Mimoriadne dráhy –  Dai Mai

Mimoriadne dráhy - Dai Mai

Mimoriadna dráha Dai Mai prepája v tele vnútorné a vonkajšie vrstvy. Plní funkciu akejsi komory, kam si odkladáme veci, ktoré momentálne nepotrebujeme. Energeticky sa do nej prepisujú aj intenzívne zážitky, traumy, ktoré nie sme v stave spracovať (hlavne v detskom veku). Energia tejto dráhy stojí aj za našimi nečakanými agresívnymi reakciami, ktoré ospravedlňujeme frázou „neviem, prečo som to urobil/a“.  Tu majú svoj koreň nočné mory, panické ataky, šok…

Mimoriadna dráha Dai Mai ako jediná v tele prebieha horizontálne. Keďže plní úlohu akéhosi „prepojovača“, nazýva sa aj opaskovou dráhou, pretože ostatné mimoriadne dráhy pretína v úrovni pásu. Takisto ju volajú aj morom Ming Men, keďže z hĺbky podbruška vyviera práve v oblasti obličiek a Ming Menu.

Úlohou tejto dráhy je ochraňovať telo, harmonizovať ho, integrovať a spájať. Je to akýsi regulátor ostatných dráh, keďže ich všetky pretína.  Vo všetkých dráhach ovplyvňuje tok Qi. Najsilnejší vplyv má však na dráhu počatia (Ren Mai), riadiacu (Du Mai) a ústrednú dráhu (Chong Mai). Z toho vyplýva, že reguluje predovšetkým funkcie pohlavných orgánov.

Dai Mai ovplyvňuje aj výmenu Qi medzi hornou a dolnou polovicou tela. Cez žlčník prepája prenatál a postnatál.

V starej Číne túto dráhu využívali k ochrane tela pred vplyvmi vonkajšieho prostredia a pred negatívnymi emóciami. Dráha totiž hromadí fyzický aj psychický nadbytok. Dai Mai nahmatáme veľmi rýchlo a presne, v týchto miestach totiž zvykneme od určitého veku priberať. S úsmevom sa zvykne hovoriť, že nie sme tlstí, ale skúsenejší, pretože čím sme starší, tým viac nás život skúšal, zažili sme viac negatívnych skúseností, ktoré sme si niekde odložili.

Dai Mai uchováva nadbytky na hlbokej úrovni, sú tu zapísané konštitučné (rodové) veci, naše traumatické zážitky, transgeneračné veci z prenatálu. Akupunktúrna práca na tejto dráhe je dôležitá, ale pre človeka náročná, pretože väčšinu našich nespracovaných záležitostí tvoria životné krivdy. Dochádza teda ku konfrontácii, vynárajú sa veci, ktoré sme vytesnili a nechceli sme si ich pripustiť. Jednoducho povedané je tam všetko, čo nikto nemal vedieť a vidieť.

Energetická akumulácia na tejto dráhe nám bráni vo vývoji a tvorivosti. Na udržanie nahromadeného totižto potrebujeme Qi, krv a esenciu a to nadmieru vyčerpáva a oslabuje, pretože to je blokované. V páse sa zvyčajne kumuluje vlhkosť. Tá je v organizme premietnutá v brušnej obezite, prostatitíde, cystách…dráha v oblasti podbruška zodpovedá aj za tvorbu myómov, edémov, endometriózy…

Akumuláciu v Dai Mai spôsobuje aj dlhodobé užívanie antibiotík, psychofarmák, kortikosteroidov, antireumatík. Tieto látky vytvárajú v oblasti pásu kumuláciu toxínov.

Energetická prázdnota dráhy Dai Mai spôsobuje ochabnutý pás a následne ochabujú aj dolné končatiny. Táto prázdnota je často príčinou rôznych gynekologických problémov akými sú poruchy menštruácie (vynechávanie, krvácanie mimo cyklu), neplodnosť (chlad v podbrušku), prepad maternice, bolesti pŕs a vaječníkov, potraty vo vyššom stupni tehotenstva a výtoky (biele). Poruchy na dráhe Dai Mai spôsobujú aj bolesti v dolnej časti brucha, vlhkosť v črevách, predčasnú ejakuláciu, zápal prostaty, bolesti semeníkov, impotenciu, drevenenie či bezvládnosť končatín, hernie, problém ohnúť chrbát, pocit studeného zadku, ale aj bolesti zubov, zápal v krku a i.

Dai Mai sa využíva pri harmonizácii toku Qi v dráhe pečene a žlčníka. Pri rozpustení obezity, pretože uvoľňuje a vylučuje vlhkosť a hlien z podbruška. Tým sa zároveň upravujú aj močové problémy a gynekologické výtoky. Dráha sa využíva aj pri poruchách cirkulácie Qi a krvi v dolných končatinách, ktoré spôsobujú slabosť, atrofie, necitlivosť, polyneuropatiu…ale aj studené končatiny. Bolesti brucha s propagáciou do chrbta a bolesti bedrových kĺbov sa tiež ošetrujú na opaskovej dráhe.

Opasková dráha Dai Mai má v správe našu panvu, ktorá je akoby našim odkladiskom na uchovávanie emócií (aj potlačených), nespracovaných záležitostí z minulosti a tráum. Práve tieto veci bránia nášmu pohybu vpred.

Posilňovanie tejto dráhy tak človeku umožňuje zbaviť sa týchto záťaží z minulosti.  Akupunktúrna práca na tejto dráhe má veľký vplyv na náš zámer a realizáciu našich plánov. Odstraňujú sa na nej frustrácie, ktoré sú spojené s našou kreativitou (ak niečo robíme, na čom nám záleží a nedarí sa nám). Ak strácame chuť a energiu pri dosahovaní našich cieľov, sme nerozhodní, stagnujeme, čo nás ťahá do neskorších depresií.

Ak je na dráhe energetická nerovnováha, tak sme zmätení, prežívame pocit stiesnenosti, ale aj rozvláčnosti, nevieme si zorganizovať život, sme neschopní nechať veci voľne plynúť, nie sme spontánni, máme pocit, že nám chýba podpora, nevieme nájsť sami seba a vnútorný pokoj.

Táto mimoriadna dráha dokáže rozoznať aj to, čo je pre nás nepotrebné a mali by sme to nechať tak. Uvoľňuje hmotu, patogén, emócie, traumy. Dráha ovplyvňuje postoj a pohyb tela – ovplyvňuje záhlavie, krčné svaly, paravertebrálne svaly (držia pokope chrbát) a lýtkový sval. Z psychologického hľadiska to znamená aj to, ako flexibilne a pevne sa vieme postaviť k životným problémom, aby sa veci začali riešiť. Ak to totiž nezvládame, tak potom ako protipól nám Dai Mai vyrobí neprimeranú reakciu vo forme agresivity, panického záchvatu, hystérie, úteku pred problémami…

Dráha využíva na svoju prácu akupunktúrne body, ktoré za normálnych okolností patria predovšetkým žlčníkovej dráhe. Na nich sa prečisťujú naše stagnácie a skúsenosti z minulosti, keď sme v nej akoby zaseknutí, tak nám to umožní urobiť ďalší krok. Je to dôležité, pretože nám to prináša život v prítomnosti, aby sme mohli nasledovať prirodzené životné cykly.

Pokračuj na článok – Mimoriadne dráhy – Wei Mai