Blog

Leto – čas vôní, chutí a čerstvých vitamínov

Vitamíny majú v živote človeka nezastupiteľnú úlohu. Keďže sú spolu s minerálmi koncentrovanými zdrojmi určitých účinných látok, mali by sme ich považovať skôr za liečivo ako potravinový doplnok. To znamená, že by sme ich mali užívať premyslene a obozretne. Prečo? Ak má niečo takú silu, aby človeku prinavrátilo rovnováhu, tak je to silné aj na to, aby mu tú rovnováhu narušilo, keď organizmus nie je práve v najlepšej kondícii.

Tak napríklad horúčava v tele sa dá ovplyvniť podľa princípov TČM vitamínom C. Keďže je však tento vitamín studený a prečisťuje už zmienenú horúčavu, uškodí ľuďom, ktorí majú slabú slezinu. Príliš veľké dávky Céčka poškodia slezinu a spôsobia hnačku z prázdnoty sleziny.

Všetko má svoje + aj -.  A preto, že neexistuje univerzálnosť a každý z nás je iný, je potrebné pri všetkom rozmýšľať. To však neznamená, že si nemôžeme dopriať tie úchvatné plody našich záhrad a sadov. Môžeme, ba priam musíme, ale každý v inom čase, forme a kvantite.

Vitamíny podľa TČM

Vitamín A – doplňuje krv a esenciu, prejasňuje oči a prečisťuje horúčavu v krvi, lieči syndróm prázdnej horúčavy

Vitamín B1 – spriechodňuje pečeň a napravuje Qi, spevňuje slezinu a vysušuje vlhkosť, utišuje bolesť

Vitamín B2 – vyživuje pečeň a doplňuje obličky, rodí tekutiny a povzbudzuje žalúdok

Vitamín B3 – upokojuje pečeň a harmonizuje žalúdok, spevňuje slezinu a prečisťuje horúčavu v žalúdku, dvíha čisté a uvoľňuje mechanizmus prúdenia Qi

Vitamín B5 – spriechodňuje pečeň a napravuje Qi, prečisťuje horúčavu a rozpúšťa stiesnenosť, dopĺňa slezinu a harmonizuje žalúdok

Vitamín B6 – spriechodňuje pečeň a napravuje Qi, prečisťuje horúčavu a rozpúšťa stiesnenosť, harmonizuje vzťah pečene a sleziny (drevo-zem), prečisťuje horúčavu v žalúdku a horúcu vlhkosť v žlčníku

Vitamín B12 – doplňuje Qi, vyživuje krv, zastavuje krvácanie

Vitamín B15 – napravuje a rozhýbava Qi, zrýchľuje pohyb krvi a transformuje zhluky krvi (zrazeniny)

Vitamín C – prečisťuje horúčavu, zastavuje krvácanie, rozpúšťa toxíny, prečisťuje horúčavu v srdci a utišuje ducha

Vitamín D – doplňuje obličky a stimuluje yang, posilňuje šľachy a kosti, prejasňuje oči a upokojuje ducha

Vitamín E – vyživuje krv a doplňuje yang, posilňuje šľachy a kosti

Vitamín K – podporuje pľúca a tlsté črevo, zastavuje krvácanie

Betakarotén – spriechodňuje pečeň a napravuje Qi, prečisťuje horúčavu, rozpúšťa toxíny a transformuje zhluky krvi (zrazeniny)

Bioflavonoidy – prečisťujú horúčavu v krvi a zastavujú krvácanie, zrýchľujú tok krvi a transformujú zhluky krvi (zrazeniny)

Kyselina listová – vyživuje krv a harmonizuje pečeň, utišuje ducha a plod