Blog

Máj – lásky čas


Láska je dnes oveľa viac ako v minulosti previazaná so sexom. Kedysi sa s touto emóciou narábalo veľmi opatrne, pretože bola priam bytostne naviazaná na mravnosť. Kresťanská Európa patrila k puritánskym regiónom. Dnes však nie je problém,  aby sme o telesnej kráse diskutovali aj s tínedžermi. Či je to správne? Do určitej miery áno, pretože predsudky sú zlé a ubližujú nám.  

Čo sa týka ľudského tela, nemalo by existovať žiadne tabu. Treba si uvedomiť, že ide o naše zdravie a každá nevedomosť prináša so sebou najnebezpečnejšiu ľudskú emóciu – strach. Naopak láska a sex je radosť a harmónia bytia. Predsudky a hanba by tak ku nej patriť nemali.

Sex prospieva ženám aj mužom

V starej Číne sa verilo, že žena počas milostného styku obdaruje svojho partnera nevyčerpateľnou životnou energiou. V tejto energii je ukryté tajomstvo zdravia a nesmrteľnosti. Jej nedostatok tak mohol byť príčinou aj smrti.

Taoisti učili, že ľudské telo je stavané na 120 ročný život. Pokiaľ sa dokážeme postarať o svoje zdravie a obnoviť svoju energiu, môžeme žiť aj dlhšie. Sexuálna energia sa považuje za jednu z najsilnejších energií a práve preto jej revitalizácia otvárala cestu k dlhému a plodnému životu. Zdrojom tejto energie bola žena, teda jej energetické centrum – tzv. “rumělkové pole”, ležiace v podbrušku, ktoré sa spájalo s vagínou, maternicou a vaječníkmi.

Po odznení orgazmu bola táto zóna nabitá tekutinami a energiou. Preto sa verilo, že pokiaľ bude mať muž veľa pohlavných stykov, ktoré jeho partnerka ukončí orgazmom, ale on neejakuluje a bude praktizovať tzv. techniku navrátenia semena, bude silný a schopný splodiť syna. Čím hlbší sexuálny zážitok totiž žena prežije, tým viac energie môže muž od nej získať. Tieto praktiky a popisy k nim sa dochovali dodnes,  sú zachytené v tchangských textoch.

Čína zanechala svetu jednu z prvých príručiek sexu, ktorá pochádza z 2. storočia pred našim letopočtom. Sex patril v taoistickej Číne k súčasti pestovania zdravia. Úcta k rodine a zodpovednosť voči predkom si vyžiadala kultiváciu sexuálneho spojenia muža a ženy a považovala ho za zdravý, obohacujúci a príjemný.

Sex mal prinášať radosť a emocionálne uvoľnenie, slúžil k dosiahnutiu najvyššej harmónie. Pri pohlavnom styku si ženy dopĺňajú svoju yangovú energiu, muži yinovú. Spravidla platí, že energiu, ktorá sa pri sexe nahromadí absorbuje mentálne silnejší partner. Mohlo by sa teda zdať, že ženy prídu pri sexuálnom zblížení skrátka. Nemusí to tak byť, pretože aj ženy majú schopnosť revitalizovať svoju sexuálnu energiu.

Prevládal názor, že orálny sex je pre ženu oveľa výhodnejší ako vaginálny. Pri ňom má totiž žena väčšiu kontrolu nad svojimi vnútornými pochodmi. Muž počas takejto stimulácie dosiahne väčšie vzrušenie a vďaka tomu zo seba vydá viac energie. Takže nakoniec pri vyvrcholení žena absorbuje mužovu energiu, aj keby bol tým silnejším partnerom pri sexe on.

K ženám patria emócie

Sexuálna energia prechádza u muža pečeňou. Je to emócia, ktorá stúpa hore a pomáha k stoporeniu penisu. Ženská sexuálna energia prechádza srdcom. Preto to majú muži oveľa jednoduchšie…túžba po sexe, väčšia predstavivosť a emocionálny prežitok pečene sú omnoho akčnejšie ako srdce ženy. Ženy potrebujú dlhšiu dobu, aby si navodili sexuálnu túžbu, ktorá vychádza zo srdca. Tá je podmienená láskou a nehou. Preto je pre ženy tak dôležitá predohra. Muž by sa nemal na ženu vrhať, ale pomalými dotykmi by mal rozohrievať jej srdce.

Čínske príručky sexu sú plné podrobných návodov a postupov. Bozk sa považuje za veľmi intímny dotyk – je to prvotné stretnutie dvoch sŕdc. V TČM je jazyk považovaný za zmyslový orgán srdca. Preto bol a je kladený dôraz na bozkávanie pri predohre. Práve stimulácia jazyka ženy prebúdza jej city a uvoľňuje emócie. Predohra, po ktorej sa nestoporí penis alebo zostane suchá vagína je známkou vnútornej choroby. A to už boli prvé príznaky, že ľudské telo nie je v harmónii a je potrebné ho začať liečiť.