To sú vrásky také nešťastie, že ich musíme stále riešiť? Aj takéto poznámky sa často vyskytujú v diskusiách pri článkoch, ktorých témou sú “negumovateľné čiary” na našej tvári. Nie, nie sú…tie “zdravé”, sú krásne a tvári pristanú. A dokonca si dovolím tvrdiť, že ich zvládne nosiť s gráciou len silná osobnosť…ale to je môj názor…
Lenže nie je vráska, ako vráska. Vrásky z hľadiska TČM vznikajú na tvári iba tam, kde svieti slnko a kde sa to hýbe. UV žiarenie, ale aj fajčenie či alkohol sú činitele, ktoré kožu vysušujú. Naša mimika je faktor, ktorý zase neustále vyvíja tlak na naše poloochabnuté svaly tváre, až sa v jednom momente kolagénová sieťovina, ktorá to celé drží pohromade prelomí ako papier…v “zlomenine” zvanej vráska prestane prúdiť výživa i energia, všetko začne stagnovať a s takouto blokádou si človek, ak nevie čo má robiť, poradí len ťažko.
A je ešte jeden typ vrások…tie, ktoré sa s nami snažia komunikovať a oznamujú nám, že v tele sa niečo začína diať a mali by sme tomu venovať pozornosť. Už sme si zvykli, že na každý problém existuje riešenie. Som úprimne rada, že aj pri vráskach funguje viacero spôsobov nápravy. Invazívne a tie, ktoré sú priateľskejšie k našej bytosti.
Pomôžem si pozmeneným príslovím a nebudem ďaleko od pravdy: “povedzte mi kedy a čo jete a ja vám poviem, čo vo vašom tele nefunguje”. Pre čínsku medicínu je zo zdravotného hľadiska najdôležitejší stav energie qi a krvi. Tvár odráža vitálne funkcie srdca, pľúc, sleziny, pečene a obličiek. A slezina je navyše zodpovedná aj za stav kolagénu v tele.
Ak teda spíme menej ako 8 hodín a náš deň sa začína kávou nalačno a prvým jedlom sú šťavy zo surového ovocia, zeleniny, či mliečne produkty, terapeut presne vie, čo sa vo vašom tele odohráva.
Liečba patológií v tvári je u pacientov veľmi podobná a je zameraná predovšetkým na doplnenie výživy v organizme. Zdá sa to byť veľmi jednoduché, tak k tomu pridám prvé ale…ale terapeutovi toto stačiť nemôže. Musí si položiť otázku prečo? Prečo a kde je nedostatok qi a krvi, musí sa dopracovať ku koreňu problému a podporná liečba sa musí zamerať na pôvod choroby.
Existujú stovky rôznych odporúčaní a diét čo a ako jesť, mnoho výživových smerov…nehodnotím, len sa pýtam, prečo sa ľudia aj napriek množstvu informácií, ktoré majú k dispozícii, veľkému počtu odborníkov, ktorí sa venujú dietetike a zdravému životnému štýlu, lepšej dostupnosti kvalitných potravín, stále cítia unavení a neustále riešia zdravotné problémy?
Všetko čo človek pre seba urobí vo viere, že mu to pomôže je dobré. Avšak existuje určitá hranica, cez ktorú vás telo nepustí. Tou pomyselnou čiarou je vašich päť pokladov: srdce, pľúca, slezina, pečeň a obličky. Všetky orgány majú priamy vzťah k tvorbe krvi. Ak však v nich z akéhokoľvek dôvodu začne stagnovať energia, premietne sa to aj do krvotvorby.
Bez krvi nie je nič…ani zdravie, ani krása
O tom, že krv je životodarná tekutina, ktorá koluje v našich žilách a cievach je asi zbytočné písať. Všetkým nám to vštepovali do hláv od školských čias. Na čo sme však pozabudli, je spôsob, ako si ľudské telo vyrobí dostatočné množstvo zdravej krvi.
Podľa teórie tradičnej čínskej medicíny sa krv tvorí z esencie obličiek (darované, zdedené) a esencie potravy, ktorú konzumujeme. Túto esenciu vynesie energia – qi sleziny hore do pľúc, kde sa premieša s čistou qi, ktorú dýchame a takto obohatená zmes transformačnými účinkami qi pľúc a srdca vsakuje do ciev, kde splynie s krvou, doplní ju a premení sa v ňu. Toľko zjednodušená poučka.
Krv má telo vyživiť a zvlažiť. Je to tekutina, z ktorej je živená aj naša psychika… Prostredníctvom ciev cirkuluje po celom tele. K orgánom, svalom, kostiam, pokožke prináša neustále živiny. Zároveň zvlažuje vnútorné prostredie a pomáha v ňom udržovať vlhkosť. Ak je krv v harmónii vyživuje vnútro aj vonkajšok. Ale kto a čo je dnes v harmónii? Po príklad nemusím chodiť ďaleko, stačí sa postaviť pred zrkadlo.
Ľudská tvár odráža nielen naše emócie a pocity, ale takisto aj zdravotný stav. Bledá a uvädnutá pleť, dvojitá brada, kruhy a vačky pod očami, vrásky, či pigmentové škvrny nie sú teda len kozmetickým problémom. Prvé vrásky môže mať na svedomí slnko, ale aj choroba, ktorá sa prejavuje horúčkou a dehydratáciou.
Môže teda za ne nedostatok telesných tekutín, o ktoré môžeme prísť napríklad pri častom používaní detergentov aj pri odličovaní. V tomto prípade trpia pľúca ako horný zdroj vody. Viditeľnejšie vrásky už napovedajú o tom, že v organizme je nedostatok krvi pečene alebo srdca. Často sa s týmto stavom stretneme pri mentálne prepracovaných ľuďoch. Ak sa k tomu pridá pokles viečok a prepad ďalších častí tváre spozornieme ešte viac, pretože slezina začína biť na poplach. Je v energetickom nedostatku. Qi nie je schopná posunúť krv do tváre. Hlboké vrásky sú o stagnujúcej energii. Sú vyvolané emóciou hnevu, smútku alebo veľkým sústredením. Rady sa kombinujú s nedostatkom yinu obličiek. Ten sa prejaví aj suchšou pleťou, pobolievaním v bedrách, zhoršenou pamäťou…
Ďalším hendikepom v tvári býva povädnutá pleť s kožnými faldíkmi a dvojitá brada. Takto sa prejavuje nedostatok Qi sleziny. Ten je aj za úbytkom kolagénu v podkoží.
Hnedé kruhy pod očami hovoria o nedostatku esencie obličiek, ktorá sa prejaví úbytkom ich yinu.
Fialové kruhy pod očami spôsobuje blokáda a stagnácia krvi.
Vačky pod očami sa spájajú so žalúdkom, slezinou a obličkami. Ak sa nelepšia ani pri doplnení yangu do jednotlivých orgánov a máme pocit, že sú plné rôsolovitého roztoku, tak máme v tele vlhký hlien.
Hnedé povrchové pigmentové škvrny zase ukazujú na stagnáciu qi a blokádu krvi pečene, dermatitída je o vlhkej horúčave v tele a starecké škvrny o nedostatku yinu obličiek.