Blog

Povedzte mi čo jete a ja vám poviem, čo vo vašom tele nefunguje

Čo by ste povedali na to, keby vás niekto vyliečil iba tým, ak by vám oznámil, že sa máte poriadne najesť? Vysvetlil by vám čo a kedy môžete zjesť, aby ste sa dostali zo šlamastiky, do ktorej ste dobrovoľne spadli.

Toto je realita tradičnej čínskej medicíny. Tam sa k samotnej liečbe prechádza až vtedy, ak človek pochopí čo robí zle a zmení stravovanie. Ak teraz myslíte na to, že vy sa predsa stravujete zdravo, postavte sa pred zrkadlo a vyplazte na seba jazyk. Zdravý je sýto ružový, s jemným vlhkým bielym povlakom, bez rôznych útvarov, bodiek a rýh. Všetko ostatné je vybočenie z normy.

Na začiatok vám prezradím, to čo už dávno viete. Základom sú sýte a teplé raňajky. Žiadne kávy na lačno, smoothie, tvaroh s ovocím, ovocné šťavy…hm, asi vám v tejto chvíli nabúravam predstavu o zdravej strave, ale presne tieto veci slezina nemá rada. Má rada pravidelnosť, neznáša všetko čo ju zachladzuje a zvlhčuje.

Práve toto robia mliečne výrobky, cukor a sladké. Jej činnosť veľmi dobre podporuje a doplňuje mrkva, kapusta, karfiol, zemiaky, tekvica Hokkaido, šampiňóny, shiitake huby, hliva ustricová, figy, arašidy, kuracie a morčacie mäso, kačacina, husacina, hovädzina, králičie mäso, vajíčka, pšenica, pohánka, ryža, pšeno, ovos, fazuľa, hrášok, šošovica. Z potravín, ktoré jej škodia spomeniem mastné a smažené jedlá, surovú zeleninu a ovocie, kravské mlieko a mliečne výrobky, cukor a sladké, citrusy, veľa orieškov a semiačok, prejedanie sa. Nepáči sa jej ani celozrnná strava, studená voda a chladné nápoje, biele víno a v neposlednej miere výrobky z múky, pretože obsahujú lepok.

Ak chceme zažiť pocit rovnováhy alebo teda aspoň zlepšenia zdravotných problémov, tak musíme počúvať naše telo. Od 7.00 do 11.00 je čas, kedy žalúdok a slezina pracujú na najväčší energetický výkon a doslova vyrábajú energiu a esenciu na celý deň pre celý organizmus…ak im nič nedáme alebo im naservírujeme veci, ktoré ich zraňujú, potom je zbytočné klásť si akékoľvek otázky typu prečo sa necítim dobre, prečo som chorý?

Tak ako neexistuje univerzálna pravda, nejestvuje ani univerzálne pravidlo, ktoré by fungovalo pri každom človeku. Každý z nás je iný, to čo je pre jedného dobré, inému ublíži. Preto je tak dôležitá diagnostika. Pretože každým odtieňom sa mení prístup k liečbe.

Ale jednu univerzálnu pravdu predsa len mám. Čokoľvek sa v tele deje, dôležitý je pohyb. To čo sa nehýbe stagnuje. Každá stagnácia je blokáda, ktorá môže za každú bolesť. V tele stagnuje iba Qi a krv.