Blog

Ženský bedeker 2 – menštruácia

Máme nárok byť protivnejšie, hašterivé, pohodlné aj trochu lenivé. Môžeme byť aj rozšafné, márnomyseľné, euforické a emotívne. Toto všetko a ešte oveľa viac dokážeme prežiť iba my, ženy, počas 28 dní (+-3 dni). Dostali sme totiž do vienka menštruačný cyklus, čo z nás robí výnimočné bytosti, doslova štyri v jednom.

Ženy počas svojho cyklu prechádzajú štyrmi rôznymi  fázami, v telách sa nám mení pomer yinu a yangu a každú fázu ovládajú iné hormóny.

1. Menštruačná fáza

V priemere trvá 5 – 7 dní, ak je kratšia tak telo signalizuje, že je v deficite/nedostatku a preto “šetrí” krv. Dlhšia fáza/silnejšie krvácanie poukazuje na nadbytok niečoho – obe patológie by sa mali ale riešiť.

Menštruačná fáza je yinová fáza cyklu, ktorá znamená fyzický útlm. Môžeme byť zimomravé, mali by sme byť viac v pokoji a odpočívať, byť v teple, spať. Nemali by sme sa nútiť k výkonom, fyzickým či mentálnym aktivitám. Nesilme sa ani ku komunikácii s ľuďmi. Táto fáza je tzv. meditačným obdobím, v ktorom sa zvyšuje schopnosť intuitívneho vnímania. Sex sa počas menštruácie neodporúča, pretože napomáha vzniku stagnácií a blokád.

Ženská krv je v tejto fáze v pohybe, na plynulý odchod menštruačnej krvi dohliada pečeňová Qi. Menštruácia by nemala bolieť, mali by sme pociťovať iba mierny diskomfort. Ak máme bolesti, tak potom máme v tele nerovnováhu, stagnáciu/blokádu – najčastejšie v energetickom okruhu pečene a obličiek. U mladých dievčat je to v drvivej väčšine chlad v podbrušku. Z pohľadu západnej medicíny sa nám v tele znižuje hladina estrogénu, hlavne progesterónu.

Dieteticky v tejto fáze podporujeme krvácanie – ak je slabé alebo ho redukujeme – ak je silné. Potraviny by mali  mierne zahrievať a doplňovať Qi. To znamená, že budú podporovať pohyb Qi a krvi. Teplotná povaha by mala byť neutrálna a teplá, chuť sladká (doplňuje slezinu) a mierne ostrá (podporuje pohyb Qi). Nezabudnite, že by sme mali mať minimálne 2 teplé jedlá za deň.

Určite nejedzte v tejto fáze veľa kyslých potravín. Tie totiž zadržujú, čo nie je žiadúce. Silne zahrievajúce potraviny (zverina, jahňacina, korenia, ostré jedlá) zvyšujú v tele horúčavu, ktorá zvyšuje krvácanie a robí silnú menštruáciu.  Je potrebné obmedziť sladkosti a všeobecne cukor, studené potraviny i jedlá a mliečne veci. Ak nie, tak slezinu  “zrážame” na kolená ešte viac.

Dietetické odporúčania sú platné iba pre pravidelný 28 dňový cyklus (+-3 dni). Skrátený cyklus 24 dní a menej alebo predĺžený 32 dní, nepravidelný cyklus, silné/slabé krvácanie, predĺžená menštruácia (viac ako 7 dní), bolestivá menštruácia, PMS alebo amenorea si vyžaduje rozhovor s terapeutom, pretože to nie je v poriadku.  

Priebeh menštruácie má vysokú výpovednú hodnotu – presne ukazuje na stav organizmu. Úprava zdravotného stavu je vždy možná a reálna, robí sa to bylinami, akupunktúrou, guashou, dietetikou i cvičením.

2. Pomenštruačná fáza

V tejto fáze sa ženy najviac podobajú mužom. Je to aktívna, dynamická fáza. V tele je znížená hladina progesterónu, narastá estrogén. Yin dosiahol svoje minimum a pomaly narastá. Organizmus začína tvoriť a nahrádzať odídenú menštruačnú krv.

Pomenštruačná fáza trvá v priemere 7 dní. Svojim charakterom je podobná jari, v tele narastá Qi. Naša ľavá hemisféra je aktívnejšia, sme racionálne a logické myslenie je na maxime. Narastá sebavedomie, ale aj netrpezlivosť. Zvládame robiť viac vecí naraz, sme efektívnejšie a aktívnejšie. Je to vhodná doba na nové výzvy a zmeny.

Dieteticky a energeticky vyživujeme krv a yin (pečeň a obličky), tzn. našu ženskosť, to čo z nás odišlo – krv a yin, výživa. Teplotná povaha potravín by mala byť neutrálna až svieža. Jedlo by malo byť výdatné, pestré a šťavnaté. Mali by sme konzumovať tepelne upravenú zeleninu (hlavne tmavozelenú) v kombinácii s obilninami. K pestrej strave patria aj čerstvé – termicky vyvážené šťavy. Pri veľkom nedostatku krvi musíme konzumovať živočíšne potraviny. Jedlá varíme, pripravujeme na pare alebo dusíme.

