Základy teórie akupunktúry

...ako to teda je?

               Vždy sa musí niečo stať, čo nás posunie ďalej…v mojom prípade to bolo neustále choré a neprospievajúce dieťa. Väčšinou stretneme aj človeka, ktorý nás posunie ďalej…v mojom prípade to bola rozhľadená a múdra pediatrička, ktorá mi dala informácie o TČM a naliehala, aby som sa prihlásila do školy a učila sa… Po niekoľkých mesiacoch štúdií som sa zoznámila so zaujímavým človekom, ktorý mi položil zvláštnu otázku: „Ty si myslíš, že študuješ tradičnú čínsku medicínu?“

                Akupunktúra spolu s fytoterapiou (používaním liečivých rastlín) patrí medzi najstaršie zdravotné metódy na svete. Obe patria medzi hlavné piliere TČM. Ale to ešte neznamená, že ich pôvod musí byť v Číne.

                Veľa ľudí hovorí: “no dobre, ale veď my sme Európania, je tu iná klíma, iné zvyky, stravovanie a TČM nie je šitá na nás, je to systém pre Číňanov a preto im to funguje. 

                TČM bola po mnoho tisícročí najprepracovanejším medicínskym učením. Mala svoje školy, učiteľov, pravidlá a prísne skúšky. Nie je to žiadne ľudové liečiteľstvo. TČM je overená časom, fungovala na cisárskom dvore pred stovkami až tisíckami rokov, funguje aj dnes v New Yorku, Berlíne, Prahe, či Bratislave…zaujímavé na tom je však čosi iné…odkiaľ sa to vzalo?

                Na jeseň v roku 1991 sa stala nečakaná vec, ktorá znovu miešala kartami a podsúvala mnoho otázok, ktoré hraničili až s konšpiráciami…v tirolských Alpách objavili v zľadovatenom teréne 5 500 rokov starú múmiu (podľa miesta nálezu ju pomenovali Ötzi), ktorá mala na tele zvláštne tetovania. Boli vytvorené zárezmi v koži, do ktorých sa vtierali tmavé pigmentové častice (najčastejšie drevené uhlie). Pri ďalšom skúmaní sa zistilo, že tieto tetovania sa až nápadne zhodujú s polohou niektorých akupunktúrnych bodov, ktoré dôverne popisuje TČM.  Bolo ich 61 a patrili k dráham močového mechúra, žlčníka, sleziny, pečene a obličiek. Na týchto dráhach sa nachádzajú akupunktúrne body, ktoré riešia funkčné poruchy, okrem iných aj zažívacie. V rôznych kombináciách sa využívajú v TČM dodnes. Kde sa vôbec v dobe neolitu vzali v strednej Európe vedomosti o akupunktúre? 

                V súčasnosti sa často spomína pojem kolektívna imunita, ale čo takto kolektívne vedomie? Olduvajská roklina v Tanzánii je všeobecne vedcami označovaná za kolísku ľudstva. V tejto oblasti si domorodci dodnes spomínanou primitívnou metódou ošetrujú bolestivé miesta na tele – do zárezov kože si vtierajú popol a tieto body si stimulujú. Nech to už robia ľudoví liečitelia či šamani, jednoducho niečo vedia. Odkiaľ ale majú toto poznanie?

         

               Kedysi vedeli ľudia veľa vecí…žili vo väčšej symbióze sami so sebou aj s prírodou. V starovekej Číne sa medicínske poznatky prepojili  s novovznikajúcimi filozofickými a vedeckými smermi. Taoizmus napríklad hlásal návrat k prírode a prirodzenosti… Európa nastúpila iný trend. Po ukrižovaní Ježiša Nazaretského na scénu nastúpila cirkev a z hodín dejepisu vieme, ako sa spoločnosť chovala ku svojim učencom či liečiteľom…

                Akupunktúra je stará desaťtisíc rokov. Neustále sa vyvíjala a dala základ ďalším zdravotným terapiám. A to je fakt, na ktorý vás chcem upriamiť. Tvorí základ akupresúry, guashe, masáží a iných zdraviu prospešných metód…Toto je ten pomyselný, ale aj skutočný návod, ktorým si každý jeden z nás dokáže zharmonizovať svoje telo a dušu. Či už tomu veríte alebo nie, ono to funguje, pretože to je fyzické.

                Na stránke guasha therapy je niekoľko online kurzov. Sú pripravené tak, aby im porozumel aj laik. Ak sa stanete priaznivcami tohto webu, dostanete okrem iného do rúk “pomyselnú mapu” najdôležitejších meridiánov ľudského tela, cez ktoré si môžete ovplyvňovať vaše zdravie.

                Informácie o akupunktúrnych bodoch môžete kedykoľvek využiť na akupresúrne ošetrenie a zmiernenie príznakov rôznych zdravotných komplikácií. Chcem vám ukázať ako a kde sa máte dotýkať sami seba, idem vás naučiť rozprávať sa s vašim telom, aby ste už nikdy nemuseli povedať, že bojujete s nejakou chorobou (s ňou sa  predsa nebojuje, tá sa má počúvať). Chcem vám priniesť väčšiu radosť a spokojnosť do života.

                A keďže my ľudia sme od prírody tak trochu aj márniví, mám pre vás aj čerešničku na torte. So zdravím prichádza aj krása a tá sa v našom svete spája aj s krásnou, hebkou a jemnou pokožkou bez vrások. Guasha je to najlepšie čo poznám. Pri správne vyživenom organizme dokáže priniesť porovnateľný výsledok ako invazívne kozmetické zákroky. Naučím vás, ako správne zaobchádzať s kamennými doštičkami, ktoré sa stávajú momentálnym hitom a spolu s amatérskymi videami zaplavujú internet. Niekedy však iba dobrý úmysel nestačí, potrebujete aj vedieť, aby ste si neublížili, pretože všetko v živote má dva pomyselné konce…

                Web guasha therapy vám prinesie ucelené informácie o dietetike, zdravom spôsobe stravovania sa. TČM je totiž vedomosť a majstrovstvo staré niekoľko tisícročí, ktoré ak by sme poznali, žilo by sa nám omnoho jednoduchšie a pokojnejšie.

                Užitočnosť tohto webu spočíva aj v osobnom kontakte, konzultácii…pripravujem kurzy, na ktorých sa vedomosti učia a overujú naživo. Guashu môžete najskôr na sebe zažiť, potom sa ju naučiť a robiť svojim blízkym. A stále som ešte len v prvej polovici ponuky..

Základy teórie akupunktúry - platená sekcia

Pokiaľ ste si zakúpili jeden z našich balíčkov, tu vstupujete do platenej sekcie základov teórie akupunktúry.