Superpotraviny z hľadiska TČM 3.

Superbyliny z pohľadu TČM 3.

Kozinec blanitý

Patrí k najúčinnejším posilňujúcim bylinkám. Silne tonizuje energiu/Qi, vytvára krv a telesné tekutiny. Tým prekonáva psychickú, ale i fyzickú slabosť a stres. Posilňuje svaly a zlepšuje ich funkciu (uvítajú najmä športovci).

Kozinec sa zaraďuje k najdôležitejším prostriedkom na udržanie zdravého imunitného systému. Pomáha telu bojovať s vonkajšími patogénmi, s ktorými prichádzame aj v tomto prechodnom období do kontaktu (chlad, vlhko, vietor).

Priamo posilňuje pľúca a slezinu. Dokáže stimulovať jednu z jej hlavných funkcií – držať orgány na svojom mieste. A keď vieme toto, potom je už len krôčik ku konštatovaniu, že je to bylinka aj pre krásu. V tele totiž neklesajú iba orgány, ale ochabujú aj svaly a pokožka, ktorá mení kontúry tváre. 

Z pohľadu TČM našiel kozinec svoje využitie aj pri nehojacich sa vredoch, otvorených a hlbokých ranách bez hnisania, ale aj s hnisaním bez náznakov zlepšenia (nedostatok krvi a Qi). Bylinka dokáže dotlačiť k povrchu tela toxín a tým, že vytvára krv a Qi rastú svaly, čím sa môžu hojiť aj také ochorenia ako sú bercové vredy, dekubity, ale aj hlboké akné.

Kozinec je užitočný pri opuchoch z nedostatočnosti Qi sleziny, pri obezite, ale i pri pocite mravenčenia a necitlivosti v končatinách. Treba byť však pri jeho užívaní opatrní pri pocitoch horúčavy (hlavne pečeňovej – červeň v tvári, výbuchy hnevu..).

Cordyceps Sinensis

Je to popredné tonikum dlhovekosti, vysoko zvyšuje výkon a vitalitu, odoláva starnutiu a má výnimočné ochranné funkcie. Vo voľnej prírode sa zbiera vo vysokých nadmorských výškach Himalájí.

Cordyceps výrazne posilňuje imunitu, tonizuje yang a esenciu. Posilňuje pľúca, obličky, mozog, srdce a slezinu. Je považovaný za afrodiziakum.

Je vhodný pre ľudí, ktorí sa zotavujú po chorobe, po dlhodobom strese a celkovo trpia pocitom únavy. Pomôže vám od bolesti a slabosti v bedrách a kolenách. Rieši neplodnosť a poruchy potencie, ale upravuje aj časté močenie (je vhodný aj pre deti).

Tým, že posilňuje pľúca, doplňuje pľúcnu Qi a yin, zbaví ich hutného hlienu (aj so žilkami krvi).

Je vhodný pre športovcov, pretože dodáva dostatok fyzickej energie, zlepšuje kapacitu pľúc, dodáva výdrž a pomáha pri tvorbe svalov. Musíme byť však opatrní pri akútnych atakoch vonkajších patogénov (virózy a pod.). Telo je vtedy už preplnené, cordyceps bezpečne funguje v teréne nedostatku.