Blog

Stredobodom záujmu musia byť pľúca

Nasledujúcimi informáciami  vám možno spôsobím zmätok v tom, čo už o tradičnej čínskej medicíne a fungovaní jednotlivých orgánov viete. Čiastočný rozpor však po správnom uchopení otvorí obzor, v ktorom mnoho vecí konečne pochopíte a porozumiete im.

Filozofia TČM hovorí o tom, že človek funguje v symbióze s prírodou. A tak ako  v prírode máme nad hlavami nebo a pod nohami zem, tak nejako podobne to funguje aj v ľudskom organizme. Niečo je „nebeské“ a niečo „zemské“. K nebeským dušiam patria  YUAN SHEN (srdce) a HUN (pečeň). O tých som už písala. 

Tým zemským aspektom v nás je pľúcna duša PO. Táto duša prichádza do tela na tretí deň po počatí. Má vlastné pravidlá, ktoré počas života veľmi nemení. Akonáhle je medzi ňou a dušou ZHI SHEN (srdce/myseľ) zásadný rozpor, nastáva problém…zdravotný. Duša PO je súbor siedmich duší. Spolu zabezpečujú biologické funkcie každého jedinca. Týmto dušiam absolútne vyhovuje detský vek, kedy im do ich činnosti nikto „nehovorí“. PO nechápe potrebu socializácie, spoločenských konvencií a slušného vychovania. Pokiaľ telu velí YUAN SHEN, tak im necháva voľné pole pôsobnosti, pretože on je naša prirodzenosť. Problém prichádza s príchodom nášho uvedomenia si, keď na scénu vstupuje ZHI SHEN.

Duše PO riadia Qi, riadia naše telesné funkcie prostredníctvom orgánov ZANG FU (súbor všetkých orgánov). Robia to cez Qi a krv. To znamená, že sú nadradené. Prioritne pracujú pre „cisára“ (srdce/myseľ), ale akonáhle je ten od nich „odpojený“ (nemá jasné vedomie), má veľké ciele a ženie nás do vecí, na ktoré nemáme,  a ktoré idú proti logike bytia, nastane problém.

PO sú vždy v opozícii. Tým, že sú to „zvieracie“ duše, nechápu potrebu konvencií a slušného vychovania. Tieto duše sú neskrotné. Ale to nie je zlé. Zlé je, ak ZHI SHEN je až moc „premotivovaný“ rôznymi pravidlami, zákazmi, príkazmi…pokiaľ sme v zajatí rôznych vzorcov, ktoré na nás už od mlada pôsobia a v ktorých vyrastáme. Každý z nás si pamätá na svoje detstvo, na to, čo nám prekážalo, ubližovalo, urážalo nás…a to sú tie veci, ktoré sa v nás rokmi kopia. Postupne sa nabaľujú ďalšie, pretože na nás tlačí okolie, spoločnosť, práca, máme očakávania, ktoré sa nenapĺňajú… náš organizmus je jednoducho v tomto zacyklený.

A keď už je toho akurát tak dosť, ozve sa PO a prevezme absolútnu kontrolu nad chodom organizmu. Ono sa to deje aj priebežne, počas nášho života. Tým „povolávacím rozkazom“ je obvykle nejaké „sprosté“ slovo, odborne sa to nazýva koprolália. Predstavte si situáciu, keď sa vám nedarí, hromadí sa vo vás napätie, až sa naštvete a zahrešíte. Zostane ticho, mozog vypnutý a na scénu napochodujú duše PO. ZHI SHEN sa v tej chvíli dobrovoľne vzdáva svojej nadvlády, lebo už nevie kam z konopí. A naraz to znovu ide, pretože si zoradíme svoju prirodzenosť…

Pľúcna duša PO je vlastne skupina siedmich duší, ktoré predstavujú našu telesnosť. Pre ne je dôležité najesť sa, vyspať sa, spáriť sa a mať sa dobre. Práve pre tieto telesné potreby sa im v tradičnej literatúre ušli hanlivé vyobrazenia a pomenovania. Telesnosť bola totižto po mnohé stáročia v rôznych kultúrach a náboženstvách skôr na prekážku ako na prospech.

