Zmienka o výchove plodu – ešte nenarodeného dieťaťa, vzbudí na tvárach údiv, ale i úsmev.
Napriek tomu v starej Číne mali už pred stovkami rokov spísaný kodifikovaný súbor opatrení, ktorým sa mali riadiť matky, ak chceli aby sa im narodili zdravé deti. Tai Jiao zahrňovalo v sebe starostlivosť o psychický stav, myšlienky, hovorené slovo, správanie a výživu. Ženám sa odporúčalo, aby tehotenstvo prečkávali v príjemnom prostredí, aby počúvali hudbu, rozprávali sa s plodom a vykonávali činnosti podľa toho, či čakajú chlapca alebo dievča. To už údajne veľmi presne vedeli určiť v 5. mesiaci tehotenstva. Ak sa matka po zavolaní otočila doľava, tak čakala chlapca. Ak sa otočila na zozadu volajúceho doprava, nosila pod srdcom dievča.
Počas života máme zveľaďovať získané i zdedené. Vrodená konštitúcia sa formuje už pri počatí, vnútromaternicovo a v detskom veku. Výraznú úlohu tu zohrávajú energetické zásoby esencie rodičov.
Na vývoj plodu vplýva podľa TČM aj počasie, pri ktorom bolo dieťa splodené, ale aj psychické rozpoloženie partnerov pred samotným aktom splodenia (alkohol a pod.) a nakoniec stav matky počas celého tehotenstva.
Aj vás zaujíma čo sa deje počas 9 mesiacov v tele ženy, ktorá je v očakávaní? Tak takto sa na tehotenstvo pozerá tradičná čínska medicína:
1 mesiac:
Ženám sa odporúča jesť ľahko stráviteľné jedlá, ktoré sú viac kyslé. Kyslá chuť totižto zviera a zadržuje. Tento mesiac je pod nadvládou dráhy pečene. Pre rast plodu je vhodná konzumácia jačmeňa.
2 mesiac:
Ženy by sa mali vyhýbať pálivým a štipľavým jedlám. Nemali by sa príliš namáhať a mať sex. Odporúča sa im pokoj a pokojné, uvoľnené dýchanie. Nadmerný chlad v tomto období vyvoláva potrat, nadmerné teplo a horúčava oslabuje plod. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy žlčníka.
3 mesiac:
V tomto mesiaci sa rozhoduje o pohlaví dieťaťa. Ak žena vykonávala prevažne mužské aktivity (v minulosti napríklad lukostreľba) narodil sa chlapec. Ak bola obklopená šperkami (stačil aj pohľad na ne), posilňovala sa ženská polarita. Ak chcela mať matka dieťa s dobrým srdcom, mala čo najčastejšie sedieť v pokoji. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy srdca.
4 mesiac:
Zakazovala sa konzumácia králičieho mäsa. Mala sa vo väčšej miere jesť ryža, ryby, divoké husi, aby mal plod dosť energie/Qi a krvi, uši a oči citlivé a priechodné dráhy. Žena sa mala vystríhať nachladnutia. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy trojitého žiariča.
5 mesiac:
Rozhoduje sa o temperamente dieťaťa. Ženám sa odporúčalo dlho spávať, veľa sa kúpať, ľahko sa vystavovať slnku. Ku konzumácii sa im ponúkala pšenica a hovädzie mäso. Nemalo sa prejedať a ponáhľať sa. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy sleziny.
6 mesiac:
Plod sa začína pohybovať, chlapci viac vľavo, dievčatá napravo. V tomto období sa tvoria šľachy, ženám sa odporúča primerané cvičenie a prechádzky. Silné šľachy, svaly a chrbát mal dieťaťu zaistiť už aj častý pohľad na pobiehajúce kone, psi, malo sa jesť mäso z divo žijúcich zvierat. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy žalúdku.
Ženám sa odporúča cvičiť, naťahovať si kĺby, aby sa podporil obeh Qi a krvi plodu. Musia si dávať pozor na vlhké prostredie. Nemali jesť surové jedlá, veľa sa kúpať, nadávať a kričať. Mali sa dobre obliekať. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy pľúc.
8 mesiac:
Plod začína byť nepokojný, čo vyvoláva u ženy pocit tlaku na prsiach, nechutenstvo a sladkastý pocit v ústach. Žena má pokojne dýchať, nemá sa rozčuľovať a prejedať. To dieťaťu zaistí žiarivú kožu. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy tlstého čreva.
9 mesiac:
Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy obličiek. Ženám sa odporúča konzumácia sladkastých potravín, nosiť uvoľnený odev a dávať si pozor na vlhkosť.
10 mesiac:
Budúcim matkám sa odporúča koncentrovať na svoje pôrodné cesty (hrádzu), aby sa podporila mentálna bystrosť dieťaťa. Hovorievalo sa “keď melón dozreje, odpadne od stonky”. Tehotenstvo je pod nadvládou dráhy močového mechúra.