Nedostatok krvi po silnej menštruácii, ale aj dlhodobo, sa prejaví bledosťou, únavou, suchou  pokožkou, lámavými vlasmi a nechtami, predĺženou a slabou menštruáciou…

Určite sa vyhnite ostrej a horkej chuti a potravinám s horúcou teplotnou povahou. Vysušujúce alebo dlho varené potraviny ako pečenie, grilovanie, praženie, smaženie tiež nie sú žiadúce. Takisto ani alkohol, káva, ostré korenia a všetko čo prekáža slezine. Toto je fáza rastu a doplňovania, takto by sme ju vedome oslabovali a spomaľovali.

3. Ovulačná fáza

Ženské telo sa nachádza v strede cyklu. Je to čas rovnováhy medzi yinom a yangom, kedy žena najviac prejavuje svoju ženskosť. Yinové zložky sú na svojom maxime, sme emotívne, spoločenské, starajúce sa a hýčkajúce. Máme dostatok sebavedomia, sme pohodové, optimistické. Je to obdobie romantiky, lásky a sexu. Fyzické sily sú na svojom maxime, ale nutne nepotrebujeme byť akčné.

Ovulačnej fáze zodpovedá v prírode leto. Táto fáza trvá v priemere 7 dní.  Z pohľadu západnej medicíny progesterón stále rastie, estrogén má stále vysokú hladinu.

Je to vhodná doba k pokojnému riešeniu problémov. Vhodný čas na spoločenské a rodinné stretnutia. Staráme sa nielen o seba, ale aj o svoje okolie. Máme náladu na romantiku a lásku.

Z dietetickej stránky vyživujeme esenciu, čiže posilňujeme obličky. Teplotná povaha potravín by mala byť neutrálna, svieža i chladná. Ak to potrebuje slezina aj teplá. Telo znesie silne vyživujúce potraviny akými sú mäso, huby, orechy, fazule, vajcia…Pokrmy si pripravujeme dusením, varením na pare a klasickým varením. Je potrebné dostatočne piť a konzumovať aj ochladzujúce ovocie.

V tomto období určite nekonzumujte alebo len málo,  príliš ostré a horké potraviny (napríklad čili, cesnak, škorica…), nejedzte vysušujúce potraviny (pečivo, krekry…), stimulanty a nepreháňajte to s príliš zahrievajúcimi až vysušujúcimi metódami tepelnej úpravy (pečenie, smaženie, grilovanie, praženie).

4. Predmenštruačná fáza

V ženskom tele rastie yangová energia a Qi. Yin je na svojom vrchole. Celé telo jej pod silným vplyvom pečene, ktorá má sklony k stagnácii (vnútorné napätie, podráždenosť, netrpezlivosť, stres). Všetko si berieme osobne, všetko sa nás dotýka.  Aj táto fáza trvá v priemere 7 dní.

Dieteticky je vhodné podporovať nárast yangu, ak ho je málo, sme zimomravé. Musíme rozhýbavať Qi pečene, aby sme minimalizovali stagnácie, pretože potom sa dostaneme do stavu ako pred vybuchnutím.

V tejto fáze dochádza postupne k úbytku fyzickej energie. Naša mentálna aktivita sa obmedzuje iba na to najnutnejšie, sme schopné sústrediť sa iba na jednu vec, systematicky premýšľame. Veľmi dobre pracuje intuícia a kreativita.

Najnepohodlnejšou časťou tejto fázy je PMS (predmenštruačný syndróm), ktorý sa prejavuje pnutím v prsiach, emočnou rozladenosťou, ľútostivosťou a zlosťou. Je to dôsledok pečeňovej stagnácie, ktorá vytvára aj bolesť v podbrušku, opuchy, zápchu alebo hnačku a rôzne chute.

V tomto čase nám bude nápomocná príroda, vnútorné napätie nám pomôžu vyvážiť prechádzky v nej. Musíme si nájsť čas pre seba a oddychovať, nemali by sme sa nútiť do žiadnych výkonov, pretože nám postupne klesá energia. Nemusíme byť nasilu ani spoločenské, v tejto fáze je najlepšie nič neriešiť, hlavne nie problémy. Všetko čo povieme, či urobíme je ospravedlniteľné, nikto by si nič nemal brať osobne. Našim telom totiž lomcuje energia, ktorá sa občas nedá zvládať.

Strava v tomto stave by mala byť mierne vyživujúca a rozhýbavajúca Qi. Vítaná je neutrálna, jemne ostrá a sladká chuť potravín. Mierne zahrievajúca povaha zase pomôže s rozhýbaním stagnujúcej pečene, len si musíme dať pozor na nadbytok horúčavy v tele. Pokrmy by mali byť ľahšie a jednoduchšie. Postupne ako narastá pnutie pridávame potraviny ostrej chuti, ktoré podporia rozptyľovanie Qi. V malom množstve to dokáže aj alkohol.

Určite by sme sa nemali prejedať, mať na tanieri zložité kombinácie jedál. V tomto období nie je vhodné konzumovať ani mäso, stimulanty (cukor, káva…), mali by sme obmedziť kyslú chuť, ale aj orechy a semená.