Medicinálne víno – elixír zdravia a života

Medicinálne víno - elixír zdravia a života


Ak si chceme vyrobiť yangový preparát s rýchlym účinkom, na zahriatie, tak siahneme skôr po destiláte.

Pre yinové preparáty, ktoré sa užívajú pri výraznom oslabení organizmu, pre podporu zažívania,  použijeme skôr ryžové víno/saké.

Bylinky, ktoré chceme použiť sa najskôr pomelú/rozdrvia, aby sme skrátili dobu lúhovania. Pre vylúhovanie budeme používať iba sklenené alebo keramické nádoby, v ktorých sa dá dobre zaistiť hrdlo.

Výluh držíme počas celej doby prípravy v chlade a tme. Nádobu pravidelne obraciame, aby sa ingrediencie premiešali. Po predpísanej dobe lúhovania sa obsah nádoby preleje cez jemné sitko a následne prefiltruje cez filtračný papier/gázu.

Do fľaše s hotovým výluhom môžeme vložiť aj celý kus bylinky “liečivky” alebo plodu, ktorý sme lúhovali. Časom však vybledne.

Zvyčajne potrebujete 1 liter a viac ryžového vína/destilátu (podľa receptu). Musíme však počítať s tým, že minimálne 25 % z neho zostane na záver v bylinkách, takže nikdy z toho “nestočíte” toľko, akým množstvom sme bylinky zaliali.

Tri najbežnejšie recepty na výrobu medicinálnych vín

Ženšeňové víno

Toto víno silno doplňuje pôvodnú Qi, doplňuje Qi všetkých hlavných orgánov (srdce, pľúca, slezina, pečeň, obličky), utišuje ducha. Užíva sa pri prázdnote Qi s dušnosťou, únavou, nedostatkom síl, nechutenstvom, riedkou stolicou, palpitáciami pri námahe, slabšej pamäti, nespavosti, závratiach po postavení sa.

Suroviny: 300 g ženšeňu, 2 l alkoholu

Postup: Ženšeň naložíme do veľkej nádoby do alkoholu na 1 až 2 mesiace, čím dlhšie, tým lepšie. Pevne uzatvoríme. Užíva sa malý kalištek 1 – 3x denne. Obvykle sa ženšeň vo fľaši necháva. Keď obsah využívate, môžete fľašu znova doliať alkoholom  a celý proces zopakovať. Výsledná tinktúra bude síce slabšia, ale bude mať rovnaké účinky.

Longanové víno – víno pre krásu žien

Doplňuje srdce, vyživuje krv. Užíva sa pri prázdnote krvi, neprimeranej ustaranosti a úzkosti, palpitáciách, nespavosti, suchej a zvráskavenej pokožke.

Suroviny: veľká hrsť plodov longanu (dostať vo vietnamských obchodoch, ovocie podobné liči), 1 l alkoholu

Postup: Naložte longany na 1 mesiac do veľkej nádoby a zalejte alkoholom. Nádobu zatvorte. Po mesiaci otvorte, sceďte a tinktúru odložte. Užíva sa 1 malý kalištek večer pred spaním.  

 Kustovnicové víno

Rozhojňuje Yin obličiek, vyživuje pečeň, prejasňuje oči, posilňuje šľachy a kosti. Užíva sa pri prázdnote yinu pečene a obličiek so zhoršujúcim sa alebo zlým zrakom, bolesťami v bedrách, boľavými a napätými šľachami, lámajúcimi sa nechtami.

Suroviny: 300 g kustovnice, 2 l alkoholu

Postup: Naložte kustovnicu do veľkej nádoby a nechajte lúhovať dva mesiace. Potom otvorte, sceďte a tinktúru odložte. Užívajte 3-6 ml pred jedlom (30 min) alebo po jedle (1 hodinu).

PONUKA RECEPTOV

Medicinálne vína sa dajú vyrobiť prakticky na každý zdravotný problém. V ponuke ich je veľa. Originálne receptúry mám k dispozícii, bylinky sú dostupné cez bylinkáreň TČM. Stačí si iba vybrať a čaro “kúzlenia” môžete zažiť na vlastnej koži.

– Medicinálne víno na posilnenie “semienka” potencie (pri neplodnosti, hlavne pre ženy, ale je vhodný pre obe pohlavia).

– Medicinálne víno na posilnenie obličiek (vyčerpané obličky s bolesťami bedier a kolien, únavou, impotencia…).

– Medicinálne víno na dlhodobé a výrazné oslabenie obličiek (na spevnenie šliach a kostí, na osteoporózu bez návalov).

– Medicinálne víno “Uteč starobe” doplňuje päť hlavných orgánov a “začierňuje” vlasy, podáva sa pri celkovej nedostatočnosti, bledosti, suchej koži, spľasnutých vlasoch a ďalších známkach starnutia.

– Medicinálne víno na zvýšenie libida s účinkami afrodiziaka.

– Medicinálne víno na posilnenie šliach a kostí.

– Medicinálne víno na rýchle zahojenie po úrazoch ( operáciách).

– Medicinálne víno proti reume, užíva sa pri bolestiach kĺbov, končatín, kŕčoch.

– Medicinálne víno na vnútorný vietor, pre ľudí po CMP.

– Medicinálne víno pre lepšie trávenie – poruchy trávenia mäsa, bolesti žalúdka po jedle, poruchy trávenia so stagnáciami potravy, bolesti brucha z chladu, bolesti semeníkov.

– Medicinálne víno na uvoľnenie bolestí pri menštruácii.

– Medicinálne vína na posilnenie jednotlivých orgánov.