Blog

Jednoduché finty pre každodennú kondíciu II.


Rozhýbanie očí

Toto cvičenie je predovšetkým gúľanie očami. Robí sa so zavretými očami.

Krúžime nimi 9 krát doprava, potom 9 krát doľava. Nakoniec ich necháme ešte na chvíľu zatvorené, potom oči náhle prudko otvoríme a uprene sa zadívame na nejaký predmet. Opakovanie tohto cvičenia počas dňa prečisťuje oheň pečene a prejasňuje zrak.

Zakrývanie uší

Zakryte si dlaňami obe uši a začnite sa pomaly predkláňať a následne zakláňať. Cvičenie sa opakuje 5 – 7 krát. Počas neho je potrebné oslobodiť sa od všetkých myšlienok – na chvíľu vypnite a nemyslite vôbec na nič. Toto cvičenie pomáha udržať si jasnú myseľ a odporúča sa cvičiť hlavne vtedy, ak má človek závrate.

Cvakanie zubami

Tento cvik sa robí po prebudení, keď ešte ležíme v posteli a to 36 krát. Dlhodobé cvičenie tohto cviku zlepšuje kvalitu zubov.

Zavreté ústa

Zatvorte si ústa a priložte si jazyk na horné podnebie. Ak budete v tejto polohe nejaký čas hlboko dýchať, pravidelne a voľne, posilníte si energiu/Qi a rozhojníte produkciu telesných tekutín.

Prehĺtanie slín

Sliny, ktoré podporujú funkciu sleziny a žalúdka sa tvoria v ústach a bez toho, aby sme si to uvedomovali, ich raz za čas prehltneme. Tento cvik z tejto mimovoľnej činnosti robí proces vedomý. Každé ráno je dobré pohybovať jazykom v ústach, aby sa vytvoril dostatok slín. Tie sa potom na trikrát prehltnú, zakaždým približne tretina objemu. Toto cvičenie významne posilňuje tráviaci proces.