Aj na počatie dieťaťa sa dá zodpovedne pripraviť…podľa TČM dochádza v momente splodenia k spojeniu esencie matky a otca, Qi/energie Neba, Zeme a okolia. V esencii rodičov sú uložené informácie až o troch generáciách našich predkov, vrátane ich chronického a akútneho zdravotného stavu. Preto je veľmi dôležité, aby k počatiu prišlo v čase našej plnej fyzickej a psychickej kondície.
Na rodičovstvo a tehotenstvo sa dá dopredu pripraviť. Pred touto životnou fázou je veľmi rozumné zharmonizovať svoj životný štýl. To najjednoduchšie čo môže každá žena pre seba urobiť, je nastolenie rovnováhy medzi aktivitou a odpočinkom.
Harmonizáciu si určite netreba zamieňať s pojmom celková očista či detoxikácia. Väčšina z nás sa totiž nachádza v stave nedostatku a má oslabené orgány. Preto jednoduchá detoxikácia ako príprava na tehotenstvo nie je vhodná. Pri každej takejto procedúre totižto dochádza aj k úbytku energie obličiek, ktorej máme nedostatok a pri tehotenstve a bezproblémovom vynosení bábätka je životne dôležitá.
Východná medicína je postavená na tom, že ľudské telo má v sebe zakódované samoozdravné mechanizmy. Aby sme sa k tomuto procesu dopracovali, musíme mať dostatok Qi. Vnútorné orgány už potom samé vedia, ako sa majú prečistiť a zharmonizovať. Celá harmonizácia je postavená na dopĺňaní chýbajúceho yangu alebo yinu. To sa robí úpravou stravy, bylinkami, akupunktúrou, guashou, cvičením Qi gong a pod. Čím viac je organizmus ženy v rovnováhe, tým ľahšie príde k otehotneniu a následnému bezproblémovému tehotenstvu.
Tehotenstvo je yinová fáza života ženy. Yin je pokoj, čo v tomto prípade znamená obrátiť pozornosť dovnútra. Yang je pohyb, akcia, aktivita…yin je ten opak. Stišovanie a zbavovanie sa energetického výdaja pri rôznych aktivitách je v období gravidity veľmi dôležité. V starej Číne za neúmernú námahu považovali aj obyčajnú prácu.
Zamestnanie prakticky do posledného týždňa, rôzne fyzické aktivity, večerné prednášky a kurzy o správnom rodičovstve (dá sa to stihnúť aj cez deň), víkendové akcie s priateľmi, posledné športové aktivity (lebo si treba užiť pokiaľ to ide) to nie je práve ten najlepší prístup ku svojmu telu a bábätku, ktoré má v ňom svoj prvý domov.
Príliš veľká “yangovosť” matky sa totiž prenáša ako patogén horúčavy do dieťaťa, ktoré sa narodí v energetickej nerovnováhe. Bábätko je potom nepokojné, často plače, málo spí, máva ekzém a ďalšie detské kožné ochorenia, býva častejšie choré s vyššími teplotami, horšie znáša očkovanie. Toto je daň za našu prílišnú akčnosť v tehotenstve. Každý človek i žena počas tehotenstva je iná, čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Mali by sme počúvať svoje telo, len niekedy viac myslíme ako počúvame…
Tehotenské chute naopak
To, ako prežije žena 40 týždňov gravidity záleží iba od jej energetickej rovnováhy. Všetky zdravotné komplikácie sa v TČM delia na nadbytok a plnosť, alebo nedostatok a prázdnotu. Počas tehotenstva dochádza v organizme k mnohým zmenám. Menštruačná krv namiesto toho aby odtekala vyživuje organizmus a plod. Zlepšuje sa cirkulácia Qi, krvi a výživy v tele. Preto sa stáva, že počas tohto obdobia sa zlepšia alebo úplne vytratia chronické zdravotné problémy, ktoré trápia ženy. Bolesti hlavy, zimomravosť, niektoré typy ekzémov, gynekologické výtoky, lámavé vlasy a nechty sa zrazu stanú minulosťou. Je to preto, že tieto veci sa odohrávajú na podklade celkového nedostatku a my v tomto období telo prirodzene vyživujeme. Je však pravdepodobné, že po pôrode sa tieto problémy môžu opäť vrátiť.
