Voda – zima – obličky

Voda - zima - obličky

Curvy,Windy,Road,In,Snow,Covered,Forest,,Top,Down,Aerial

Na svete neexistuje žiadna vec bez energie. Ak si myslíte, že neživé veci ju nemajú, tak sa mýlite…má ju aj zrnko prachu, ktoré voľne poletuje v povetrí…celý náš život je o energii/Qi, s ktorou by sme sa mali naučiť rozumne narábať a hospodáriť.

Podľa sprievodcu tradičnou čínskou medicínou Huang Di Nei Jing – Su Wen sú tri zimné mesiace časom uzatvárania a uchovávania: “Človek by nemal zbytočne plytvať yangovou energiou. Mal by chodiť skôr spávať a vstávať by mal až s východom slnka. Je potrebné sa chrániť pred chladom, vyhľadávať teplo a nemali by sme telo vystavovať zbytočnému poteniu (mimo choroby), pretože pot v tomto ročnom období poškodzuje yangovú energiu. Takéto  správanie vyhovuje zimnej atmosfére a je to správny spôsob pestovania a uchovávania Qi v zime. Kto pôjde proti týmto pravidlám, poškodí si obličky a na jar sa bude cítiť slabý a unavený, pretože si nevytvoril dostatočné podmienky pre rodenie jarnej energie”.

Zimné obdobie zodpovedá maximálnemu yinu, yang je zanorený v hĺbke a mal by byť ochraňovaný. Mali by sme si strážiť hladinu Qi a vnútorné teplo, nezachladzovať organizmus. Zbytočne to nepreháňať s fyzickou aktivitou, nepotiť sa, pretože sa oslabujeme. Sauna je z hľadiska TČM pre zdravých ľudí, ktorí konzumujú veľa mäsa a tukov.

Počas zimy by sme nemali jesť veľa ostrých vecí, pretože spúšťajú potenie. Mali by sme prestať s jedením surovej zeleniny, šalátov, pretože svojou povahou zachladzujú a tým zraňujú slezinu. Uprednostniť by sme mali potraviny s teplou a horúcou povahou (zázvor, klinček, cibuľa, pór, veľa polievok, vývary, kaše).

Zima je vhodné obdobie na posilnenie kostí, do stravy by sme mali zahrnúť viac minerálov (napríklad múmio), pretože sa lepšie absorbujú. Zima je časom vody a obličiek.

Zima – obdobie vody a čas obličiek

“Múdry človek je ako voda. Voda prospieva všetkému a s ničím nesúperí”, s výrokom zakladateľa taoizmu Laoc‘ by sme asi polemizovali zbytočne.

Voda je prapodstata bytia, aj ľudského. Detské telo jej obsahuje až 80 percent, telo dospelého človeka 60 percent. Voda ako element je plná paradoxov. Stojí pri zrode, ale i konci bytia. Podstatou tohto elementu je zima, tma a veľký yin. S jeho nástupom prichádza pokoj, všetko nadbytočné sa stráca. Životné pochody sa stišujú a spomaľujú, blížia sa k stavu úplného pokoja. Prichádza čas sústredenia síl a energie, aby sa mohla obnoviť esencia pre ďalší cyklus. Iba tomu, kto je dostatočne silný bude dopriate jarné prebudenie a posilnenie.

Element vody sa v človeku prejavuje silnou vôľou spojenou s disciplínou, skromnosť sa snúbi s odvahou a schopnosťou určiť si hranice možností, ktoré sa ale dajú prekračovať. Práve toto je považované za ľudskú múdrosť, ktorá je spojená s úspechom, vnútorným i vonkajším bohatstvom.

Elementu vody prináležia v ľudskom tele obličky a močový mechúr. Tak ako voda v prírode, sú aj obličky v našom organizme šedou eminenciou a zároveň koreňom života. Dlho o sebe nedávajú vedieť, ale keď sa ozvú, znamená to vážny problém pre naše zdravie. V tele sa neudeje nič bez toho, aby obličky o tom nevedeli. Práve tie vydávajú prvotný impulz.

Cnosťou obličiek je múdrosť, ich emóciou je strach. Ich zdravie sa vyfarbuje na našich vlasoch (kvalita, farba), ich tekutinou sú sliny, zmyslovým vývodom uši, zodpovedajú za kvalitu kostí a zubov. V rámci tela patria do ich systému močový mechúr, kosti, dreň, mozog, vlasy, uši, konečník a močová trubica. Z päťprvkového pentagramu sú podriadené prvku voda.  Farba, ktorou sa dajú posilniť je čierna, prináleží im slaná chuť.

Obličkám a močovému mechúru ubližuje chlad, priam ho neznášajú. Preto by sme si ich mali počas zimy (aj bežného roka) hýčkať v teple. Či už oblečením alebo stravou. Keď sa u nás prejaví strach, slabá vôľa, neistota, prehnaná potreba uisťovania, je to signál, že obličky potrebujú našu podporu. Je nutné tieto stavy meniť, pretože emócia strachu obličky veľmi vážne oslabuje.

