Blog

Ženský bedeker 6 – pôrod

Pôrod je podľa Tradičnej čínskej medicíny najväčšou záťažou pre ženský organizmus. Dochádza pri ňom k strate Qi, krvi a esencie. Telu trvá až dva roky, kým sa kompletne zregeneruje a je pripravené na prípadný ďalší pôrod. Veľmi dôležitým faktom je teplo, v ktorom by sa rodička počas neho mala nachádzať. Otvorená maternica je veľmi citlivá na chlad, rovnako to platí aj pri menštruácii.

Následný nedostatok spánku a dojčenie núti organizmus siahať do rezerv a tie nachádza v esencii obličiek, ktorú premieňa na krv. Materské mlieko je podľa TČM transformovaná krv a esencia. Práve v tejto fáze žena zúročí všetky zásoby, ktoré nazbierala pred a počas tehotenstva. Úprava životosprávy a dietetiky, o ktorej som písala nie je preto dôležitá iba pre výživu plodu. Žena potrebuje byť vyživená aj sama pre seba, aby zvládla túto najnáročnejšiu úlohu, ktorú jej život prináša. Pôrod je totálne vyčerpanie organizmu. Nastáva po ňom energetická nerovnováha, ktorá sa prejaví nedostatkom Qi a krvi. Okrem pociťovanej  únavy sú oslabené vlasy, nechty, zhorší sa stav zubov i pokožky.

Po pôrode je nutné viac ako inokedy začať vyživovať telo, posilňovať Qi a krv. Najefektívnejším spôsobom je jedlo. V tomto prípade je najlepší silný slepačí vývar (a toto vedeli už aj generácie pred nami). Netreba si to mýliť s kuracím vývarom. Musí to byť stará vybehaná sliepka, pretože tá je viac yinová ako mladé yangové kura. Slepačí vývar rýchlo doplní yinové zložky, ktoré v tele v tomto momente absentujú. Práve yinové zložky sú základom materského mlieka. Slepačí vývar spúšťa aj laktáciu a podporuje ju. Takisto to dokáže mäso z kapra, sumca, ale aj krevety, bravčové nožičky (vývar z nich sa popíja počas dňa) a figy.

Po pôrode by mali v jedálničku prevažovať potraviny s neutrálnou, sviežou a teplou termodynamikou. Vhodné sú dve teplé jedlá denne, častejšie polievky. Strava by mala byť výživná, šťavnatá a pestrá. Zeleninu by sme si  mali vždy tepelne upraviť. Mala by byť bohatá na chlorofyl (zelená listová zelenina vyživuje krv). Kombinujeme ju s obilninami, živočíšnymi bielkovinami (vajcia, mäso, ryby) i rastlinnými bielkovinami (strukoviny, pohánka, quinoa…). Strukoviny však musíme poriadne upraviť (namáčať, zbierať penu pri varení, pridať morské riasy a aromatické korenia, ktoré pomôžu s pohybom stagnujúcej Qi, ktorá spôsobuje plynatosť a nafukovanie). Ak to neurobíme, tak sa to bábätku nebude vôbec páčiť a bude ho nafukovať a bolieť bruško. Nie každé ženské telo takúto záťaž v dôsledku oslabenej sleziny ale zvládne, preto sa z jedálnička strukoviny väčšinou vynechávajú.

Po pôrode by sme sa mali vyhnúť potravinám s ostrou a horkou chuťou, termodynamika by nemala byť ani horúca ani studená (extrémy nerobia telu dobre). Pri spôsobe úpravy jedla by sme mali vynechať/obmedziť vysušujúce alebo príliš zahrievajúce metódy varenia (pečenie, grilovanie, smaženie). Nemali by sa konzumovať ani vysušujúce potraviny (alkohol, káva, čierny čaj, kakao, čokoláda, cesnak či cibuľa). Vynechať treba všetko čo nafukuje – robí to aj karfiol a všetko čo prekáža slezine. Tú si v tomto období musíme priam hýčkať, pretože stojí za tvorbou krvi a cez ňu vyživujeme vo forme materského mlieka aj bábätko.

Recept na slepačí vývar po pôrode

Kvalitný slepačí vývar sa varí dlho, v ideálnom prípade 4 až 6 hodín. Postupne doplňujeme vyvarenú vodu, pridáme aj červené víno (alkohol sa v procese varenia vyparí, preto sa ho nemusíme báť). Do polievky sa pridáva ešte čierny sezam – je výborný pre doplnenie obličiek – a kustovnica/goji. Terapeuti TČM majú po ruke aj bylinného pomocníka – zmes Obnova základu – ktorá navyše obsahuje ďalšie bylinky a plody, ktoré razantným spôsobom doplňujú matériu – krv. Takýto vývar je univerzálnym liekom pre každú vyčerpanú ženu.