Duše PO sú najvernejší služobníci našich tiel. Majú zvieraciu inteligenciu, ale nikdy nie sú proti telu. 1 duša PO sa nazýva Lokajúci zlodej – Tun Zei. Zaisťuje prehĺtací reflex a správnu funkciu trávenia. Je to vlastne Qi/energia žalúdka, sleziny, pečene, čriev, ktorá zabezpečuje trávenie.

2 duša PO sa nazýva Mŕtvolný pes – Shi Gou. Zostáva bdelá počas nášho spánku. Zobudí nás pri nebezpečenstve alebo iných potrebách. Je to akási predtucha, bdelá intuícia…cez deň práve vďaka nej vieme, že sa na nás zozadu niekto pozerá, intuitívne stráži náš priestor. V noci sa napríklad vďaka nej budia unavené mamičky, keď sa ich dieťa len zamrví v postieľke, zabezpečuje takú ochrannú intuíciu, pocit, že niečo nie je dobre a naozaj, vstaneme z postele a prídeme na to, že sme napríklad nezamkli, nevypli nejaký prístroj… Cez túto dušu vnímame dotyky. Dobre jej robia masáže. Sídli v hornom tantiene a riadi intuíciu (pocit ohrozenia).

3 duša PO sa nazýva Odstraňovač špiny – Chu Hui. Zaisťuje peristaltiku hrubého čreva a odchod stolice. Táto duša má na starosti našu správnu črevnú mikrobiotu. Ak máme zdravé hrubé črevo, sme zdraví. Okrem toho sprostredkováva vnímanie tela…sú ľudia, ktorí pre vyššie ideály, ignorujú a potlačujú svoju telesnosť, vnímajú to ako niečo nepotrebné či nebezpečné. Sprostredkováva taký ten „blbý pocit“, že sa niečo stane…vždy treba rešpektovať tento pocit, v takýchto chvíľach netreba počúvať mozog…táto duša to myslí s telom dobre.

4 duša PO sa nazýva Stuchnuté pľúca – Chou Fei. Je to náš „dýchač“, zaisťuje automatické dýchanie, jeho intenzitu a rýchlosť. Je to najloajálnejšia duša, nikdy nevypína a nejde spať.  Takisto obstaráva čuch. Akonáhle sa objaví strata čuchu, ide iba o lokálne zahmlenie. Táto duša je vždy v poriadku, pretože je neovplyvniteľná. Jednoducho jej len niekto znemožní prácu… Ak má táto duša s nami nejaký problém, pretože nepočúvame naše vnútorné inštinkty, začneme chrápať. Vytvorí hlien, ktorý sa „neupratuje“. Takisto vytvára apnoické pauzy – krátke prerušenie dýchania počas spánku. Je to vlastne vzbura tejto duše proti nám, lebo robíme veci proti sebe.

5 duša PO sa nazýva Vrabčací Yin. Zaisťuje reprodukciu, libido, u mužov rannú erekciu, u žien sekréciu/zvlhčovanie. Okrem toho riadi naše chute. Obvykle sídli v dolnom tantiene, lebo tam má najviac práce s našou sexualitou. Práve cez túto dušu vieme, ako to je s esenciou obličiek. Dôležité to je hlavne pri mužoch, ranná erekcia totiž napovedá, že ak aj je podozrenie na impotenciu, obličky sú v tomto prípade v poriadku a problém je na úrovni hlavy, teda ZHI SHEN.

6 duša PO sa nazýva Žiadny jed – Fei Du. Odstraňuje z tela jedovaté látky a upratuje emócie. Hocičo počas dňa prežijeme a „nestrávime“, táto duša to počas noci uprace. Zbaví nás toxínov, ktoré sme cez deň nadýchali, zjedli, alebo vytvorili aj našou mysľou. Jedovaté látky idú z tela von močením, stolicou a emócie tlačí do jednotlivých orgánov, ku ktorým patria. To, čo už bohužiaľ upratať nejde, si musíme urobiť vedome sami alebo s pomocou terapeuta.

