Blog

Jednoduché finty pre každodennú kondíciu IV.

Ochrana hrude

V hrudi sídli srdce a pľúca a preto je potrebné chrániť túto oblasť pred zranením. Masáž hrude pomáha rozptýliť pocit plnosti v hrudi, reguluje tok energie/Qi a krvi a podporuje zdravé fungovanie srdca a pľúc. Ako na to? Znova využijeme brušká našich prstov, ktoré zaboríme do medzirebrového priestoru a prítlakom po ňom prechádzame smerom od hrudnej kosti po bočnú stranu trupu. Urobíme tak od prvého až po dvanáste rebro. Pri guasha terapii sa táto masáž robí oblým koncom jadeidovej doštičky.

Ticho lieči

Qi sa ľahko vytratí pokiaľ človek príliš veľa rozpráva. Naopak mlčanie pomáha Qi rozhojniť. Je teda lepšie hovoriť menej.  Predovšetkým to platí pre oslabených a starších ľudí.

Umývanie nasucho

Suché umývanie zintenzívňuje cirkuláciu energie/Qi a krvi, uvoľní svaly a šľachy a podporí prepravovanie výživy do pokožky, aby bola opäť hladká a pružná. Suché umývanie je veľmi príjemná činnosť, ide vlastne o hladenie celého tela našimi rukami. Čím väčší prítlak urobíte, tým väčší efekt dosiahnete.

Starostlivosť o pokoj nášho ducha

Toto odporúčanie súvisí s používaním našej mysle, vedomia a intelektu. Nadmerné premýšľanie, úzkosť a nervozita nevyhnutne vedú k vyčerpaniu nášho ducha, čo ďalej vyvoláva mentálnu vyčerpanosť a nedostatok energie. Pokiaľ dokážeme zostať počas dňa mentálne uvoľnení alebo sa nám to darí aspoň počas kratších časových úsekov, potom si udržíme zdravú, jasnú a pohotovú myseľ.