Blog

Oblečme aj ruky

Napadlo by vám, že obyčajné rukavice vás ochránia pred naozaj “hnusnými” a bolestivými chorobami?

Rukavice nie sú iba pre dámy…rukavice sú nevyhnutnosť ak teda nechceme, aby nás niekedy v budúcnosti trápila reumatoidná artritída, artróza, sklerodermia, dermatomyozitída a polymyozitída či arteritída.

Jesenné a zimné obdobie je hlavnou sezónou, keď sa nám do tela cez ruky a nohy dostáva vietor, vlhkosť a chlad. Na chrbte rúk, medzi hánkami a zápästím sa nachádza špeciálna zóna akupunktúrnych bodov, cez ktoré do organizmu preniká škodlivina. To isté platí aj pre chodidlá.

Vietor ako škodlivina vyvolá v tele bolesti kĺbov, ktoré sa premiestňujú z miesta na miesto. Každý deň nás prakticky bolí niečo iné… Vlhkosť ako škodlivina vám boľavý kĺb zaobalí do opuchu… Chlad ako škodlivina vám vyvolá výrazné bolesti v kĺboch. A je ešte jedna škodlivina, ktorá sa podieľa na kĺbnych bolestiach – horúčava – pri nej budú vaše bolestivé kĺby teplé a červené.

Vonkajšie patogény (vietor, chlad, vlhkosť, horúčava…) sú skrytí záškodníci. Do tela sa vám vkradnú náhle a môžu v ňom zostať celý život. Škodlivina sa môže dostať do kože (je v nej chlad), do svalov (objaví sa mravenčenie, brnenie), do šliach (dostávame kŕče, vytvárajú sa spazmy), do ciev (spomaľuje sa tok krvi, artritída) a do kostí (oťažie nám telo). Ak zostane pridlho a nie je vypudená von, preniká do príslušného orgánu, ktorému prináleží to-ktoré tkanivo a poškodí ho.

Toto všetko sa deje pri oslabenej imunite, TČM má na to taký trefný výraz, deravá Wei Qi (ochranná Qi). A keďže na každú dieru existuje záplata, tou našou pomyselnou sú pre prípad kĺbnych bolestí rukavice. Chodidlá sú prirodzene chránené ponožkami a topánkami. A keď ste to už nestihli a patogén sa potuluje kdesi vašimi rukami a nohami, najúčinnejším pomocníkom, ako ho z tela vyhnať je guashovacia doštička.