Čím lepšie sa podarí počas gravidity organizmus vyživiť, tým lepšie sa žena vyrovná s pôrodom, následným vysilením a oslabením, kojením, nedostatkom spánku. Čím viac sú ženy v harmónii pred tehotenstvom, tým lepšie znášajú aj túto fázu života.
Energetickým princípom ženy je krv a yin. Preto musíme mať celý život na pamäti našu slezinu. Musíme tomu prispôsobiť naše stravovanie i fyzické aktivity a oddych. Slezina je totiž zodpovedná za krvotvorbu. Musí byť preto dostatočne silná, aby bez problémov dokázala spracovať potraviny, ktoré priamo dopĺňajú krv a yin. Nevýhodou takejto stravy je to, že je ťažšia na trávenie.
V skratke zhrniem, že slezina má rada pravidelnosť, podporia ju teplé raňajky, polievky/vývary, čerstvá a pestrá strava. Nemá rada nič, čo ju zachladí a zavlhčí. Neznáša studenú a surovú stravu, mliečne výrobky z kravského mlieka, cukor a sladkosti, sladené nápoje, bielu múku… Je dôležité si uvedomiť, že strava matky v tehotenstve ovplyvňuje chute dieťaťa po narodení…Správna výživa v období tehotenstva je dôležitá aj pre materské mlieko, ktoré je z hľadiska TČM transformovanou krvou a pokiaľ jej je nedostatok, tak nebude ani dostatok mliečka pre bábätko.
Nedostatok krvi a yinu sa v tehotenstve prejaví vnútornou horúčavou z nedostatku (návalmi horúčavy, nočným potením, horúčavou v dlaniach a chodidlách, pocitom vysušenia). Je to stav, ktorý prekáža aj plodu. Skôr ako vám poviem, ako by mal vyzerať jedálniček počas tehotenstva, prezradím vám, čoho by ste sa mali vyvarovať.
Tehotným ženám nepatria do žalúdka potraviny s výraznou štipľavou a horkou chuťou (ostrá chuť rozhýbava veľmi Qi a horká vysušuje). Nemali by ste konzumovať ani potraviny, ktorých teplotná podstata je horúca (prehrieva telo). Mali by ste sa vyhnúť vysušujúcim alebo veľmi zahrievajúcim metódam varenia (grilovanie, praženie, smaženie, pečenie). Zvýšená konzumácia vysušujúcich potravín sa tiež neodporúča (pečivo, chlieb, krekry) a vyhnúť sa treba všetkému, čo prekáža slezine.
Každý mesiac tehotenstva má inú sudičku
Tradičná čínska medicína tvrdí, že každý mesiac tehotenstva je pod nadvládou jedného vnútorného orgánu. Je to dôležité vedieť vtedy, ak ženy zažívajú v tomto období rôzne komplikácie, ktoré bohužiaľ končia aj opakovanými potratmi. Podľa rizikového mesiaca sa potom určí orgán, ktorý je v nerovnováhe a počas nasledujúceho otehotnenia a ešte aj pred ním, sa vyživuje tak, aby celé náročné obdobie gravidity ustál. Ak teda došlo k samovoľnému potratu napríklad v 6. až 8. týždni, harmonizuje sa žlčník. To sa robí bylinkami, akupunktúrou, stravou…
Tehotenstvo 1. – 2. mesiac
Pečeň a žlčník ovládajú 1. až 8. týždeň tehotenstva. Oči a zrak, šľachy, väzy, nechty, naša kreativita je v područí prvku drevo, ktoré sa v TČM stotožňuje s pečeňou a žlčníkom. Pečeň riadi strategické rozhodovanie. Dozerá na spriechodňovanie, pohyb Qi, krvi, telesných tekutín… pečeň uchováva a riadi spotrebu krvi, udržuje emočnú rovnováhu. Žlčník je zodpovedný za rozhodnosť a guráž/našu odvahu a smelosť. Z neho vyviera naša schopnosť rozhodnúť sa a riešiť veci.
Vhodná strava v tomto období pozostáva z ľahko stráviteľných jedál s trochou kyslej chuti (práve táto uvoľňuje pečeň), čerstvej zeleniny, listovej zeleniny, výhonkov a klíčkov, morských rias, obilnín, ovocia. Aj tu však platí, že ak je len trochu oslabená slezina (abnormálna chuť na sladké, kašovitá stolica, únava po jedle, tráviace problémy), tak zeleninu a ovocie musíte tepelne upraviť.
