Blog

Múmio

Život je šanca a možnosti. Šancu sme dostali, tak ju treba využiť čo najlepšie…nič nie je priamočiare, nie je zadarmo, pretože tak to jednoducho ani v prírode nefunguje. Máme však neuveriteľné možnosti a sú tu od začiatku…

Zostanem pri zdraví, pretože to je veličina, na ktorej by malo záležať každému. A pri nej, máme všetci rovnaké možnosti. Naozaj všetci a skutočne rovnaké. Ak si niekto myslí, že je to iba záležitosť financií, tak sa mýli…hovorím o ľuďoch/dušiach, ktoré sa rozhodli „prežiť svoj život v zdravých telách“…

Jedlo (správne zostavené a pripravené), spánok, pohyb, zvládnuté emócie a myšlienky musí mať každý. Toto sú bazálne/základné veci, na ktorých funguje naše zdravie. Je to každodenná rutina či ste v „blahobyte“ alebo chudobe.

Život je však o protikladoch, zdanlivo neuveriteľných, ale oni fungujú…frázy typu menej je viac, jednoduché veci sú najzložitejšie/najťažšie, zdravie sa rodí v „bolesti“ a odriekaní, najskôr musíme „padnúť“, aby sme mohli ísť zase hore, pozná asi každý.

Chápem, dýcha z toho možno bezradnosť, niekedy až strach. Nikdy to však nebolo a nebude o tom, že sme na všetky „strachy a bolesti sveta sami“. Nie sme. Hneď od začiatku tu boli veci, ktoré ak sme „objavili“ nám boli nápomocné a dokonca veľa vecí v našich životoch/zdraví urobili za nás…bol to bonus za to, že sme ich konečne objavili. V hre sa tieto možnosti nazývajú žolíkmi…

Žolíkom možno nazvať i múmio.  Poznám ľudí, ktorým prinavrátilo zdravie doslova „v hodine dvanástej“. Toto je skutočný dar…

Zima je vhodné obdobie na posilňovanie kostí. Do stravy by sme mali preto zahrnúť viac minerálov, pretože sa v tomto období lepšie absorbujú. Zima je časom obličiek a tie v našom tele zodpovedajú za kvalitu našich kostí, drene, mozgu, zubov, vlasov, sluchu…

Múmio používali lekári od nepamäti. Malo povesť zázračného balzamu a elixíru zdravia. Písal o ňom už Aristoteles, ale aj autor slávnej lekárskej encyklopédie Avicenna. Ten ho dokonca prehlásil za najdokonalejší liek a zostavil bohatý zoznam múmiom liečiteľných chorôb aj s podrobným dávkovaním.

Do Európy sa múmio dostalo v stredoveku. Skúmali ho anglickí, francúzski, nemeckí i ruskí vedci. Zhodli sa na tom, že účinok múmia ide až do úrovne buniek, obnovuje zloženie periférnej krvi a funkčnosť periférnych nervových vlákien. Pri správnom dávkovaní múmio zlepšovalo pamäť a myšlienkové schopnosti. Pôsobilo antisepticky, protizápalovo, odstraňovalo pocit únavy.

Múmio je minerálna živica, v ktorej sa nachádza viac ako 80 stopových prvkov. Má výnimočný obsah kyseliny fulvickej, ktorá je považovaná za zázračný minerál, pretože má vlastnosti, ktoré by ste v ďalších mineráloch hľadali zbytočne. Zaručuje bunečnú rovnováhu, vďaka svojim biologickým vlastnostiam dodáva energiu živým bunkám. Stačí iba jediný kontakt a začína sa proces regenerácie. Ničí voľné radikály, dodáva životne dôležité elektrolyty, zlepšuje transport živín, stimuluje metabolizmus.

Múmio sa pre svoje liečivé účinky stalo hlavným nástrojom ayurvédskej medicíny. Nemá žiadne vedľajšie účinky. Môže sa užívať pri akýchkoľvek chorobách i po operáciách. Dá sa jesť každý deň, ale aj pri tom platia určité výnimky. Bez patričnej úpravy (budem písať neskôr) nie je určené pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Môžu ho jesť aj zdraví ľudia. Pri dodržiavaní doporučených prestávok je možné a prospešné užívať ho dlhšie obdobie. Neobsahuje návykové látky a kedykoľvek je možné s jeho užívaním prestať. Platí jediné obmedzenie. Počas užívania múmia je zakázané pitie alkoholu.

Múmio je zmes organických a anorganických látok, ktoré sa tvoria vo vysokohorských skalných dutinách spravidla v nadmorskej výške 3200 až 4000 m. Hlavné náleziská sú v ázijských veľhorách bývalých republík Sovietskeho zväzu, v Mongolsku, Indii, Iráne, Barme, Indonézii, Austrálii a Južnej Amerike.