7 duša PO sa nazýva Ukrytý šíp – Fu Shi. Napadá v organizme to, čo tam nepatrí (zmutované bunky, ložiská rastu, nádorové bujnenie, zápalové ložiská). Táto duša je spojená s vnútornou cytotoxickou imunitou. Polypy, dysplázie a ďalšie zdravie ohrozujúce stavy sú vlastne revolta PO. Takýmto spôsobom nám dáva vedieť, že ak niečo nezmeníme nedopadneme dobre.

Ideou a hlavným princípom Tradičnej čínskej medicíny je harmónia. Iba tak dokážeme naplno využiť možnosti, ktoré nám život ponúka. Tak ako sa dokáže ľudské telo samo vysporiadať so stavom choroby, dokáže sa do tohto stavu aj dostať a nasmerovať  sa do náručia smrti. A nemôže za to nikto, iba my sami…

Áno, všetci sa raz musíme pominúť, dôležitý je však čas, ako rýchlo k tomuto bodu prídeme…vždy ide o čas. Pľúcne duše PO sú ako „Siedmi statoční“, ktorí za každých okolností chránia naše telá. Nechajú nás robiť aj krkolomné kúsky, aj keď si niekde vzadu o tom myslia svoje, ale nechajú (zoberme si napríklad takých freediverov. PO nechápe prečo človek dobrovoľne zadržuje dych, je to predsa proti telu, máme pravidelne dýchať, keď to však začne ohrozovať integritu organizmu, tak ho vynoria a podobných príkladov, kedy ideme proti logike fungovania tela je veľa). Nezasahujú až do momentu, keď je toho už dosť a pohár začína pretekať.

Duše PO sa veľmi často dostávajú do sporu s našou mysľou – ZHI SHEN. Hlavne vtedy, ak sa im snaží hovoriť do ich života…keď nás napríklad ZHI SHEN núti nasilu športovať, keď telu odopiera cukor, keď stále sedíme za PC, lebo treba pracovať, napriek tomu, že telo by už dávno malo spať…ZHI SHEN je väčší priateľ s dušou HUN, pretože tá prináša vízie a ciele…na toto sa PO pozerá s dešpektom…ZHI SHEN je v zajatí svojich vzorcov, vždy len niečo musíme, lebo tak nás vychovali, tak sa to od nás očakáva…má na nás nároky „ako na koňa“, on neberie do úvahy, že sme krehká bytosť so svojimi možnosťami…jednoducho tak sa to má a bodka.

V prípade stresu a ohrozenia preberajú duše PO kontrolu nad situáciou v tele, hlavne vtedy, ak potrebujú zaplašiť iné duše…už som spomínala, že tým spúšťačom je obyčajne hrubé slovo. Ako prvá z tela doslova „uletí“ duša HUN, pretože ona je ten vizionár, to naše krásno a tejto duši hrubé veci ubližujú…vtedy majú PO voľné pole pôsobnosti a v tele robia poriadky.

Okrem už spomenutých funkcií, majú v tele na starosti hospodárenie s emóciami, ktoré počas spánku upratujú do jednotlivých orgánov. So samotnou dušou PO a pľúcami je prepojená emócia spravodlivosti, dôstojnosti, čestnosti, pravdovravnosti a sebaúcty. K negatívnym vlastnostiam, ktoré k nim patria sú smútok, beznádej, úzkosť, súženie, hanblivosť, melanchólia, pocit viny, zúfalstvo, precitlivenosť, trpiteľstvo.

A to hovorím stále iba o jednej duši, v tele ich je päť a niektoré sú viacvrstvové. A každá z nich sa stará o niekoľko našich pocitov.

Problém nastáva vtedy, ak sú orgány emočne preplnené, pretože my tých emócií prežijeme počas dňa desiatky až stovky. Ak už „domovský“ orgán emóciu neprijíma, tak to PO dá to tkaniva, ktoré podlieha hlavnému orgánu. Ako príklad uvediem emóciu hnevu…z pretlaku/plnosti časom praskne šľacha, dostaneme migrénu alebo hypertenziu…to sú príklady toho, že pečeň je už preplnená a neprijíma…vznikla teda choroba, ktorú treba liečiť. Bežne sa to robí medikamentózne (tabletka ale príčinu neodstraňuje)…dá sa to aj tak, že vo vlastnom tele riadne „vyvetráme“ a urobíme poriadok. Akupunktúra, guasha, Qi gong…absolútne dokonalé metódy na túto jemnohmotnú prácu. Ak ju neurobíme, koledujeme si ešte o väčší problém…

PO pracujú s emóciami iba jednosmerne. Nedokážu ich prečistiť, dokážu ich iba „upratať“ do orgánu. PO veľmi dobre vedia, že v orgáne už vďaka preplnenosti emóciami vzniká choroba. To je spôsob, ako „tlačia“ na cisára ZHI SHEN, aby už konečne začal niečo robiť a zmenil sa.

