Jarný zázrak – pŕhľava/žihľava dvojdomá

Jarný zázrak - pŕhľava/žihľava dvojdomá


Pŕhľava patrí v našich zemepisných šírkach k najlepším liečivým rastlinám. Využíva sa celá – korene, stonka, listy i kvety. Korene dodávajú energiu obličkám hlavne v zime, listy a semená vyživujú krv, čistia pečeň a celkovo posilňujú energiu organizmu.

Pŕhľava je celoročná liečivka, avšak práve na jar nám môže byť výnimočným pomocníkom pri očiste/detoxe organizmu. Podľa TČM sa organizmus za každých okolností harmonizuje, buduje sa rovnováha. Detox pre detox (lebo je to moderné), ale ani hladovky tento stav do tela neprinášajú.

Listy a vňať pŕhľavy ničia a rozpúšťajú škodliviny, majú močopudné a protizápalové účinky, rozpúšťajú kyselinu močovú a neutralizujú ju. Tým pomáhajú pri liečbe dny a reumatizmu. Účinné látky byliny bránia vzniku piesku v obličkách a močovom mechúre. Bylina účinkuje pri vyprázdňovaní stolice i zadržiavaní moču, toto je jeden z dôvodov, prečo sa odporúča pri jarných očistných kúrach.

Pŕhľava čistí krv. Patrí medzi naše najlepšie krvotvorné liečivé rastliny. Je vhodná pri chudokrvnosti/anémii. Tvorí nové krvné telieska (čerstvá bylina obsahuje železo). Takto oživená krv znižuje únavu a vyčerpanosť organizmu, posilňuje nervy. Jarná bylina ukrýva vo svojich vrchných listoch “mladý yang”, ktorý dáva organizmu silu a energiu. Rastlina sa naopak nezbiera v lete, kedy je termodynamicky veľmi teplá a má vysušené tekutiny. Jesenné korene sa potom využívajú pri podpore obličkového yangu. 

Pŕhľavový výluh znižuje hladinu cukru v krvi, a využíva sa i pri hojení žalúdočných vredov.  

Pŕhľava je užitočná aj pri problémoch s vlasmi (riedke vlasy, mastné vlasy, lupiny). Výluhom z listov a koreňov sa niekoľko týždňov umýva hlava. Účinok je ešte zosilnený použitím tinktúry vyrobenej z jarných alebo jesenných koreňov byliny.

Táto bylina, hoci ju mnohí považujeme za burinu, sa využíva vo fytoterapii i homeopatii aj pri liečbe alergií. Pomáha nám posilniť našu obranyschopnosť proti vonkajším vplyvom a tým zabraňuje spusteniu alergických reakcií, ktoré nie sú ničím iným, len neprimeranou alebo nedostatočnou obranou. Podľa TČM je totiž alergia obvykle kombináciou nejakej nedostatočnosti a “škodlivého vetru”, ktorý prenikol cez nedostatočnú obranu nášho tela a dostal sa k vnútorným orgánom.

Mladé žihľavové listy, ktoré ešte tak nepŕhlia, sa dajú jesť ako šalátová príloha, prípadne uvarené ako zelenina. Sú plné minerálnych látok, preto ak máme oslabené zažívanie a vylučovanie je potrebné ich pred jedením spariť alebo povariť. Jarné korene sú plné vlahy a živín. Môžeme ich variť v polievkach. Dajú nám dostatok energie, ktorú po zime potrebujeme. Bylina má aj chutné kvety, ktoré sú takisto zásobárňou energie a na rozdiel od listov a koreňov sa konzumujú vždy v surovom stave.

Očistná čajová kúra

Dve lyžičky čerstvej žihľavy prelejeme 1/4 litrom vriacej vody (môžeme zaliať aj studenou a necháme prejsť varom a hneď odstavíme). Na 10 minút prikryjeme pokrievkou, po uplynutí tohto času scedíme a takto pripravený čaj pijeme 2 až 3 týždne. Pijeme ho vlažný po dúškoch, 1 šálku 3x denne (ranná šálka môže byť nalačno). Čaj môžeme obohatiť aj o kvety sedmokrásky a prvosienky. Takisto sú to skvelé jarné bylinky, ktoré dodajú žihľavovému čaju ešte lepšiu chuť a prevoňajú ho.

Žihľavový výluh

Ešte viac cenných látok dostaneme zo žihľavy, ak ju namočíme do studenej vody a týmto spôsobom si z nej urobíme výluh. Čerstvé listy žihľavy posekáme na menšie kúsky a zalejeme cca 1 litrom studenej vody tak, aby bola žihľava celá ponorená vo vode. Tento výluh si pripravujeme navečer (počas noci sa bude lúhovať). Ráno ho zlejeme a budeme ho popíjať počas dňa  2 až 3 týždne.

 

UPOZORNENIE: Žihľava sa neodporúča na dlhšie užívanie (2-3 týždne).