Blog

Ženský bedeker 4 – menopauza

Menštruačný cyklus dáva každej jednej z nás zabrať. Nech sa už naň pozeráme akokoľvek, je to dar…veľké množstvo zdravotných komplikácií sa dá upraviť práve podľa problémov/porúch cyklu.

Žena je bytosť spoľahlivá…síce premenlivá, náladová, ale za každých okolností zodpovedná. Na svojich pleciach nesie už od druhého cyklu bremeno “nového života” (podľa TČM v 2×7 rokoch začínajú obličky vytvárať Tian Gui – plodotvornú látku, z ktorej sa vytvára rozmnožovacia/pohlavná tekutina a tá je súčasťou menštruačnej krvi).

V živote každej ženy však príde zlomové obdobie, keď o menštruáciu príde (z dôvodu veku, nie zdravotných problémov). Hovorí sa, že je to vtedy, ak žena minie polovicu svojej životnej  esencie, ktorú uchovávajú obličky.

Tak sa teda ešte raz pozrime na to, čo je najväčším žrútom našej životnej energie…Našu esenciu nám ukrajuje obyčajné prepracovanie sa, nerovnováha medzi aktivitou a odpočinkom. Dlhodobá fyzická a mentálna činnosť bez odpovedajúcej regenerácie núti telo siahať do rezerv, ktorými je naša esencia. A telo si pamätá…

Obličky oslabuje aj viac pôrodov, či pôrody rýchlo za sebou…TČM hovorí minimálne o dvojročných pauzách medzi jednotlivými počatiami, aby ženské telo malo dostatok času na obnovu a regeneráciu…esenciu vyčerpáva aj skorý začiatok so sexuálnym životom.

Požieračom esencie je aj emočný stres. Žijeme dobu, ktorá sa sústreďuje na výkon. Neustále porovnávanie sa, nespokojnosť samého so sebou nie je pre naše telo dobré. Ako motivácia áno, ako životný štýl nie (nemôžeme predsa celý život len niečo dobiehať, plniť nejaké očakávania, každý z nás je iný, jedinečný v niečom inom…). Neustále dokazovanie si niečoho, neprináša spokojnosť, ale tlak…

Čo však na nás ženy najviac dolieha, je naša mladosť/vek a vonkajšia krása. Podľa TČM je siedmy cyklus (7×7 rokov) časom, keď žena obvykle prichádza o svoju reprodukčnú schopnosť a nastáva čas menopauzy/prechodu. Život ženy sa dostáva do druhej polovice. Mnohé sa cítime unavené, nepotrebné, opotrebované…na vlastnej koži zažívame pominuteľnosť mladosti a krásy, siahame po veciach, ktoré spomaľujú proces starnutia, zo sebavedomých bytostí sa stávajú emočne vystresované osoby s depresiami, úzkosťou a strachom, čo ešte viac oslabuje naše obličky.

Menopauza/prechod sa tak stáva pre ženy doslova strašiakom, veď návaly horúčavy, potenie sa, poruchy spánku či samovoľné priberanie na váhe nie je nič príjemné. Ľudová múdrosť hovorí, že všetko zlé, je aj na niečo dobré…poďme teda k pozitívam tohto prechodu.

Kým v prvej polovici života podlieha nárast a pokles ženskej výkonnosti prírodným zákonom, tá druhá polovica života je iba naša. Stratou menštruácie nám zostáva všetka sila, ženy tak disponujú novými energetickými rezervami. Nič už neprúdi von, všetko zostáva dnu a ide len o to, umne naložiť s touto energiou, vyladiť telo, doplniť yin a začať žiť…

Muži nám môžu ticho závidieť, kým oni v tomto veku očividne strácajú na sile, ženám sa otvárajú iné dimenzie. Mladosť to nie je iba tvár bez vrások, mladosť je aj mentálny stav, ktorý je oveľa dôležitejší a cennejší a keď ho prepojíme so životnými skúsenosťami a šikovnosťou, máme pred sebou úžasné roky. Vedome sa venujte sami sebe, žite tu a teraz. Ničoho sa nevzdávajte, tobôž nie sexu (o tom, však niekedy na budúce).

Ak sa nachádzate práve v tejto životnej etape, nezabudnite plnými priehršťami dopĺňať svoj yin. To je to správne “zaklínadlo”, ktoré vaše telo zbaví návalov, nepríjemného potenia sa a ostatných strastí z prechodu. Yin sú naše tajné rezervoáre výživy a sily.