Blog

Čo o sexe vedeli už v starej Číne

Spriechodňuje, uvoľňuje, emocionálne vyživuje a odstraňuje bolesti hlavy. Ak chýba, prináša to nervozitu a stres, ktorý sa môže zmeniť až na fyzické problémy.

Že ste unavená, otrávená a bez chuti na túto príjemnú a zdraviu prospešnú činnosť? Proti únave funguje viacero metód…od prírodných produktov a úpravy stravovania, cez rôzne cvičenia, masáže, akupresúry vybraných akupunktúrnych bodov, ktoré sa dajú navyše aj moxovať (prehrievať teplom). Je toho veľa, čo nám dokáže prinavrátiť stratenú vitalitu.

S chuťou je to trošku inak. Tá je naviazaná na náš menštruačný cyklus, o ktorom podrobnejšie píšem v Ženskom bedekri. Ak chýba apetít na sex, odporúča sa tieto chvíle plánovať po menštruácii, keď je ženské telo nabité hormonálnou túžbou. Je to oveľa lepšie obdobie pre harmonické spojenie, ako tomu býva ku koncu cyklu.

Masáž alebo dobré jedlo?

Vyhovorím sa teraz na filmy, ale romantická večera nemusí byť na uvoľnenie atmosféry vždy to pravé orechové. Rozhodne ju neservírujte tým mužom, ktorí majú problémy s erekciou. Trávenie jedla im odoberie množstvo energie, doslova ju vyplytvá a zostanú bez energie na sex. 

Okrem jedla a alkoholu dokáže uvoľniť a navodiť atmosféru aj zmyselná masáž. Odporúčané zóny pre mužov sú okolo brucha, podbruška a okolie slabín. Ženy erotickejšie vnímajú svoj spodný chrbát a zadok. Relaxačnú atmosféru navodzujú citrusové oleje…pomaranč, mandarínka, medzi najerotickejšie patrí santalové drevo (vždy ale treba skúšať dopredu, lebo to čo je dobré pre jedného nemusí vyhovovať ďalšiemu).

Zakliaty orgazmus

Sex je väčšinou príjemná činnosť, jeho vyvrcholením by mal byť orgazmus. Táto fyzická rozkoš je sprevádzaná svalovými kontrakciami dolného panvového svalstva, ktoré sa nachádza v oblasti pohlavných orgánov a konečníka. Vďaka sedavému štýlu života, nedostatočnému pohybu a zlému držaniu tela máme však tieto svaly často ochabnuté. Takže ak náš vrchol aj napriek tomu, že po ňom túžime neprichádza, môžeme príčiny hľadať aj tu.

Z pohľadu TČM je neschopnosť dosiahnuť orgazmus prejavom a/ nedostatočného obličkového yangu. Ten sa okrem iného prejavuje aj zimomravosťou, studenými nohami, pobolievaním v bedrách, či častým močením. b/ oslabenej sleziny, ktorá ženám spôsobuje únavu a neustále premýšľanie. c/ stiesnenej pečene, ktorá spôsobuje podráždenosť, depresie, časté bolesti hlavy a predmenštruačný syndróm (PMS).

Ak to zoberiem skratkou, tak obličky sa dajú zahriať Cordycepsom, slezina vyživiť Reishi, pečeň uvoľniť medicinálnymi hubami, avšak všetko treba mať pod kontrolou a mali by sme vždy vedieť čo a prečo robíme. Mimo potravinových doplnkov je dôležité začať špeciálnymi cvikmi  posilňovať panvové dno.

Úžasnou terapiou je brušný tanec, ktorý uvoľňuje panvové dno a navyše je sprevádzaný pohybom, ktorý navyšuje ženskú energiu a zvyšuje tak chuť na sex. Ďalšou výbornou terapiou je hormonálna jóga, ktorá uvoľňuje emócie a zrovnáva hladinu hormónov. Má pozitívne účinky nielen na orgazmus, ale aj na celý menštruačný cyklus, tehotenstvo a prospešná je aj v klimaktériu.

V starej Číne patril medzi odporúčané cviky na spevnenie vagíny a sexuálnu revitalizáciu vzpriamený sed s natiahnutými nohami pred sebou. Pri nádychu sa členky sa otáčali smerom dovnútra k sebe. Prsty sa ohli smerom k telu. Na pár sekúnd sa v tejto pozícii zadržal dych a súčasne sa pri tom stiahol aj zadok a vagína. Pri výdychu sa uvoľnili chodidlá aj nohy. Cvik sa opakoval 24 krát. Okrem už spomenutých benefitov cvik podporuje endokrinný systém a reguluje menštruačný cyklus. Je vhodný aj pri zníženej činnosti štítnej žľazy.

Ďalším strašiakom býva bolestivý sex. Toto z pohľadu TČM zvykne robiť zablokovaná energia pečene alebo zacyklený chlad v podbrušku. Aj tu okrem bylinnej liečby pomôžu cviky na posilnenie panvového dna a posilnenie svalstva okolo konečníka.