Blog

Nedostatky tváre – ovisnuté líca

Jasné, že nás škrie zemská gravitácia, hlavne keď sa prejavuje na našej pokožke a svaloch, ktoré ovísajú. Mať tak pevné, plné líca bábätok…príroda sa oklamať nedá, čo sa však dá, je poskytnúť svojmu telu tú najlepšiu výživu a starostlivosť. Aj ono sa vám, tak ako záhrada, odvďačí úžasnou úrodou…

Topografia tváre

Keď sa pozrieme na líca z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, topografia ukazuje tri dráhy, ktoré na líci dominujú.  Tou hlavnou je dráha žalúdku. Riešia sa na nej problémy tváre, choroby krku (zvonku aj vnútra), problémy orgánov, krvi, energie…je tu zopár špeciálnych bodov, ktoré pracujú s akné na tvári, ale riešia aj vzťah k jedlu (bulímia, anorexia) a pri ich stimulácii dochádza k emocionálnemu a fyzickému nasýteniu – zbavujú nás rôznych závislostí. Čo je v našom prípade najrelevantnejšie, pri ich akupunktúrnom použití napínajú tvár.

Dôležitou dráhou na tvári je aj meridián tlstého čreva. Riešia sa na ňom problémy obehu krvi a energie, poruchy výživy svalov, problémy v oblasti tváre, zápaly v ústach…takisto sa využíva v dermatológii na prácu s akné…nachádza sa na ňom základný bod pre napnutie pokožky v tvári.

Treťou dôležitou dráhou je meridián tenkého čreva, ktorý rieši nadbytok horúčavy alebo hlienu pri srdci, bolesti na chrbte…

Priamo na lícach má každá z týchto dráh po jednom bode, ktoré tvoria tzv. omladzujúci trojuholník. Ako ho využiť vo svoj prospech? Na veľa spôsobov…cvičením tvárovej gymnastiky hýbeme svalmi, v ktorých sa tieto body nachádzajú. Tvárovou/kozmetickou akupunktúrou ich priamo stimulujeme. Guashovacou doštičkou ich takisto “nútime” pracovať. Úžasná procedúra je kombinácia akupunktúry s guashou. Je razantná a výsledky prináša veľmi rýchlo.


Zázrak na 6 písmen sa volá guasha

Ak si oprieme guashovacie doštičky o bočné strany nosa v úrovni vrcholu lícnych kostí a potiahnete ich po celej šírke líc smerom k ušiam, hravo stimulujete všetky tri body.

Guasha je pre tvár mimoriadne prospešná. Je to aj vďaka holografii, čo je vlastne unikátna terapia v rámci tohto systému liečby. Jej princípom je cez malú časť tela ošetriť väčšiu plochu nášho organizmu. Na našich lícach nájdeme holografické zobrazenie tlstého čreva, obličiek a predovšetkým dolných končatín.

Ovisnuté líca teda upozorňujú aj na ich energetickú nerovnováhu. Ovisnuté líca vypovedajú niečo aj o stave sleziny, pretože tej v TČM podliehajú svaly/mäso.

Ľudia s dobrou kondíciou sleziny a žalúdka majú dostatočne vyživené všetky svaly a vďaka tomu bude aj ich pokožka na tvári pružná a napnutá. A naopak, ľudia s oslabenou funkciou týchto dvoch orgánov budú, zjednodušene povedané, vyzerať staršie na svoj vek.

Aj tu nám bude veľmi nápomocná guashovacia doštička. Ošetrenie sa robí na lícach v reflexnej oblasti tenkého a hrubého čreva a na chrbtici pri stavcoch Th 11 a Th 12, ktoré stimulujú energetiku sleziny a žalúdka.