Blog

Sú naozaj muži z Marsu a ženy z Venuše?

…ale kdeže, za tie mierne nepochopenia môžu naše obličky, o ktorých sa hovorí, že sú prameňom života.

Z nich sa rodia schopnosti a inteligencia. Uchovávajú náš poklad – esenciu Jing – vrodenú životnú silu i hmotu, z ktorej sa človek rodí a žije, vďaka ktorej môže sám plodiť  ďalšie potomstvo. Podľa čínskej medicíny sa na jej sile a kvalite podieľajú až tri generácie našich predkov.

Vďaka tejto esencii rastieme a dospievame, s jej vyčerpaním končí ľudský život…tento vývoj sa odohráva pri ženách v sedemročných a pri mužoch v osemročných cykloch…a práve tu je ukryté tajomstvo nášho prvého “nesúladu”…

Dievčatá dozrievajú skôr, sú v mnohých životných etapách popredu ako chlapci, pretože majú kratšie cykly. Avšak aby neboli muži v ničom ukrátení, bola im dopriata dlhšia “telesná čulosť” a sila. Žena prichádza o svoju reprodukčnú schopnosť na konci posledného sedemročného cyklu – na konci 49. roku života.

Muži o svoju plodivú silu prichádzajú až na konci posledného ôsmeho cyklu, v 64 rokoch.

Žena sa skôr rozvije i skôr odkvitá…muži ich pozvoľna dobiehajú a majú ďalších 15 rokov k dobru, kým sa začnú meniť na unavených, zoslabnutých jedincov.

Takto vyzerá modelový vývoj podľa TČM

1 cyklus 7 (dievča) – 8 (chlapec) rokov: energia obličiek začína mohutnieť,  začínajú sa meniť mliečne zuby za trvalé a hustnúť vlasy

2 cyklus 14 (dievča) – 16 (chlapec) rokov: začína sa prebúdzať plodivá sila a začína pohlavné dospievanie, obe pohlavia už môžu splodiť potomstvo.

3 cyklus 21 (žena) – 24 (muž) rokov: dorastajú zuby múdrosti, energia obličiek je silná a vyrovnaná.

4 cyklus 28 (žena) – 32 (muž) rokov: šľachy a kosti sú pevné, vlasy dosahujú najväčšiu hustotu a telo je pevné a mocné.

5 cyklus 35 (žena) – 40 (muž) rokov: energia v dráhach začína slabnúť, tvár začína vráskavieť a vlasy postupne vypadávajú, začínajú sa ozývať prvé neduhy starnúceho tela.

6 cyklus 42 (žena) – 48 (muž) rokov: tvár ženy je vráskavá, k zvráteniu zdravotného stavu nepomáha botox, ale výživa obličiek, energia yangu na hlave slabne a vlasy začínajú šedivieť.

7 cyklus 49 (posledný ženský) – 56 (muž) rokov: dráha počatia je prázdna, ubúda energia (zastaví sa menštruácia), celé telo začína chradnúť a žena už nemôže mať deti. Mužské šľachy strácajú pružnosť a pohyblivosť.

8 cyklus 64 rokov (posledný mužský): plodotvorná látka je vyčerpaná, obličky sú zoslabnuté, telo je unavené, vypadávajú vlasy aj zuby.


Nemenej zaujímavou oblasťou života je pre TČM aj sexuálna aktivita, ktorá ak je nadmerná vyčerpáva esenciu mužov a telesné tekutiny žien. No a čo je už považované za nadmernosť? Tak napríklad 30-ročný človek ak si chce zachovať dobré zdravie by mal mať pohlavný styk maximálne 1x denne, 40-ročný raz za tri dni, 50-ročný raz za päť dní…pre ženy je veľmi dôležité, aby si minimálne dva roky oddýchli po pôrode, pretože práve tie nesmierne načierajú a vyčerpávajú esenciu obličiek.