Jedlo ako liek

Jedlo ako liek 1

Existuje nespočetné množstvo diét, ktoré ale nie sú prospešné pre každého. Existujú aj také, ktoré dokážu opätovne v organizme upevniť stav zdravia. 

V rámci tradičnej čínskej medicíny/TČM je jednou z nich duan gu.

Teplé letné obdobie je vhodným časom na jej vyskúšanie, pretože jedálniček tvoria potraviny s prevažne studenou termodynamikou, čo je náročné pre naše usedené, upremýšľané a inak oslabené sleziny.

 

Slezina je z pohľadu TČM našim najdôležitejším orgánom. Nemá však nič spoločné s tou „západnou“, ako ju popisuje naša zdravoveda. 

Slezina podľa TČM predstavuje celý tráviaci aparát, je to náš stred. Bez nej by v tele nefungovalo takmer nič. Všetky orgány vyživuje krvou a energiou/Qi, udržuje ich stálu polohu a disponuje postnatálnou esenciou, ktorú každodenne obnovuje.

Ak je slezina z akéhokoľvek dôvodu „unavená“, nedokáže poriadne tráviť a v tele začína vytvárať odpadové látky. Vzniká vlhkosť, ku ktorej sa zvykne pridávať aj horúčava, ktorá mení vlhkosť na hlien. Ten presakuje a usádza sa vo všetkých častiach organizmu, poškodzuje yangovú energiu, čím znižuje silu našej imunity. 

Zo začarovaného kruhu chorôb sa dá chvalabohu úspešne vyjsť aj úpravou jedálnička. Dietetika je už po tisícročia základom starostlivosti o zdravie a dlhovekosť nielen v Číne. Základnou zložkou zdravej stravy sú už tradične obilniny, hlavne ryža, zelenina, ovocie a mäso. Pred mnohými storočiami si však taoistickí lekári všimli, že niektoré typy ochorení takúto stravu netolerujú a zdravotný stav naopak ešte zhoršujú. Zo stravy odstránili obilniny, strukoviny a ďalšie nežiadúce zložky. Túto formu stravovania nazvali duan gu – stravovanie bez zrna.

Pýtate sa, čo je na obilninách a strukovinách tak zdraviu škodlivé? Sú to rastlinné lektíny, ktoré „nahlodávajú“ črevnú stenu. Pomáhajú mikróbom k ich hlbšiemu uhniezdeniu sa v črevách a prenosu rôznych patogénov z čriev do krvi. Vysokolektínová potrava udržuje pri živote obezitu, hypertenziu, diabetes II. typu, aterosklerózu, autoimunitné choroby a zápaly (čriev, reumatoidnú artritídu, štítnej žľazy…), psychické a neurologické poruchy (bolesti hlavy, degeneratívne a zápalové choroby mozgu…), chronický únavový syndróm, prekyslenie organizmu, poruchy imunity, poruchy spánku, psychosomatické problémy, črevné zápaly (ulceróznu kolitídu, Crohnovu chorobu), atopie (astmu, ekzém, alergie), zápaly sliznice dýchacích ciest, zubný kaz, paradentózu, zápach z úst, gynekologické zápaly, artrózu, degeneratívne ochorenia, zrýchľujú starnutie organizmu…

Lektíny sa nachádzajú takmer vo všetkých druhoch potravín. Pri diéte duan gu ide o špecifické vysadenie určitých typov lektínov – hlavne z obilnín, strukovín a zemiakov. Nie všetky lektíny sú totižto zdraviu škodlivé. Veľmi prospešné sú nášmu zdraviu napríklad lektíny z húb.

Takmer každý hľadá cestu ako byť zdravší. Väčšina z nás si dokonca myslí, že sa stravuje zdravo. Čo je pre nás teda to správne jedlo? Prvé kritérium je telesný pocit…ak nám je po konzumácii jedla dobre a máme dostatok energie, tak je väčšinou všetko v poriadku. Ak sme po jedle unavení, berie nás na spánok, trpíme rôznymi gastroenterologickými problémami (nafukuje nás, máme vetry, kŕče…), máme kašoidnú stolicu alebo zápchu – stravujeme sa zle. Jednou z možností nápravy je diéta duan gu, ktorá má svoje dosť prísne pravidlá, ale rýchle účinky a neopísateľný pocit prílevu energie, ľahkosti bytia a voľnosti.