Čo by určite malo byť v jedálničku: mrkva, špenát, zeler, brokolica, paradajky, artičoky, slivky, mandarínky, bravčové mäso (pečeň), aromatické korenia. V strave v tomto čase prekážajú mastné/tukové, smažené jedlá, veľa červeného mäsa, ťažké jedlá, zložité kombinácie, veľa orieškov, semiačok a stimulantov (káva, čaj, cukor, čokoláda…) a chuťovo ostré potraviny.
Čo sa týka životosprávy, je potrebné sa vyvarovať situácií, ktoré vytvárajú vnútorné napätie a stres. Dôležité je chrániť sa aj pred vetrom a prievanom.
Tehotenstvo 3. – 4. mesiac
Srdce a trojitý žiarič sú vládcami nad 9. až 16. týždňom tehotenstva. Z pentagramu prvkov ovláda tento čas prvok oheň. Srdce má v područí naše cievy a krv, jeho zdravie sa vykresľuje v tvári. Srdce uchováva aj nášho Ducha/vedomie. Ovplyvňuje spánok a dlhodobú pamäť. Trojitý žiarič je energetický orgán, v tele by ste ho samostatne márne hľadali. Má tri úrovne: horný (srdce, pľúca), stredný (slezina, žalúdok, pečeň, žlčník), dolný (obličky, hrubé a tenké črevo, močový mechúr). Tento energetický orgán prepravuje v tele našu pôvodnú Qi a pomáha s prepravou tekutín.
V tomto období gravidity je veľmi dôležité, aby sa organizmus neprehrieval. Nemalo by sa v tomto čase chodiť do sauny, nemalo by sa ani opaľovať. Strava by mala mať sviežu až chladnú povahu (ale je nutné brať ohľad na slezinu). Z chutí by mala prevládať mierne horká. Nutný je dostatočný pitný režim.
Čo by určite malo byť v jedálničku: obilniny (pšenica, jačmeň, pohánka, pšeno…), fazuľky, cvikla, kel, karfiol, citrusy, žltý a červený melón (iba na jar a v lete), sladkovodné ryby, mäta, medovka, šípky. Vyvarovať by sme sa mali alkoholu, cukru a sladkostiam, cigaretám, káve, štipľavej strave a potravinám, ktoré zahrievajú, takisto aj zahrievacej tepelnej úprave potravín (pečenie, fritovanie, grilovanie, smaženie, údenie).
Tehotenstvo 5. – 6. mesiac
Slezina so žalúdkom sú vládcami nad 17. až 24. týždňom tehotenstva. Slezina zo stravy vyrába esenciálnu Qi a posiela ju ďalej. Riadi proces premeny tekutín, oddeľuje čisté od kalného. Ovláda naše svaly, jej zdravie sa vykresľuje na perách. Je správcom sýpok, z nej pochádza päť chutí, vyrába krv a udržuje ju v cievach. Ak je oslabená, chýba nám energia. Má rada pravidelnosť, neznáša všetko, čo ju zachladí, zvlhčí a zahlieni. Najrýchlejšie to robí kravské mlieko a výrobky z neho, cukor a sladkosti, nadmerná konzumácia potravín so sviežou a chladnou povahou.
V tomto období je dôležitá pravidelná strava, menšie porcie a častejšie jedenie. Uprednostniť treba ľahko stráviteľné pokrmy, zelenina a ovocie sa tepelne upravuje (hlavne v zime a keď je oslabená slezina). Vhodné sú polievky, zapečené jedlá, jedlá uvarené v pomalom hrnci.
Čo by určite malo byť v jedálničku: pšeno, kukurica, ryža, ovos, amarant, quinoa, cícer, šošovica, hrášok, fazuľa, tekvica, mrkva, batáty, cibuľa, pór, kapusta, fenikel, kel, paprika, čerešne, datle, jujuba, jablká, papája, figy, mango, jahody, hydinové a hovädzie mäso, králik, ryby, vajcia. Zo stravy vylúčime alebo obmedzíme smažené a fritované jedlá, ťažké a tučné potraviny, príliš ostrú chuť, surové pokrmy, sladidlá a koncentrované cukry, studené jedlo z chladničky, mrazenú stravu, zmrzlinu, nápoje s ľadom, potraviny s chladnou povahou (citrusy, banány, kiwi, melón…)
Životospráva povoľuje ľahkú prácu, pobyt v prírode, masáže. Slezinu ubíja a energeticky vyčerpáva neustále/nadmerné premýšľanie. V tomto čase sa tomu vyhneme.
