Klamať sa kedysi dávno nevyplácalo…v stredoveku ste mohli hocikedy o svoj nástroj reči prísť, aj napriek tomu, že ľudský jazyk je jedna z mála častí nášho tela, ktorá neklame.
Podľa teórie tradičnej čínskej medicíny je jazyk výhonkom srdca…a keďže každá disharmónia obťažuje naše srdce, v intenciách slovenského príslovia “čo na srdci to na jazyku”, vám dokáže terapeut TČM takmer so 100% istotou povedať, čo sa vo vašom tele odohráva.
Lekári nemajú radi googlom vzdelaných pacientov, ale aj napriek tomu vám niečo málo objasním, pretože kým sa s nejakým príznakom k nim dostanete, zbytočne budete oberať vaše telo o vzácnu energiu.
Čo nám to chce náš jazyk vlastne povedať?
Farba jazyka (tá pod povlakom) nám vždy ukáže skutočný stav, v ktorom sa organizmus nachádza, zdravie orgánov, krvi a vyživujúcej energie/Qi. Referenčnou farbou je sýto ružová/bledo červená. Tak sa vyfarbuje zdravý jazyk, ktorý je navyše vlhký a má mierny biely povlak – ten inak nemá význam zoškrabávať, pretože sa vám tam urobí vždy a znova, pokiaľ váš žalúdok šlape tak ako má. Je znakom dobrého zdravia.
Bledoružový jazyk nám oznamuje, že organizmus má málo krvi a yangovej energie.
Ženy majú častejšie prázdnotu krvi. Tá sa prejavuje aj závraťami, zhoršenou pamäťou, matnou bledou pokožkou tváre, nespavosťou… Muži majú bledé jazyky kvôli prázdnote yangu, ktorý sa prejaví aj zimomravosťou, jasnou bielou tvárou či riedkou stolicou… Čím je jazyk bledší, tým je stav vážnejší.
Červený jazyk signalizuje v tele horúčavu. Je to patologický stav, ktorý nás upozorňuje na to, že v žalúdku a obličkách dochádza k úbytku yinovej energie. Telo jazyka však nemusí byť červené celé.
Ak je napríklad červenšia špička jazyka, prezrádza o nás, že máme emocionálne problémy (depresie, potlačujeme hnev…) máme tzv. oheň v srdci. Môžeme ho mať aj vtedy, ak sa dlhodobo nevyspíme.
Jazyk môže byť červenší iba po stranách, ide o pečeňový oheň, ktorý sa tam objaví takisto po pretrvávajúcich emocionálnych problémoch. Ľudia s takýmito jazykmi sú podráždení, náchylní k hnevu, trpia bolesťami hlavy, majú horkú chuť v ústach, zápchu…
Ak je červenší iba stred jazyka, človek má spravidla horúčavu žalúdku, ktorú môže pociťovať pálením v nadbrušku, pocitom smädu, suchými perami, napuchnutými ďasnami…čím viac sa jazyk sfarbuje do tmavočervena až fialova, tým viac dochádza v tele k stagnácii krvi. To je stav, kedy už začneme pociťovať bolesť v orgánoch, ktorých sa to dotýka.
Jazyk môže byť až “modrý”. To znamená, že chlad v tele narástol dôsledkom extrémneho nedostatku yangu a spôsobil blokádu krvi. K modrému odtieňu sa môžeme dopracovať aj nadmernou konzumáciou chladných a surových potravín, dlhodobejším pobytom v chladnom a vlhkom prostredí…mužom chlad v tele spôsobuje impotenciu, ženám prináša bolestivú a oneskorenú menštruáciu, obom pohlaviam zimomravosť, chladné končatiny, bolesti chrbta, častejšie návštevy wc…Ďalšou patológiou, ktorú bez problémov zvládne “prečítať” aj laik sú ryhy na jazyku. Ak sú od narodenia, hovoria o vrodenej konštitúcii nedostatku. Tie chorobné vznikajú zo suchosti organizmu, teda z nedostatku yinu. Tou najviditeľnejšou je stredová, dlhá, zvislá, nachádzajúca sa na projekcii žalúdka. Viete čo to znamená? Že vaše stravovacie návyky nie sú vyhovujúce pre vaše telo…aj napriek tomu, že sa stravujete “zdravo”. Do takéhoto žalúdka patria teplé veci, minimum surového ovocia a zeleniny, ktoré ho zraňujú. K takejto ryhe sa dopracujeme aj nadmernou konzumáciou chleba a pečiva.
Ak sa stredová ryha predĺži až po špičku jazyka, upozorňuje nás na možnosť ochorenia srdca. Dlhé horizontálne ryhy hovoria o nedostatku yinu. Často sa nachádzajú na červených jazykoch bez povlaku. Tento nedostatok vychádza z obličiek. Ak je farba jazyka normálna, prázdnota vychádza zo žalúdka alebo pľúc.
Horizontálne trhlinky na červenom jazyku signalizujú nedostatok yinu a horúčavu v tele. Ak sa nachádzajú po bokoch, poukazujú na dlhotrvajúci nedostatok Qi a yin sleziny. Ak sa na boku jazyka nachádzajú aj odtlačky zubov, svedčí to o prázdnote Qi sleziny.
Jazyk sa nám pri miernom vyplazení môže aj triasť. Môže za to prázdnota krvi a Qi, ktorú sprevádza aj prázdnota yangu sleziny. Môžeme ho plaziť aj do boku. Takto vychýlený jazyk nás môže upozorniť aj na vnútorný vietor, ktorý vznikol z prázdnoty yinu obličiek a hyperaktivity yangu pečene. Môže byť však spôsobený aj nedostatkom krvi pečene…medzi prejavy vetru v tele patria tiky, tras a kŕče končatín, pocity na odpadnutie, ale aj mŕtvica.
Opuchnutý jazyk nás upozorňuje na prílišnú vlhkosť v tele a yangovú Qi v prázdnote, ktorá nedokáže spracovať a prepraviť telesné tekutiny. Tenký jazyk je o nedostatku krvi a tekutín v organizme.
Dlhý jazyk hovorí o prítomnosti horúčavy, spája sa najčastejšie so srdcom a konštitučnou tendenciou k srdcovým problémom. Krátky jazyk prezrádza prázdnotu yangu sleziny a vnútorný chlad.