Pripime si na zdravie a dlhý život

Pripime si na zdravie a dlhý život

Keď sa pýtajú starých ľudí, čomu vďačia za svoju vitalitu a dlhý život, nejeden z nich prizná, že hneď ráno si dáva kalíštek kvalitného alkoholu. “Užívanie” alkoholu naozaj patrí k najstarším spôsobom liečby na svete. Prvé záznamy pochádzajú už z roku 2205 pred našim letopočtom.

Nie je alkohol ako alkohol. TČM preferuje medicinálne vína a likéry, ktoré v sebe obsahujú silu a múdrosť bylín. Americký politik a vedec Benjamin Franklin to vystihol vo vtipnom bonmote: “Vo víne je múdrosť, v pive je sloboda, vo vode sú baktérie”. Keďže vieme, že viac ako 60 percent ľudského tela tvorí voda,  tak toto tvrdenie prebijeme hláškou toskánskeho astronóma, filozofa a fyzika Galilea Galileiho: “Víno je slnečná žiara, ktorú udržiava pohromade voda”.

Medicinálne vína sa užívali predovšetkým v zimných mesiacoch, majú rýchly efekt, pretože sa rýchlo vstrebú do krvi a vytvoria Qi.

Vieme si ich vyrobiť aj v domácich podmienkach. Je to zábavné a je to dobré aj kvôli tomu, že v ňom bude kus našej energie. Všetko, na čo chcete aby vám slúžilo a pomohlo, si cez vaše myšlienky zhmotníte v tomto elixíre.

Základom tradičných medicinálnych vín je ryžové víno alebo japonské saké (dostať bežne vo vietnamských obchodoch). Tie neprešli destiláciou a obsahujú okolo 15% alkoholu. Ak uprednostníme tvrdý alkohol, tak treba siahnuť po destilátoch, ktoré obsahujú 30-70% alkoholu. V našich zemepisných šírkach sa na to hodí neutrálna vodka (bez príchutí). Slivovica, jabĺčkovica a podobné ovocné destiláty na to nie sú vhodné, pretože majú výraznú chuť a tým menia chuťové parametre bylín.

Účinky medicinálnych vín

Medicinálne vína užívame pre posilnenie Qi, doplnenie yangu a krvi. Slabšie liehoviny (ryžové vína) dokážu doplniť aj Yin (starší ľudia).

Užívajú sa pre posilnenie šliach a kostí. Sú teda vhodné pre jedincov s oslabenou esenciou obličiek a nedostatkom krvi pečene, pre pobolievanie a slabosť v bedrách a dolných končatinách.

Vyháňajú z tela vietor, užívajú sa predovšetkým pri reumatických ochoreniach, pretože vylučujú z dráh škodlivinu a vietor, ktorý spôsobuje v tele všetko svrbenie.

Užívanie medicinálneho vína dopĺňa náš stred a uvoľňuje stagnácie, zlepšuje zažívanie podobne ako naše žalúdočné likéry. Zmierňuje bolesti, tým že rozhýbava stagnácie, čo sa často využívalo v gynekológii (bolestivá menštruácia).

Medicinálne vína nie sú vhodné pre mladých a ľudí s konštitúciou plnosti, vlhkosti, horúčavy a vlhkej horúčavy.

 

Alkohol je všeobecne považovaný za “metlu ľudstva”, ale v tomto prípade treba vyzdvihnúť jeho užitočné účinky (v malých množstvách ). Vstupuje do dráh žlčníka a pečene, kde dôjde k uvoľneniu (doslova výbuchu) Qi, ktorá sa tak nadmerne uvoľní…ako prílivová vlna rozráža stagnácie a tlačí pred sebou všetko čo je v dráhach navyše.

Alkohol rozhýbava Qi, oživuje krv, utišuje ducha, dvíha yang, zahrieva stred, rozptyľuje chlad. Tiež však zvyšuje liečebný potenciál bylín, ktoré sú v ňom vylúhované a zaisťuje, aby sa ich liečivý účinok dostal do celého tela.