Skôr ako biochemické zloženie, ktoré je  ľahko dohľadateľné, vám chcem napísať niečo viac o jeho účinkoch. Z prastarých textov sa dozvedáme, že ho lekári využívali pri liečení žalúdka, obličiek, dvanástorníka, turberkulózy, astmy, horúčok, bolestí srdca a očí, pri rôznych otravách, cukrovke, popáleninách, opuchoch, koktavosti, kašli a mnohých ďalších. Čo je však nemenej dôležité, zlepšuje psychický stav. Výskumy z posledných desaťročí podstatne rozšírili staroveké a stredoveké zoznamy účinkov.

Múmiom sa v 20. storočí začali liečiť okrem už spomenutého infekčné choroby (angína, úplavica, ekzémy, plesne a pod.), choroby pečene, močového mechúra, inkontinencia, paradentóza, leukémia, vredy a hnisavé poranenia, trombózy. Múmio stabilizuje zloženie krvi, účinne reguluje hladinu krvného cukru, rýchlo sceľuje zlomeniny, pomáha pri erózii a zápale krčku maternice. Je užitočné pri trombózach, povrchových zápaloch, hemoroidoch, popáleninách, srdcových a cievnych ochoreniach a i.

Slovo múmio v sanskrite znamená „ničiteľ slabosti, premožiteľ hôr“, z gréčtiny sa prekladá ako „uchovávajúci telo“.  A presne to robí. Jeho liečebné schopnosti boli klinicky potvrdené skúškami na desiatkach kliník po celom svete. Jeho hlavným špecifikom je schopnosť nepotlačiť symptóm choroby.

Reguluje elektrolytickú rovnováhu organizmu. Týmto rieši nielen symptóm, ale aj príčinu choroby. Zlepšuje aktivitu imunitného systému a koriguje metabolické procesy. Múmio nespôsobuje alergické reakcie, nie je jedovaté ani pri dlhodobom užívaní. Nemá karcinogénne účinky, ani účinky na budúcu reprodukciu. Je výnimočné v tom, že látky, ktoré obsahuje sú v rovnakom percentuálnom pomere ako sa nachádzajú v ľudskom tele.

Múmio disponuje širokým spektrom biologických účinkov. Je to antivirotikum, je antibakteriálne, protizápalové, posilňujúce, regeneračné a protistresové. Čo je dôležité, je dostupné pre každého. Múmio je ľahko dostupné aj u nás. V obchodoch so zdravou výživou ho majú za veľmi prijateľnú cenu. Z osobných skúseností viem, že je s ním trochu ťažšia manipulácia, pretože to je prírodná živica, niečo ako „smola“ v malej tabletke, ktorú musíte pred použitím najskôr rozpustiť. A to si vyžaduje trochu času a aj malý kumšt.

Pre liečbu, ale i kozmetické využitie je najcennejšie také múmio, ktoré nie je vystavované vysokým teplotám, pretože potom stráca svoje vlastnosti. Teplota pri spracovaní by nemala byť vyššia ako 50 stupňov. Z tabletiek múmia sa pripravuje roztok. Múmio sa rozpúšťa vo vlažnej prevarenej vode.

Očistené – vyťažené múmio pripomína svetlohnedú až čiernu smolu. Najúčinnejšie je čierne múmio. Má lesklý povrch, horkú ostro štipľavú chuť a mierne zapácha. Dopredu vás upozorňujem, že to nie je „chutná“ požívatina. Ak poznáte odvary TČM, viete o čom hovorím. Toto múmio je základ. Je však dostupné aj iné múmio. Môžete od neho čakať omnoho viac a rýchlejšie účinky.

Na objednávku sa rozpúšťa (teda nie sú to žiadne skladové zásoby, ale vždy čerstvo pripravené) v EZ vode. Toto je na ďalší veľký článok, v skratke napíšem len to, že tu ide o našu jemnohmotnú energiu a uzemnenie. Možno to je na prvé prečítanie komplikované, ale to najdôležitejšie sa v ľudskom tele odohráva práve na tejto úrovni. Ide o slovenský patent, je overený v Českej republike, kde sa už na tomto princípe predávajú v lekárňach aj ďalšie produkty (nie múmio).

Musím hneď povedať, že takto pripravené múmio je násobne drahšie, úžitok z neho je však väčší a rýchlejší. Takto upravené múmio môžu po kvapkách užívať od troch rokov aj deti. Pre viac informácií pozri PRODUKTY