Blog

Nie je tuk ako tuk

Je zaujímavé sledovať, čo všetko sme ochotní urobiť kvôli niekoľkým kilogramom navyše. Jeseň a zima je k nám v mnohých ohľadoch láskavejšia…šaty zakryjú. Horšie je to koncom jari a pred letom, keď začína vrcholiť plavková hystéria ohľadom nášho pribratého tela.

To, čo si niekto s hrdosťou (väčšinou muži) a iné s vydeseným výrazom v tvári chytáme na bruchu a stehnách do dlaní, nemusí byť vždy tuk. Vo veľkej miere sú to naše telesné tekutiny, ktoré sa po narušení rovnováhy v organizme zmenili na patologické, ktoré tradičná čínska medicína nazýva Tan/hlien.

Hlien vzniká v tele v dôsledku nesprávneho stravovania, ktoré oslabuje slezinu. Vzniká aj ako dôsledok dlhotrvajúcej choroby, keď užívame množstvo liekov, ktoré zraňujú opäť slezinu i obličky.

Hlien v organizme vytvárajú aj pre nás neviditeľné energetické procesy. Sú to naše emócie, ktoré v tele dokážu urobiť doslova paseku: hnev dvíha hore Qi/energiu, radosť ju uvoľňuje, neustále uvažovanie zauzluje, smútok vyvoláva jej úbytok, skľúčenosť ju zahusťuje, strach zapríčiňuje jej pokles a šok/des spôsobuje totálny chaos v mechanizme Qi. No a napokon je to šesť rozvracačov, ktoré v podobe vetra, chladu, vlhkosti, suchosti, horúčavy a ohňa prenikajú cez našu narušenú ochrannú energiu Wei Qi do tela a narušujú v ňom rovnováhu.

Byť zahlienený nie je žiadna výhra. Patologický hlien so sebou prináša z pohľadu západnej medicíny hrôzostrašné diagnózy. Pokiaľ upchá a zúži cievy spôsobí tromby, embóliu, infarkt, mozgovú mŕtvicu, epilepsiu….pokiaľ sa nahromadí v uzlinách spôsobí choroby štítnej žľazy/strumu, zväčšené nosné mandle, krčné uzliny…pokiaľ blokuje dráhy vzniknú cysty/hrčky v prsiach a vaječníkoch, myómy, zhubné a nezhubné nádory, kamene v obličkách, močovom mechúre alebo žlčníku. Hlien spôsobuje reumatoidné zápaly kĺbov, ale i množstvo psychických ochorení (maniodepresiu, depresiu, letargiu) a mnohé ďalšie.

 

 

Popri týchto diagnózach vyznieva obezita, celulitída, či akné ako banálna záležitosť. Je však hneď viditeľná a chceme sa jej stoj čo stoj zbaviť. Nebezpečnejšie je však to neviditeľné, ktoré na seba upozorní až rôznymi chorobnými prejavmi, ktoré spôsobuje. Pri pľúcnom hliene je to dusivý pocit na hrudi, kašeľ a dýchavičnosť… Slezinový hlien sa prejavuje nafukovaním, problémami trávenia, nevoľnosťou a nutkaním na zvracanie, neformovanou stolicou, psychickou a fyzickou únavou… Hlien pri srdci spôsobuje závrate, palpitácie, podráždenosť, výbuchu hnevu, poruchy vedomia, epilepsiu, pomätenosť… Pečeňový hlien môže okrem iného spôsobiť kŕče končatín až ochrnutie, problémy s prehĺtaním, ktoré sa zhoršujú v závislosti od našich emócií… Hlien v dráhach a kostiach vyvoláva pocity brnenia a drevenenia po tele, vznikajú rôzne hrčky po tele, ale aj kostné výrastky na nohách, kĺby tupo bolia a puchnú…

Zahriať, rozbiť, vylúčiť – to je účinný recept TČM na hlien. Robí sa to správnou dietetikou, ktorá nezraňuje slezinu. Vhodná doba na jej posilnenie je neskoré leto. Aby v tom však človek nezostal sám, hlavnými pomocníkmi, ktoré ponúka čínska medicína je fytoterapia, guasha, akupunktúra, Qi gong a rôzne masáže.