Blog

Nedostatky tváre – suchá pokožka

Porekadlo “čistota pol života, špina celý”,  pozná asi každý. Viete aké je pravdivé? A že má neuveriteľný súvis aj s tradičnou čínskou medicínou?

Všetky čistiace prostriedky určené na osobnú hygienu (mydlá, šampóny) sú detergenty, ktoré doslova rozstreľujú Wei Qi (našu vrstvu ochrany) a umožňujú tak vonkajšej škodlivine ľahšie vstúpiť do ľudského tela. Ak si toto zapamätajú ľudia, ktorí majú dyshidrotický ekzém či psoriázu, ľahšie a rýchlejšie sa im bude hojiť koža.

Veľa neznamená vždy viac

A teraz sa zamyslime nad tým, čo všetko máme v našich kúpeľniach? A čo všetko nás láka v drogériách a parfumériách? Všeobecne sme v súčasnosti poznačení nadmerným používaním kozmetických prípravkov, ktoré znižujú schopnosť pokožky vylučovať maz a vedú k nedostatku vody v svaloch. A pridajme k tomu klimatické zmeny, nedostatočný spánok, únavu, rôzne diéty a dietetické chyby. To všetko sa podpisuje na nerovnováhe metabolizmu, čím pokožka stráca vitalitu a spôsobí jej suchosť a hrubosť (drsnosť).

K suchej pokožke sa dopracujeme aj kúpaním sa vo veľmi horúcej vode a používaním rôznych mydiel a ďalších “čistiacich” prostriedkov. Platí zásada “menej je niekedy viac”.  Suchá pokožka sa spája s neznesiteľným svrbením. Za toto už v tele môže “vnútorný vietor”, ktorý má súvis s nedostatkom krvi.

Domáca “kuchárka” pre zdravú pokožku

V TČM takmer na všetko existuje riešenie. V tomto prípade vám opäť ponúknem guashu.

Zónou pôsobenia je predlaktie, na ktorom sa nachádza akupunktúrna dráha pľúc. Regulujú sa na nej cesty vody a keďže pľúca sú vrchným zdrojom vody v našom tele, stimulácia bodov na tejto časti ruky bude mať dosah aj na našu tvár. Ak už máte doštičku, naolejujte si vnútorné predlaktie a od lakťovej jamky (LU5)  posúvajte doštičku smerom k palcu, až po nechtové lôžko (LU11). Potom ruku mierne pootočte doprava, ohnite v lakti. Na ruke sa vám vytvorí lakťová ryha. Na jej koniec (LI11) priložte doštičku a miernym tlakom ju tentoraz budete posúvať k nechtovému lôžku ukazováka (LI1). Sme na zóne meridiánu hrubého čreva, ktorá nám poslúži na uvoľnenie horúčavy, ktorá nadmerne vysušuje naše telesné tekutiny.

Pľúca sú orgán, ktoré ovplyvňujú kvalitu našej kože. Holografickou zónou pľúc je aj chrbát našej ruky, nachádza sa na našich hánkach. Pocit z guashovacej doštičky na kostiach nie je zrovna príjemný, tak túto zónu si môžeme stimulovať aj palcom, nezabudnite potom prejsť aj do dlaňovej časti a zrkadlovo urobiť to isté z opačnej strany.

Dietetika nám pre zdravú a lesklú pokožku odporúča mrkvu, ktorá v suchom období zvlhčí pokožku. Mrkva by sa mala konzumovať s ďalšími druhmi mastnejšieho jedla alebo smažená. TČM tvrdí, že je to kvôli lepšej premene betakaroténu na vitamín A.