Superbyliny 5.

Superpotraviny z hľadiska TČM 5

Maca – koreň

V Peru a Bolívii (domovská krajina byliny) si macu cenia už po stáročia pre vysoký obsah živín, schopnosti dodať energiu, výdrž, silu a libido.

Táto potravina s vysokým obsahom omega mastných kyselín, vápnika, horčíka, železa, selénu, aminokyselín a polysacharidov pôsobí proti starnutiu, zvyšuje pružnosť kože. Dodáva energiu, zlepšuje mentálne funkcie a bdelosť, posilňuje imunitný systém. Zvyšuje plodnosť, vyrovnáva hormonálnu hladinu (menopauza), posilňuje tehotné a dojčiace matky. Maca je skvelá pri depresiách a pri nespavosti, je vynikajúca pre ľudí, ktorí trpia anémiou.  

Niektoré super potraviny je lepšie konzumovať v surovom stave, neplatí to však v tomto prípade. Macu – koreň (veľkosťou sa podobá na bielu reďkovku) je lepšie povariť. Čierny koreň je lepší ako červený alebo žltý. Tonizuje esenciu a zvyšuje počet spermií.

Žerucha peruánska, oficiálny názov pre macu (Lepidium meyenii), je základom mnohých afrodiziák

Rehmánia lepkavá

Je to jedna z najdôležitejších bylín na dlhovekosť. Doplňuje yin obličiek, vytvára krv a vyživuje pečeň.

Rehmánia zlepšuje plodnosť a pohlavné funkcie. Prípravky z rehmánie zahrievajú a posilňujú. Surová rehmánia naopak ochladzuje a pôsobí protizápalovo. Neodporúča sa pri nedostatočnosti sleziny s vlhkosťou, hnačkou a hlienoch.

 

Mucuna pruriens

V ayurvéde sa tieto “zamatové fazuľky” používajú dlhé roky. Liečia problémy nervového systému a pomáhajú spánku. Pôsobia proti plynatosti, hypertenzii a hypoglykémii a sú prospešné pri Parkinsonovej chorobe.

Mucuna pruriens znižuje telesný tuk, pôsobí proti celutitíde a vráskam. Zlepšuje kvalitu pokožky, pevnosť tela a je nápomocná pri osteoporóze.

Regeneruje orgány. Pracuje s našimi emóciami – zlepšuje náladu, zvyšuje libido a sexuálny výkon. Zvyšuje hladinu energie a posilňuje imunitný systém.