Blog

Kašlem, kašleš, kašleme

Kašeľ z hľadiska TČM  nie je banalita, je to dosť závažná strata pre organizmus, ktorá ho oslabí a vysilí. Pri kašľaní strácame energiu/Qi, prichádzame o ňu aj pri grganí a vetroch/prdení. Je to vlastne vzbúrená energia, ktorá z nejakého dôvodu nezostáva v dráhach, ale derie sa na povrch.

Najčastejšie kašleme, keď nás napadne vonkajšia škodlivina. Zvyčajne to býva vietor, prejde cez našu deravú Wei Qi/oslabenú imunitu a dostane sa do pľúc, čím naruší ich zostupnú funkciu a poškodí pľúca ako horný zdroj vody. Vtedy máme pocit, že na nás niečo lezie a začneme náhle kašľať. Stav sa môže skombinovať s potením až zimnicou, nádchou, kýchaním a upchatým nosom. Vonkajší vietor v tele prežije maximálne dva dni, potom sa začne meniť a vytvárať ďalšie kombinácie a komplikácie.

Tradičná čínska medicína rozpoznáva okolo 20 typov rôznych kašľov. Aby to však nebolo také jednoduché, kašľať môžeme aj vtedy, ak sa z nejakého dôvodu oslabí energetika našich vnútorných orgánov.

Kašeľ pri oslabenom srdci sprevádzajú časté bolesti na hrudi a stiahnuté hrdlo. Ak sú energeticky oslabené pľúca, sprevádzajúcim znakom bude aj dušnosť, upchatý nos a občasné vykašliavanie krvi.

Ak je problém v pečeni, budú nás pri kašľaní bolieť boky, ktoré budú brániť človeku v pohybe (tak to bolí, že sa nemôžeme ani zohnúť, môže za to zablokovaná Qi v orgáne). K tomu sa pridá ešte pocit plnosti a rozpínavosti. Slezinový kašeľ je spojený s bolesťami na pravej strane pod rebrami, ktoré vystreľujú až k lopatke. Túto bolesť zhoršuje pohyb. Obličkový kašeľ nás bolí na chrbte a je sprevádzaný vykašliavaním hlienov.

Tieto typy kašľania nás oberajú o yinovú energiu. Ak tieto kašle nezastavíme vhodnou liečbou, prejdú do ďalších orgánov. Slezinový kašeľ do žalúdka a prejaví sa to nevoľnosťou až zvracaním. Pečeňový kašeľ napadne žlčník, rozdráždi ho natoľko, až dochádza k zvracaniu žlče.

Dlhodobý pľúcny kašeľ vytvorí v hrubom čreve inkontinenciu stolice, niečo podobné vytvorí obličkový kašeľ v močovom mechúre – inkontinenciu moču. Pri dlhodobom srdcovom kašli je postihnuté tenké črevo, vtedy začneme vypúšťať vetry a prdieť. Je dôležité vedieť, že kašeľ zvyšuje vnútrobrušný tlak, je sprevádzaný pocitom plnosti, nafukovania a nechutenstva.

Kašeľ treba v každom prípade rýchlo zastaviť, akútny sa dá zvládnuť aj za 24 hodín. Tie ostatné si musí terapeut dobre “vypočuť a výsledok pozrieť”. Na akútne útoky škodlivín je ideálna aj guasha. Popri bylinnej liečbe dokáže účinne otvoriť povrch a vylúčiť z tela škodlivinu.