Superbyliny 4.

Superpotraviny z hľadiska TČM 4

Výživová hodnota potravín sa neustále znižuje. Či už to je spôsobom pestovania, klimatickými zmenami, skladovaním alebo dĺžkou dopravy k zákazníkovi…isté však je, že vďaka hektickému životnému štýlu naše nároky na prísun živín sa zvyšujú. Nepridáva tomu ani priemyselné spracovanie, ktoré potraviny zaťažuje ďalšími chemickými látkami. Možno už konečne prichádza čas začať žiť vo väčšej harmónii. Prispieť k tomu môžu aj bylinky, ktoré rastú na zemeguli celé tisícročia a čakajú kedy nám budú môcť podať pomocnú ruku. Sú ich desiatky, ktoré môžeme smelo nazvať “zázračné”.

Kustovnica

Toto je naozaj zázrak a superpotravina. Posilňuje našu esenciu a krv. Hovorí sa jej “bylina šťastia”, pretože zlepšuje náladu a rozradostňuje. Je to silný antioxidant, reguluje krvný cukor, pôsobí proti starnutiu a je to tonikum krásy.

Kustovnica obsahuje 18 aminokyselín (viac ako včelí peľ), vysoký obsah beta karoténu (viac ako mrkva), stopových prvkov, vitamínov (A, B, E, selén) a polysacharidov. Plody obsahujú 500x viac vitamínu C ako pomaranč.

Prirodzeným spôsobom odvádza z tela škodliviny. Je účinná pri chorobách pečene a zlepšuje zrak.

U mužov zvyšuje produkciu spermií, dodáva silu, predlžuje vek a podporuje sexuálnu potenciu.

Z pohľadu TČM doplňuje yin (základ) obličiek a pečene, ktorých nedostatok spôsobuje závrate, šumenie v ušiach, tupé bolesti hlavy, môže za zhoršenú pamäť, pobolievanie v bedrách a kolenách, nočné potenie, menštruačné poruchy, neplodnosť, padanie vlasov, predčasné prejavy starnutia.

 

Pazvonček koreň

Tento koreň stimuluje a posilňuje organizmus a popritom prehlbuje aj spánok. Práve ten potrebujeme ako soľ, pretože samoobnovovacia schopnosť organizmu prebieha v noci, počas spánku.

Pazvonček ovplyvňuje astmu, pôsobí proti dychovej nedostatočnosti, vytvára yin pľúc (krátky dych, slabý hlas, pokašliavanie po námahe). Prekonáva únavu, vytvára Qi a oživuje yang. Tonizuje slezinu a žalúdok (tým vlastne posilní aj pľúca), takže pôsobí proti únave, slabosti končatín, nechutenstvu, poklesu orgánov, hnačke, zápche…

Zlepšuje libido i potenciu u oboch pohlaví. Vyživuje krv a tým zvyšuje počet červených krviniek.

Je výborný pre dojčiace mamičky, pretože stimuluje dostatočnú tvorbu kvalitného materského mlieka.

Nazývajú ho aj “ženšeňom chudobných”, často sa v receptoch dáva ako náhrada za oveľa drahší ženšeň (na rovnakej úrovni posilňuje Qi a telesné tekutiny). Odvar z neho zvládne pripraviť každý. ČL koreňa sa zaleje 250 ml vody a varí sa 15 minút. Užíva sa pred jedlom, minimálne 2x denne.