Obličky majú rady teplo. Teplota v ich okolí by mala byť vyrovnaná. Nemalo by dochádzať ani k podchladeniu (v lete mokré plavky na tele, obnažené bedrá…), ale ani k prehriatiu (vyhrievané sedačky v autách, solárium…).
Podchladenie tela oslabuje obličkový oheň a zapríčiňuje vznik blokád. Spomaľuje chod celého organizmu na všetkých úrovniach. Telesné procesy, ktoré sú závislé na dodávke tepla z obličiek začnú stagnovať. Ako prvé si to odnesie tráviaci oheň a oheň spodného žiariča, v ktorom sa ukrýva aj naša sexualita. Postupné vychladnutie obličkového ohňa spôsobuje aj energeticky studená strava.
Tieto veci boli známe už v stredoveku, práve takto regulovali v kláštoroch sexuálnu žiadostivosť mníchov (podávali im viac šalátov a korenia, ktoré zachladzovali). Takisto pitie veľkého množstva piva prináša silné zachladenie aj obličiek.
Aj príliš veľké teplo narobí škodu v organizme. Telo sa chce prirodzene ochladiť, a tak otvorí póry. To už je len krôčik k tomu, aby do tela z vonku prenikol patogén v podobe vetra a chladu.
Chlad napríklad preniká do oblasti bedier aj po pohlavnom styku, keď dochádza najskôr k ich zahriatiu. Aby sme si pri tejto príjemnej činnosti šetrili svoj obličkový oheň, nemali by sme sa pri sexe spotiť a hlavne by sme sa po ňom mali zakryť prikrývkou, aby obličky zostali v teple.