Blog

Priveľa premýšľania oslabuje slezinu

Emóciou sleziny je mentálny dej, ktorý nazývame premietanie či zádumčivosť – Si. Je to neustále, neutíšiteľné, intenzívne premýšľanie o niečom. Zľahčene povedané točíme sa vo vzorci „čo by bolo keby bolo…čo by sa stalo, keby som povedala to a nie ono“… Takéto uvažovanie nás časom privedie k negatívnym scenárom a vytváraniu si starostí.

Premietanie, zádumčivosť a obavy zauzľujú našu Qi/energiu. Aby ste si vedeli rýchlejšie predstaviť o čom hovorím, tak si spomeňte na to, ako zaspávate.  Ľahnete si a zaspíte hneď? Alebo si v hlave premietate jednotlivé situácie, ktoré ste zažili počas dňa? Bráni vám neustále premýšľanie a vracanie sa k tomu čo už bolo v zaspávaní? Ak áno, tak ste sa ocitli v zajatí emócie Si.

Úlohou sleziny je čistá intelektualizácia. Je ako účtovník, ktorý nám všetko „spočíta“ – má dať/dal. Slezina všetko doťahuje do konca, aby to sadlo. Spracováva podnety, informácie daného dňa, rozhoduje o tom, čo posunie ďalej obličkám a srdcu na zapamätanie si, alebo to jednoducho vyhodnotí ako nepotrebné a vzápätí to z hlavy vypustíme.

Tak ako nevhodné jedlá bývajú na trávenie a strávenie ťažké a zostávajú nám dlhší čas ležať v žalúdku, tak nejako podobne to je aj s mentálnym sústom. Emócia Si nie je o inšpiratívnom premýšľaní, je to zacyklené a neustále premýšľanie, pri ktorom sa snažíme dotiahnuť veci do konca a zbaviť sa ich. A pokiaľ neprídeme do tohto bodu, tak je v tom slezina zamotaná. Doslova vytvára desiatky až stovky uzlíkov na rôzne podnety, ktorých počas dňa (a tých dní je neúrekom) zažívame a nejako sa nás emočne dotknú.

Odkladacím miestom tejto zauzlenej energie je náš plexus solaris/žlté nádvorie. TČM nazýva túto časť tela okolo nášho pásu Huang Ting. Práve v týchto partiách najčastejšie priberáme a ťažko sa tejto masy zbavujeme. Veľmi často sa na uvoľnenie zauzlenej emočnej Qi využíva akupunktúra aj na mimoriadnej opaskovej dráhe/Dai Mai, ktorá má v popise práce rozvoľňovať nespracované udalosti, krivdy a záťaže z minulosti, ktoré sme si odložili na neskoršie vyriešenie.

Zauzlená Qi nie je schopná premeny a prepravy, takže dochádza k jej zastaveniu. Zážitky sa nespracovávajú a preplnená slezina potom nedokáže veci vyriešiť. V kritickom momente sa ozve pľúcna duša PO, ktorá kvôli tomu, že emóciu sleziny nedokáže už nikam „natlačiť a upratať“ nám nedovolí spať…a človek nespí a premieta, aby si aspoň nejaké tie emočné sústa uzavrel a strávil ich. Pokiaľ sa tak nestane, tak sa k tomu neustále vracia.

Zauzlená Qi v systéme organizmu súvisí s tráviacimi problémami. Takže za nechutenstvom, tlakom v žalúdku po jedle, bolesťou brucha a nafukovaním, únavou, kašovitou stolicou, bledou pleťou…hľadajme unavenú slezinu.

Zvykne sa hovoriť, že ak si emočne oslabíme slezinu, tak „pretiekla posledná kvapka“. Musíme si uvedomiť, že je to náš stred. A ak ten nebude v rovnováhe, tak sa oslabí celková Qi/energia organizmu. Qi bude prázdna a vznikne choroba.

Emóciu premietania/zádumčivosti – Si – máme preto, aby sme spomalili a získali čas na prežitie a „strávenie“ zážitkov. Aby sme situácie, ktoré nás v živote stretávajú prežili s „rozumom“. Je to čas na vymýšľanie riešení na základe našich predchádzajúcich poznatkov. Obrazne povedané, pred tým, než nájdeme východisko zo situácie, sa všetko na chvíľu zauzlí. 

Slezina predstavuje v pentagrame 5 prvkov zem. A prirodzenou vlastnosťou zeme je vyvážená akcia bez zbytočných výkyvov. Cnosťou sleziny je dôveryhodnosť, úprimnosť a premýšľavosť, že skôr ako budeme jednať, si veci premyslíme.

K pozitívnym prejavom zdravej/vyváženej sleziny ďalej patrí aj dôvera, čestnosť, otvorenosť, nestrannosť a pravdovravnosť, ktorá vychádza z dôveryhodnosti. Deti do určitého veku a ľudia so silnou slezinou majú problém s klamstvami. Keďže ide o určitú odchýlku od vyváženosti (lož je odchýlenie sa od pravdy), tak vycentrovaná slezina nedokáže klamať, nech už tá pravda znie akokoľvek kruto.

K negatívnym prejavom oslabenej sleziny patria starosti a obavy, nadmerné premýšľanie, utkvelé myšlienky, výčitky svedomia, podozrievavosť, ľútosť, melanchólia, pochybovanie o sebe, čiže nízka sebadôvera, rôzne rituály,  ktoré vedú až k  obsedantno-kompulzívnym poruchám.

 „Obyčajné“ obavy sú jednou z najbežnejších emocionálnych príčin chorôb. Neistota, ktorá je v poslednej dobe okolo nás všetkých, je doslova skúškou aj pre silné povahy/sleziny. Ak obava postihne slezinu, tak spôsobí nechutenstvo, nepríjemný pocit v nadbrušku, nafúknutie brucha, únavu a bledosť. Obavy vyčerpávajú aj žalúdočnú Qi. V podobe zauzlenej Qi postihujú aj pľúca (plytké dýchanie, suchý kašeľ, bledá tvár, napätie v ramenách…) a pečeň. Stagnácia pečeňovej Qi alebo vzostup pečeňového yangu postihuje ramenné svaly a vyvoláva výraznú stuhnutosť a bolesť trapézových svalov. Nakoniec táto emócia spôsobí stagnáciu Qi srdca, ktoré začne búšiť, máme pocit zovretého hrudníka a trpíme nespavosťou.

V pentagrame piatich prvkov Si/zádumčivosť pôsobí proti strachu a hnev proti zádumčivosti.