Blog

Tajné rezervoáre sily

Ľudské telo je sofistikovaný systém, do detailov prepracovaný. Paradoxne k tomu, na jeho  „údržbu“, stačí dodržiavať jednoduché pravidlá a celý systém bude bez väčších porúch fungovať.

Tradičná čínska medicína hovorí o štyroch pilieroch, na ktorých stojí naše zdravie. Prvým je pravidelný spánok, ktorý začína pred 23.00 hodinou. Druhým je pravidelná strava, pričom najdôležitejší je predpoludňajší čas medzi 7.00 – 11.00 hodinou, kedy organizmus tvorí Qi a krv pre celé telo a niečo navyše na doplnenie esencie. Tretím pilierom je pravidelný pohyb, čím sa však nemyslí každodenné fitness, či 10 km behy, stačí aj niečo menej náročné a menej intenzívne. No a tým štvrtým je naše mentálne rozpoloženie, čím sa myslia myšlienky a emócie, ktoré by sme mali mať pod kontrolou. Pravidelná psychohygiena by nám mala zabezpečiť aby nič nebolo nadmieru intenzívne a netrvalo to príliš dlho.

Spať, jesť, hýbať sa by sme bez väčších problémov mali zvládnuť. Problematickou zostáva naša hlava, ktorá si s nami robí čo chce. Hovorí sa, že  ¾ chorôb má psychosomatický podklad, sú z emócií, ktoré zrkadlia našu povahu, čiže nášho Shena (duša srdca). Ovplyvniť jeho je dosť ťažké, pretože to je naša podstata, ktorá sa tvorila už od nášho narodenia…sú to vžité a zakorenené veci v nás, ku ktorým sme prišli počas výchovy, našej socializácie a životných skúseností…

Nikto tu nie je od toho, aby súdil iného, pretože čo je pre jedného dobré, inému ubližuje a opačne. Každý máme svoju cestu…pravda je však taká, že po tej ceste životom sa nám kadečo pripletie pod nohy. Rôzne situácie, rôzni ľudia, na ktorých reagujeme podľa našej emocionálnej zrelosti. Veľa nelichotivých vecí zažili mnohí už v detstve, čo natrvalo poznačilo ich život. Všetci sa snažíme hádzať nepríjemné zážitky za hlavu a zabúdať na ne. Nanešťastie to ale takto nefunguje, oni zostávajú, sú prekryté inými zážitkami a skúsenosťami a ozývajú sa vtedy, keď ich čo najmenej čakáme. A dokonca sú aj také, ktoré sa ani prekryť nedajú, pretože pochádzajú z nášho prenatálneho obdobia.

TČM na obnovenie rovnováhy v tele využíva fytoterapiu (liečba bylinami), akupunktúru, rôzne pomocné techniky, medzi ktoré patria tuina i guasha, dietetiku (úprava stravovania), cvičenie Qi Gong a mnohé ďalšie. Stáva sa však, že ani najlepšie mienené rady nezaberajú a náprava nenapreduje takým tempom, ako by bolo žiadúce. Ani v takejto situácii nie je namieste skepticizmus a beznádej.

Ľudský organizmus disponuje rezervoárom energie, ktorá je ukrytá v mimoriadnych dráhach, ktoré nás dokážu priblížiť k našej podstate, nášmu Yuan Shen. Majú schopnosť regulovať naše hlboké energetické rezervy, ich príliv, či odliv. Je ich osem a podstatnou mierou určujú náš osud a ovplyvňujú naše zdravie. Je to náš záložný energetický zdroj, o ktorom sa veľa nehovorí (viac sa dočítaš tu).