Existuje aj zázrak a zázračné

Existuje aj zázrak a zázračné alebo superbyliny z pohľadu TČM 1.

Na zemeguli rastie okolo 200 tisíc jedlých druhov rastlín. TČM ich využíva približne dvetisíc. 

Medzi nimi je asi 77, ktoré majú tonizačné (posilňujúce) účinky. Hovorí sa im aj bylinky “vyššej kategórie”, pretože priaznivo pôsobia na dĺžku a kvalitu života, zdravie, šťastie a nemajú žiadne vedľajšie účinky ani v prípade dlhodobého užívania. Skôr naopak. Regulujú telesné a psychické funkcie, zlepšujú zmysly a intuíciu, podporujú a regulujú imunitný systém, pôsobia proti starnutiu a vyživujú minimálne jeden z troch pokladov: Jing (telo/esencia), Qi (energia), Shen (duch).

Huba Reishi

Nazývajú ju aj huba nesmrteľnosti, či bylina šťastia. Tonizuje všetky tri poklady. Posilňuje pečeň, mozog a kardiovaskulárny systém.

Táto bylina dlhovekosti podporuje a reguluje imunitný systém, chráni kardiovaskulárny systém, tonizuje Qi pľúc, ale azda najvýraznejšie pôsobí na našu psychiku. Tým, že dokáže otvoriť srdce nás upokojuje a spirituálne nás spája samých so sebou. Zväčšuje múdrosť a napomáha duchovnému vývoju a chápaniu súvislostí.

Z pohľadu TČM huba Reishi doplňuje Qi a krv a tým rieši našu únavu, telesnú a duševnú nevýkonnosť, nechutenstvo. Je užitočná pri nespavosti, nesústredenosti, nepokoji, zábudlivosti a nezáujmu o veci, ktoré sa okolo nás dejú, kvôli našej zlej výžive, ktorá postihuje energetickú úroveň srdca. Reishi dokáže zastaviť kašeľ a utíšiť dušnosť kvôli nedostatočnosti pľúc a prítomnosti hlienu.

Dlhodobé užívanie huby Reishi odľahčuje telo a zabraňuje starnutiu. Je súčasťou aj gua sha terapie tváre. Krém s omamnou vôňou kávy a zázračnej zložky Reishi len umocňuje povznášajúci pocit tejto terapie.

 

Schizandra

Schizandra je malá bobuľa, ktorá rastie na popínavých rastlinách v horách severnej Číny, Kórei, na Sibíri a Škandinávii. Miestni obyvatelia ju poznajú ako bylinu, ktorá predlžuje život. Čínska šľachta ju používala na zvýšenie vnútorných síl a udržanie mladosti. Viac ako dvetisíc rokov tvorí základ receptúr na podporu sexuality mužov i žien.

Tonizačná bylinka reguluje energiu všetkých piatich prvkov (drevo, oheň, zem, kov, voda) a vstupuje do všetkých 12 akupunktúrnych dráh. Schizandra je uznávané tonikum krásy a pôsobí na pleť. Zlepšuje zrak a pamäť, podporuje bystré myslenie a sústredenie. Detoxikuje pečeň, čistí krv a pľúca. Posilňuje pohlavné funkcie a zlepšuje libido.

Schizandra sa preslávila aj ako bylinka krásy. V starej Číne ju používali ako prísadu na hebkú, vlhkú a žiarivú pleť, mimo iného dokáže spomaliť starnutie kože a chráni pokožku pred UV žiarením.

Z pohľadu TČM schizandra doplňuje tekutiny, Qi a yin. Ich nedostatok sa prejavuje únavou, nevýkonnosťou, krátkym dychom, búšením srdca, smädom, či nočným potením. Zastavuje potenie a dopĺňa yin a krv srdca. Ich nedostatok sa prejaví nespavosťou, búšením srdca a ľakavosťou. Takisto doplňuje aj yin pľúc, ktorý spôsobuje dušnosť a suchý kašeľ, tichý hlas, chrapot, obtiažny nádych.

Zastavuje hnačku pri nedostatočnosti sleziny, zviera esenciu a tým odstraňuje časté močenie aj v noci, močovú inkontinenciu, polúcie u mužov a riedke hlienovité výtoky u žien. Bylina je úžasná aj v tomto období, keď pľúca napáda veterný chlad, ktorý spôsobuje dušnosť a kašeľ s vykašliavaním riedkych bielych hlienov.

 

Longan

Užitočná liečivka pre mentálne pracujúcich ľudí. Posilňuje slezinu a srdce. Užíva sa pri anémii, patrí k najdôležitejším prostriedkom na posilnenie krvotvorby.

Užíva sa pri nespavosti, nervozite a zábudlivosti. Konzumácia longanu je veľmi jednoduchá. Je to ovocie podobné liči. Je veľmi chutné, len nezabudnite, že denná dávka by nemala presiahnuť 15 g. A keďže je to ovocie, prináša do tela ďalšiu vlhkosť. Tak opatrne ak ste zahlienení a máte okolo jazyka odtlačky zubov. Svedčí to o tom, že máte vlhkosť v slezine.

Z pohľadu TČM je to liečivka, ktorá dopĺňa krv a Qi sleziny, vyživuje krv srdca, čím zlepší schopnosť jeho aktivity a upokojenia.

error: Alert: Content selection is disabled!!