Superpotraviny z hľadiska TČM 2.

Superbyliny z pohľadu TČM 2.

Ľuďom trvalo celé tisícročia, kým pochopili rastlinný svet a prišli na to, čo môžu bez obáv konzumovať, čo je zdraviu prospešné a naopak škodlivé. A tak v prírode nájdeme hneď niekoľko desiatok rastlín, ktoré môžeme pre ich liečivé a preventívne účinky nazvať prírodnými zázrakmi.

Divoký Ženšeň

Legenda hovorí, že ľudia ho dostali do daru od bohov. Je to najúžasnejšia bylina, akú ľudstvo pozná. Najúčinnejšia liečivka na posilnenie energie/Qi v celom systéme ázijského bylinkárstva. Liečitelia ju právom nazvali “kráľom bylín”.

Ženšeň posilňuje energiu, spomaľuje starnutie, posilňuje imunitu, ako tonikum pôsobí na nášho “ducha”, dáva nám múdrosť a podporuje duševný rast.

Ženšeň vyrovnáva endokrinný systém, podporuje zažívanie a posilňuje pľúca. Vedecké štúdie preukázali, že reguluje krvný cukor i krvný tlak, chráni kardiovaskulárny a centrálny nervový systém, hlavne mozog.

Ženšeň nám pomáha vyrovnať sa so stresom, posilňuje výdrž a odolnosť v záťažových podmienkach. Je presiaknutý mnohými zložkami, ktoré majú antioxidačný a protizápalový účinok. Je nápomocný pri tvorbe svalovej hmoty a zlepšuje telesnú výdrž.

Z hľadiska TČM sa často pridáva do zmesí pri nedostatočnosti sleziny. Predávkovanie ženšeňom môže prerásť do nadbytku, ktorý sa môže prejaviť aj hypertenziou. Pri silnej telesnej konštitúcii alebo predávkovaní vyvoláva nafúknutie brucha a plnosť na prsiach (preplnenosť a stagnácia Qi). Neužíva sa teda pri stavoch nadbytku (stav horúčavy pri vykašliavaní krvi, pri vysokom krvnom tlaku alebo pri cievnych príhodách), nie je vhodný pri opuchoch z horúčavy a pri nespavosti, neužíva sa v tehotenstve, ani pri blokáde pečene,  jednoducho všade tam, kde je nadbytok yangu.

Ak užívate ženšeň nejedzte mäso a reďkovky a nepoužívajte ako pochutinu ani klinčeky. Ženšeňov je viac typov, napríklad Americký, Kórejský…ich účinky sú ale rozdielne.

 

Čaga

Táto huba rastie v brezových lesoch v najextrémnejších klimatických podmienkach na Sibíri. Má neuveriteľné množstvo antioxidantov a je jedným z najbohatších zdrojov vitamínov B na zemeguli.

Čaga posilňuje imunitný systém, zlepšuje spánok, znižuje únavu, odbúrava stres. Užíva sa proti starnutiu a zlepšuje jasnosť myslenia. Pôsobí antivírusovo a protizápalovo, harmonizuje krvný tlak a podporuje funkciu čriev.

V TČM sa používa ako prostriedok na zlepšenie zdravia a predĺženia života, na krásu a ako liečivka pri závažných ochoreniach, vrátane rakoviny. Huba zvyšuje výkonnosť a pôsobí na zažívacie problémy. Premieňa hlien, vyživuje pečeň a srdce, utišuje ducha a oživuje krv. Na Sibíri ju volajú “kráľovnou liečivých húb” a je považovaná za drahocenný dar prírody, pretože sa z nej varia odvary na liečbu nádorov.

Elixír zdravia z čagy si môžete pripraviť aj doma. Hubu stačí lúhovať v chladnej vode. Ak by ste si chceli z nej pripraviť čaj, tak 1 ČL nasypete do sitka a zalejete na 10-15 minút vriacou vodou.

 

Rakytník

Patrí medzi najstaršie liečivé rastliny, legenda hovorí, že jeho listy a plody pojedal aj bájny okrídlený kôň Pegas. Rakytník mu dával silu, a preto mohol lietať. Je to skutočný superliek pre zdravie, jeho unikátnosť spočíva aj vo všestrannosti využitia. Liečivé sú korene, kôra, listy, kvety, plody i semená. Pochádza zo Sibíri a je vnímaný ako ďalší zázrak prírody. Dokonca sa stal významnou zložkou výživy ruských kozmonautov.

Rakytník je významným prírodným zdrojom vitamínu C. Dennú dávku tohto vitamínu hravo pokryjete jednou bobuľkou rakytníka. Denná dávka pre dospelého je cca 60 mg a pre deti 45 mg.

Z pohľadu TČM posilňuje Wei Qi (ochrannú energiu) a spevňuje povrch. To znamená, že zvyšuje našu odolnosť voči infekciám, posilňuje cievy a dokáže stiahnuť aj cholesterol. Ochladzuje horúčavu v krvi, vylučuje vlhko a horúčavu a vyživuje nedostatočný yin (zbadáte aj na jazyku – ryhy a praskliny). Dokáže posilniť nedostatočnú Qi a krv a vylučuje hlien.

Rakytníkový olej sa mimo iného odporúča ľuďom, ktorý užívajú antibiotiká, ktoré dráždia žalúdok a ničia sliznicu žalúdka a čriev. Tento olej chráni žalúdočnú stenu a zmierňuje vedľajšie účinky ATB. Je výborný pri reumatizme a ochoreniach kĺbov, tlmí  bolesti hlavy, krku. Odporúča sa pri kožných chorobách, urýchľuje hojenie po popáleninách, omrzlinách a ožarovaní. Hojí rany a ekzémy (aj lupienku a atopickú dermatitídu). Pokožke dodáva pružnosť. Jeho užívanie zlepšuje zrak a je nápomocný aj pri gynekologických problémoch (zmierňuje príznaky menopauzy), zvyšuje plodnosť.

Rakytníkové plody sa užívajú pri depresiách. Účinná zložka alkaloid hippohpein sa v tele mení na serotonín – hormón šťastia a pohody. Plody sa využívajú takisto pre vysoký obsah pektínu pri detoxikácii. Zlepšujú pamäť a koncentráciu, dlhodobo zvyšujú výkonnosť a vitalizujú. Plody majú priaznivý vplyv na celý tráviaci systém (zápcha aj hnačka).

Ak to s rakytníkom preženiete, bude vás páliť žáha, iné nežiadúce účinky neboli zistené. Opatrne ho treba konzumovať v tehotenstve a pri dojčení.

Krása a rakytník

Ak máte popraskané päty a zhrubnutú pokožku na lakťoch a kolenách smelo si postihnuté miesta natierajte rakytníkovým olejom.

Rakytníkový olej priaznivo pôsobí aj na pleť. Hydratuje ju, omladzuje a zabraňuje tvorbe vrások (tým že posilní Qi a krv). Zjednotí farbu a zlepší kvalitu pokožky. Kúra je veľmi jednoduchá. Olej sa vmasíruje do tváre a dekoltu a nechá sa pôsobiť 20 minút, potom prebytočný olej necháte vpiť do papierového obrúsku. Podobne sa robí aj vlasová kúra, len s tým rozdielom, že sa olej votrie do pokožky vlasov a nechá pôsobiť celú noc.