám. Využíva sa celá – korene, stonka, listy i kvety. Korene dodávajú energiu obličkám hlavne v zime, listy a semená vyživujú krv, čistia pečeň a celkovo posilňujú energiu organizmu.

Pŕhľava je celoročná liečivka, avšak práve na jar nám môže byť výnimočným pomocníkom pri očiste/detoxe organizmu. Podľa TČM sa organizmus za každých okolností harmonizuje, buduje sa rovnováha, detox pre detox (lebo je to moderné), ale ani hladovky tento stav do tela neprinášajú.

→ Čitať ďalej