Blog

Keď koruna krásy stráca svoj lesk

V TČM platí pravidlo, že rovnaké sa lieči odlišným a odlišné rovnakým. Pre zrozumiteľnosť dodám, že každý z nás je iný, hoci problém môžeme mať rovnaký. Avšak dôvod ako sme sa ku nemu dopracovali má každý svoj a ten je vždy iný.

Aj taký nepríjemný problém, ktorým je padanie vlasov a predčasné šedivenie má tých príčin viacero. Ak opomenieme dedičnosť, tak sa za dôvod považujú buď oslabené obličky a krv alebo zlá výživa vlasových folikúl.

Bez krvi nie sú ani vlasy

Krása vlasov závisí aj od našej dobrej výživy. A znovu sme pri tom istom, nenajeme sa alebo zjeme to, čo nám nepatrí vďaka našej konštitúcii do žalúdka, slezina nemá z čoho vytvoriť energiu pre fungovanie organizmu a je problém…

TČM považuje za zvlášť vhodné potraviny pre zdravie vlasov a kože morské riasy, slnečnicové semiačka, čínske datle, jablká, slivky, jarnú cibuľku, mrkvu, zeler, reďkovku, čiernu fazuľu aj arašidy. Obľúbeným liekom sú tiež vlašské orechy, ktoré sa konzumujú nalačno ako prvé jedlo. Opražené čierne sezamové semienka sa zase pomleté na prášok užívajú s cukrom v horúcej vode. Obvyklé liečivá TČM určené na problémy s vlasmi vyživujú obličky a krv.

O tom, že kondícia, rozumej zdravie obličiek, sa prejavuje na našich vlasoch som už písala. Zdrojom výživy vlasov je krv a tá sa rodí z esencie obličiek. Pre kvalitu a množstvo vlasov je teda podstatné v akom stave – dostatku či nedostatku, má človek esenciu a v akom stave má krv. Pokiaľ je všetko v poriadku, tak sú vlasy husté, lesklé, pružné a vypadávajú v prirodzenej miere. S pribúdajúcim vekom (väčšinou po štyridsiatke) sa situácia začína meniť. Dochádza k prirodzenému vyčerpávaniu esencie a začína sa meniť aj kvalita našich vlasov (je to normálny fyziologický jav). Sú lámavejšie, viac vypadávajú a začínajú šedivieť. Ak však k tomuto stavu prichádza skôr, je to znak oslabenia obličiek alebo prázdnoty krvi.

Alopécia (vypadávanie vlasov) je dnes strašiak už aj pre dvadsiatnikov. Keďže krv sa lieči podľa TČM mesiace, ani vypadávanie vlasov sa nedá vyliečiť z večera do rána. To, že s vlasmi nie je niečo v poriadku nám pri istých druhoch alopécie signalizujú aj nechty, ktoré zhrubnú a objaví sa na nich vrúbkovanie, pozdĺžne ryhy, ktoré môžu praskať a odlupovať sa alebo sa na nich objavia rôzne priehlbinky.

To, v akej kondícii sú naše vlasy, si môžeme otestovať aj doma. Stačí ak si vytrhneme vlas a pozrieme sa na jeho hrúbku. Čím tenší je smerom k cibuľke (zužuje sa) znamená to, že sa dlhodobo deje niečo s našou krvou.  Jej nedostatok nám signalizuje aj veľmi tenká pokožka na čele.  Ak je cibuľka obalená v maze máme v tele vlhký hlien, mastné vlasy majú tendenciu vypadávať pri seboroickej dermatitíde. Nie každá alopécia sa dá vyliečiť, k tým nezvratným patrí tá, po ktorej zostávajú malé jazvičky.

Dobré zdravie = zdravé vlasy

Za vypadávanie vlasov môže nedostatočné zásobovanie krvou, ale aj nedostatočnosť krvi, ktorá sa spája s nedostatočnosťou Qi a obličiek. Vtedy sa okrem alopécie zhorší aj kvalita pleti a zraku. No a ďalším patogénom, ktorý nám z hlavy kradne vlasy je vlhká horúčava a hlien, ktorý vytvorí prekážky v zásobovaní Qi a krvi.

Za ložiskové vypadávanie vlasov môže horúčava v krvi s vnútorným vetrom. Hlava môže na začiatku páliť a svrbieť. Vypadávanie má rýchly progres, ak je v tele veľa vetra prídeme o vlasy za pár dní/týždňov.

Zablokovaná pečeň alebo blokáda krvi nám urobí zmeny aj na nechtoch. Môže nás mierne bolieť koža pod vlasmi alebo priamo vo vypadaných ložiskách. Pečeň nám môže zablokovať aj prísna výchova, “úzke mantinely”, stres, potlačený hnev, nenávisť, frustrácie, závisť, žiarlivosť, poníženie i odmietnutie, opustenosť, nadmerný pocit zodpovednosti, tréma…že sa v tele niečo deje si všimneme pri každej zmene emócií.

Vlasy nám vypadávajú aj kvôli vlhkému hlienu – vlasové cibuľky sú obalené mastnými nánosmi. Do tohto stavu nás dostane oslabená slezina (mastné, smažené a mliečne jedlá, sladkosti), ale aj dlhodobé sedenie, neustále uvažovanie či nepravidelná životospráva.

Psychicky aj fyzicky unavení ľudia sa takisto môžu prepracovať k alopécii. Tá si počká aj na ženy po pôrode, pretože Qi a krv sa dostanú do nedostatku, čo má za následok, že výživa sa nedostane k hlave. Môže sa zhoršiť zrak aj fungovanie štítnej žľazy. Je to stav, ktorý sa blíži k  vyčerpanosti, prepracovanosti organizmu.

Vo vlasoch sa môžu vtedy objaviť aj suché a drobné lupiny. Nedostatok krvi si človek môže vyrobiť aj vegetariánstvom a rôznymi diétami, chronickými chorobami, nadmernou sexuálnou aktivitou, nadmerným premýšľaním, častým krvácaním.

No a vlasy môžu padať aj pri kombinovanej nedostatočnosti pečene a obličiek. Do nej by sa mali dostávať predovšetkým starší ľudia, ale je aj geneticky daná. Pri tejto diagnóze dochádza k predčasnému šediveniu a vypadávaniu vlasov. U ľudí sa okrem toho objavia aj bolesti veľkých kĺbov, pretože organizmus je vyčerpaný až na dreň. V tomto prípade sa u človeka “opravuje” celkové zdravie a  popri tom zhustnú vlasy samé. Do tohto stavu nás privedie nadmerné krvácanie, nadmerná mentálna a hocijaká fyzická aktivita, ale aj nedostatočné zásobovanie od sleziny (opäť strava) a následne od obličiek.