Jedlo ako liek II.

Jedlo ako liek 2

Jedlo je život. Jednoduché konštatovanie, v ktorom je ukryté tajomstvo nášho zdravia a spokojného života.

Mnohé choroby, ktoré nás doslova obťažujú a otravujú, si spôsobujeme sami. Jeme príliš veľa a nesprávne, čo vedie k rôznym poruchám trávenia, ktoré oslabujú náš stred – slezinu.

Takmer v každej knihe o tradičnej čínskej medicíne sa dočítame, že dobrý lekár najskôr zmení stravu svojho pacienta a upraví mu jeho životný štýl, až potom predpíše liečivé odvary a aplikuje ďalšiu liečbu.

Perlou v rámci tradičnej čínskej dietetiky je diéta duan gu, ktorá do organizmu prináša nielen fyzické zdravie, ale aj duševnú pohodu. Jej hlavným princípom je vylúčenie rastlinných lektínov, ktoré spôsobujú problémy v oblasti hlavy (mozgu, zmyslových orgánov), srdca a ciev a takisto na úrovni tráviaceho traktu.

V rámci TČM je veľa zdravotných problémov spojených s príbehmi o „dušiach“ a rôznych entitách, ktoré prebývajú v našich telách. So zlým stravovaním sú spojení “traja smrtonoši”, ktorých hlavnou úlohou je komplikovať a skracovať nám život. Predstavujú tú zlú stránku nášho bytia, tou dobrou je naša Qi/energia a esencia, ktorej 2 zložky sme dostali do daru z Nebies a od rodičov. Neustály súboj dobra a zla sa teda odohráva v každom z nás.

Diéta duan gu je radikálna, treba ku nej veľký kus disciplíny a odriekania, pretože sa musí dodržiavať bez prerušenia 100 dní. Inak nemá zmysel. Každé porušenie diéty nás dostáva opäť na začiatok. Výsledok však stojí za to. Pozitívne zmeny pocítime už po pár týždňoch, v spojení s bylinnými odvarmi alebo ďalšími procedúrami TČM ešte skôr.

Za 100 dní sa organizmus vyčistí od lektínov, ktoré nám prenikajú do všetkých tkanív organizmu. Nemyslite si však, že to ide bez „boja“. Veľmi časté sú abstinenčné príznaky, ktoré dokážu poriadne vytrápiť hlavne našu psychiku. Nepoviem nič nové, ak napíšem, že parazity v tele vyživujeme sladkou chuťou. Aj tieto entity majú svoje chute a robia si rôzne nároky. Zo začiatku je najhorší pocit, že nemáme vlastne čo jesť, pretože všetko, na čo sme boli zvyknutí, ide zo stravy preč.

Zákaz platí na A/obilniny a pseudoobilniny (pšenica, jačmeň, ovos, ryža, pšeno, kukurica, qinoa, amarant), B/strukoviny a zemiaky (fazuľa, hrach, sója, šošovica, arašidy, cícer), C/ľuľkovitú zeleninu, D/mlieko a mliečne výrobky (okrem masla), E/mäso zvierat, ktoré sa živia hlavne zrnom (predovšetkým kurence).

Z vlastnej skúsenosti vám poviem, že som mala abstinenčné príznaky skoro týždeň a dookola som jedla stále to isté (predovšetkým jedlá z vajec). Výhodou je, ak idete do diéty viacerí naraz, pretože si pomôžete mentálne, ale aj prakticky. Každý skúša iný recept a môžete si ich medzi sebou vymieňať. Najdôležitejšie je naučiť sa piecť náhradu za chlieb, sú to tzv. vodové buchtičky z iných druhov tzv. múk (kokosová, maková, sezamová, ľanová, banánová, gaštanová, mandľová…). Potom je to už ľahšie…hlavne si uvedomíte a objavíte iné kombinácie potravín a chutí. 

Výsledok je však fascinujúci, iba 100 dní potrebujeme k tomu, aby sa nám „znovu narodil“ mozog a do tela sa vliala nová sila – naša životná energia.

INŠPIRÁCIA 

Presne pred rokom si diétu duan gu vyskúšala aj výživová poradkyňa Jarmila Máťošová, ktorá sa už od roku 2008 profesionálne zaoberá výživou, poradenstvom a doplnkami výživy. So skladbou potravy bola spokojná a na moju prosbu zostavila pre mojich klientov 30 dňový jedálniček s kompletným denným menu. Za profesionálne spracovanie jej aj touto cestou chcem ešte raz poďakovať. @jarkapecie