Blog

Aj starnutie sa dá spomaliť

Staroba a starnutie sú dve odlišné veci. Kým staroba je etapou/obdobím života človeka a v určitom veku si počká na každého z nás, starnutie je vonkajším prejavom vnútorného stavu organizmu. Je to pozvoľný proces, ktorý sa začína v 25. roku života, keď nám začína ubúdať Qi/energia.

Chabé zdravie a rýchlejší proces starnutia nemusí byť iba následkom staroby. Veľa chorôb je spojených s chronickými ochoreniami, na ktoré si zakladáme už od útleho detstva. Proces starnutia začína nedostatkom krvi. Ženy vnímajú starnutie cez estetiku tváre a tela. Muži cez bolesti kĺbov, svalov a úbytok energie.

Ženy a muži starnú odlišne. Ženské zdravie je dané stavom krvi. Máme predispozíciu k jej nedostatku. Práve preto sa nám vytvára na tvári omnoho viac vrások ako mužom. Mužským princípom je sila/energia, hlavne tá sexuálna, ktorá je daná esenciou Jing. Pravidelne sa vytráca pri sexe a menej striedmom životnom štýle.

Základná mantra na spomalenie a oddialenie starnutia je dostatok krvi a Qi. K tomu potrebujeme správne fungovanie vnútorných orgánov. Podľa tradičnej čínskej medicíny je životne dôležitý stav sleziny. Náš momentálny zdravotný stav je v „jej rukách“. Slezina totižto zodpovedá okrem iného za produkciu krvi a tekutín. Ak je oslabená, nedostatočne prepravuje výživu a tým je narušený celý proces trávenia potravy. Nedostatok Qi v organizme vyvoláva stagnácie. Tie vyrábajú bolesť. V tele môže stagnovať iba krv a Qi. Ich primárnym zdrojom je slezina.

Nedostatočnosť sleziny však nesúvisí iba s chorobami žalúdka či čriev. Prázdnota yangu sleziny vedie k prázdnote yangu obličiek. Vlhkosť a horúčava v slezine vyvoláva ochorenie pečene. Narušenie prepravy a vstrebávania živín zapríčiní poruchy pľúc…

Staroba choroba?

Čím sme starší, tým viac si uvedomujeme, že naše telo začína inak reagovať na bežné podnety, stravu, nedostatok spánku…väčšina problémov, ktoré sa odohrávajú v rôznych orgánoch má však spoločného menovateľa…spolu s nami, je chorá aj naša slezina.

Ako teda zostať zdravý až do vyššieho veku? Bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa nachádzame, zdravie si môžeme posilňovať vždy. Dôležité je uchovať si alebo čo najskôr obnoviť silný a harmonický prúd Qi. Vekom sa totiž hromadia stagnácie a staroba má tendenciu k celkovým stagnáciám.

Jedzte…predovšetkým doobeda a teplé pokrmy…hýbte sa…dostatok pohybu prináša rovnováhu medzi prácu a odpočinok. Pohyb prospieva telu a produkuje Qi a krv. Ak ho je ale veľa, vyčerpáva a oslabuje Qi. Jeho nedostatok však vyvoláva stagnáciu Qi. Spite…počas spánku sa v tele spúšťajú samoozdravné mechanizmy.

Podľa niektorých teórií sa v noci počas spánku vytvára v epifýze až desaťnásobne viac melatonínu, ktorý je považovaný za najdôležitejší hormón v spomaľovaní starnutia organizmu. A praktizujte guashu…nič jednoduchšie, dostupnejšie a účinnejšie nepoznám…