Naša myseľ (ZHI SHEN) nepotrebuje prioritne riešiť celosvetové problémy ani geopolitiku, nepotrebuje sa „patlať“ ani v krivdách, ktoré na nás páchajú kolegovia v práci, či manžel/manželka…mala by sa zaoberať harmóniou/disharmóniou v našom tele a situáciu riešiť. Pokiaľ sa toto nedeje a existuje v komunikácii medzi PO a ZHI SHEN rozpor,  tak PO začína vypúšťať rôzne emócie, aby sa ZHI SHEN spamätal a nastolil poriadok.

Zvykne sa hovoriť, že pre človeka je niekedy najväčším darom jeho choroba. Áno, pokiaľ vnímame signály nášho tela alebo máme v blízkosti človeka, ktorý nám vysvetlí,  čo sa v našom tele deje. Potom záleží už iba na nás (našom ZHI SHEN) ako sa k tomu postavíme a čo urobíme. Ak mávneme rukou a budeme sa spoliehať na to, že to za nás vyrieši niekto iný, tak celú situáciu ženieme do krajnosti…

Príde k situácii, keď preplnené orgány už nepoberú žiadnu emóciu. PO (ako keď mačka nachytá myši a príde sa s nimi pochváliť svojmu pánovi) , pred srdcom vyskladá celú plejádu neupratateľných emócií…keď sa potom ráno cisár prebudí a „vyjde z domčeka“, s hrôzou zistí, čo sa deje…aby sme si to vedeli predstaviť, to sú všetky tie zlé rána, keď sa prebudíme a už nás bolí hlava, máme depresie už od rána…psychológia to nazýva ranné pesimum.

V prípade veľkej nespokojnosti prestávajú byť duše PO lojálne a požadujú alebo zariadia impeachment. Čo to znamená?  Odvolanie, či skôr zvrhnutie cisára sa deje formou samovraždy alebo chorobou, ktorá sa už nedá vyliečiť. Toto je sila a schopnosť duší PO.

Emócie majú svoj pôvod v srdci, priamo v ZHI SHEN. Ako a čo budeme prežívať záleží od nášho hodnotového systému. Od tej popísanej tabule, na ktorej sú všetky naše zákazy a príkazy…od toho koľko vydržíme a čo už je za čiarou. Aký máme vzťah k sebe, svojmu telu, ako sa máme radi a čo si dovolíme.

Problém nie je to, čo sa nám stane. Problém je vždy to, čo s tým urobíme keď sa nám to stane a ako zareagujeme. Často sa toho toľko ani nestane, ako z toho ten ZHI SHEN urobí, pretože mu to pripomína niečo z tej popísanej tabule a spustí emócie. A s emóciami sa už niekedy naozaj nedá vydržať. Takže robíme rôzne pseudoriešenia, len aby sme sa ich zbavili.

Emócie sú hnacou silou nášho organizmu. Pomáhajú nám adaptovať sa na konkrétne situácie. Sú tu na to, aby nás pohyb Qi zbavil nepríjemného pocitu, aby sa situácia zmenila a prispôsobila tomu, čo nám je známe, srdcu milé a chcené…ženieme sa za yangom, príjemnými pocitmi, ktoré ale idú často na úkor našej integrity. Sociálne siete, lajky či dislajky nám nastavujú hodnotové rebríčky. Ale za tým všetkým sa kdesi v hĺbke skrýva smútok, ktorý oberá pľúca o Qi. Tým sa následne vytráca Qi aj z ostatných orgánov a telo nastupuje na cestu samodeštrukcie.