Tehotenstvo 7. – 8. mesiac
Pľúca a hrubé črevo ovládajú 25. až 32. týždeň tehotenstva. Je to čas kovu, ktorý má vo svojom područí pokožku s ochlpením, nos, hlas, našu sebaochranu. Pľúca riadia dýchanie a distribúciu Qi, sú horným zdrojom vody v našom organizme (opuchy v hornej časti tela). Kovový prvok neznáša sucho, v tejto fáze tehotenstva je potrebné viac ako inokedy piť dostatok tekutín, mať šťavnatú stravu, ktorá vyživuje yin a tekutiny. V strave sa odporúča v malom množstve ľahko ostrá chuť potravín.
Spôsob úpravy pokrmu, zvolíme taký, ktorý podporí yin a nevysuší (varenie v pare, dusenie, varenie vo väčšom množstve vody, blanšírovanie). Do jedálnička je potrebné zaradiť viac živočíšnych produktov, orieškov, semienok, húb, vajec.
Čo by určite malo byť v jedálničku: hrušky, marhule, mandarínky, citrusy, figy, jahody, broskyne, banány, granátové jablká, arašidy (nie pražené), šampiňóny, bravčové mäso, husacina, kačacina, biela reďkovka, mrkva, petržlen, kapusta, cibuľa, patizón, cvikla, špenát, karfiol, baklažán, žito, pohánka. Nevhodná je veľmi horká chuť (vysušuje), príliš zahrievajúca strava, vysušujúce potraviny (pečivo…) a monotónny jedálniček.
V rámci životosprávy sa odporúča počúvať hudbu, meditácie spojené s hlbokým dýchaním, naťahovacie cvičenia (s rozumom), prechádzky v prírode, tanec.
Tehotenstvo 9. – 10. mesiac
Obličky a močový mechúr sú vládcami nad 33. až 40. týždňom tehotenstva. Pôrod má energeticky na starosti dráha močového mechúra. Patrí prvku voda, má yangový aspekt, čo mu umožňuje prekonávať zadržovaciu funkciu obličiek a umožniť tak zrodenie nového života. Do energetického okruhu hlavného orgánu – obličiek patria kosti, mozog, zuby, uši a sluch, vlasy a vitálna esencia človeka. Obličky sú zodpovedné za krátkodobú pamäť, sexuálnu funkciu organizmu a našu vôľu. Spolu s močovým mechúrom sú dolným zdrojom vody ľudského tela.
V rámci životosprávy si treba udržať dobrú náladu a pocit pohody. Nemali by sme prepadať strachu a obavám, pretože tieto emócie energeticky oslabujú obličky. V tomto období je zvlášť dôležité, aby sme boli v teple a neprechladli sme, nemali by sme piť a jesť čokoľvek čo ochladzuje.
Čo by určite malo byť v jedálničku: polievky a vývary, to je to pravé orechové, ďalej potraviny, ktoré sú svojou teplotnou podstatou neutrálne a ľahko zahrievajúce. V jedálničku by sa mala častejšie objavovať hovädzina, morka, kačica, pstruh, losos, vajcia, fazule, pšeno, pšenica, kukurica, ovos, ryža, vlašské orechy, gaštany, čierny sezam, kustovnica, semienka a oriešky, datle, maliny, broskyne, hrozno, čerešne, kel, pór, petržlen, tekvica.
Zopakujem to, ale ak pozorne čítate, tak si isto pamätáte, že by ste to nemali preháňať so surovou zeleninou a ovocím, studenými nápojmi a koncentrovanými džúsmi, ktoré prirodzene organizmus ochladzujú. Všetko čo dávame v predpoludňajších hodinách do žalúdka, by malo vidieť hrniec a sporák. V tomto štádiu tehotenstva nie sú vhodné ani sýtené nápoje. Čoho by malo byť nadmieru je spánok a odpočinok, pretože telo sa nachádza v yinovej etape života.