V obličkách sa nachádza oheň života – Ming Men Huo – primárna iskra. Keď sú dostatočne silné (mali by byť), zahrievajú slezinu. Plameň Ming Menu by nemal byť  príliš veľký, aby negeneroval do tela príliš veľa horúčavy, ale ani príliš malý, aby v organizme nebola zimomravosť, studené končatiny… 

V obličkách sa uschováva vrodená životná sila a hmota (Jing/esencia), z ktorej sa človek rodí a žije, vďaka ktorej môže sám plodiť ďalšie potomstvo. Preto sa nazývajú aj “prenatálnym základom” človeka. Jing v obličkách uchováva plodotvornú látku spojenú s rozmnožovacou funkciou, ktorá u mužov umožňuje vytvárať semeno a u žien menštruačný cyklus a tvorbu vajíčka.

Vlasy sú šperkom obličiek

Hovorí sa, že korunou krásy každej ženy sú jej vlasy. Aby som bola spravodlivá, zahrniem sem aj pánov. Zdroj výživy našich vlasov je v krvi. Esencia obličiek vyživuje krv, preto sa obličky považujú za ich zdroj rastu.

Zdravie a vitalita obličiek sa vyfarbuje vo vlasoch, sú ich vonkajším prejavom. Ich rast i vypadávanie, ich svieži alebo mdlý vzhľad súvisí s kvalitou esencie a krvi.  V mladosti sú esencia a krv v raste, preto sú aj vlasy lesklé a pružné. Rokmi sa esencia a krv vyčerpáva, a tak vlasy šedivejú, vysychajú a ľahko vypadávajú.

Čiastočné, ale i úplné šedivenie vlasov môže spôsobiť aj náhly, ťažký šok. Ženám začínajú padať vlasy po pôrodoch, ktoré idú rýchlo za sebou, pretože sa nestihne obnoviť v dostatočnom množstve esencia. Muži zase prichádzajú o vlasy, ale aj pôvodnú farbu, pri nadmernom sexe. Vlasy šedivejú aj pri konzumácii drog, kávy, povzbudzovacích prostriedkov. Chcete si zachovať svoju pôvodnú farbu vlasov čo najdlhšie? Pite čaj z čierneho sezamu, posilňuje obličky.

Okrem výživy orgánov majú obličky vzťah aj k telu a jeho zmyslovým orgánom. Z esencie obličiek sa rodí dreň, ktorá vyživuje kosti. Dreň uloženú v kostiach nazývame aj kostná dreň. Esencia obličiek podporuje ich rast, vývoj a regeneráciu. Ak je esencie málo, kosti sú prázdne, mäknú a slabnú, dochádza k poruchám ich rastu. Oneskorené uzatvorenie fontanely a mäkké kosti u detí, rovnako ako krehkosť a lámavosť kostí pri starších ľuďoch, súvisia s nedostatočnosťou esencie obličiek. Znakom vyčerpania esencie je osteoporóza, kostné deformácie a výrastky, choroby chrbtice.

Už som spomínala, že do okruhu obličiek patria aj zuby. Sú vlastne nadbytkom kostí, pretože pochádzajú z rovnakého zdroja. Ich rast a vypadávanie súvisí s hojnosťou alebo úbytkom esencie.

Vonkajším otvorom/vývodom obličiek sú uši. Iba vyživená esencia nám umožní vnímať zvuky bez rôznych šumov (tinnitus). Esencia rodí dreň, tá sa akumuluje v mozgu. Keď je esencie aj drene dosť, tak sú vyživené aj uši a sluch máme bystrý. Ak je to opačne, tak sa v ušiach objavia šelesty, ktoré môžu vyústiť až do hluchoty. Oslabovanie sluchu vekom má svoju príčinu v nedostatočnosti obličkovej esencie, to je prirodzený stav.

Pri ušiach to trochu komplikuje ešte aj naša pečeň. V päťprvkovom pentagrame nasleduje po vode drevo. Podľa teórie TČM jeden prvok rodí druhý. Drevo má sklon k rýchlemu preplneniu. V našom organizme ho zastupuje pečeň. Neustály stres najskôr vyvolá nerovnováhu v nej, tá sa neskôr presunie do obličiek, ktoré sa oslabia (podľa pentagramu dieťa vyčerpá matku) a tie vyvolajú šumenie v uchu. Veľa ľudí príde k šumeniu v ušiach kvôli neustálemu tlaku a stresu v ktorom žijú. Hyperaktívna pečeň v ich prípade sekundárne oslabí obličky.

Obličky majú čo hovoriť aj do vylučovania. Ak sú v nedostatku yinu, vedie to k vysušovaniu črevných tekutín a zápche (starší ľudia s tým majú problémy). Naopak pri nedostatku yangu stráca svoje teplo aj slezina, čím sa naruší jej distribučná a transformačná schopnosť, čo vedie k hnačkám. Vo vážnejších stavoch sa to vyvinie do nepevnosti Qi obličiek a človek má chronické hnačky.

A pristavím sa ešte aj pri slinách, ktoré sú tekutinou obličiek. V ústach máme dvojaké sliny, tie hustejšie patria práve obličkám. Ich úlohou je očisťovať, ochraňovať ústnu dutinu a vyživovať esenciu obličiek. Tvoria sa transformáciou z ich esencie, preto by sme ich nemali dlhodobo vypľúvať (bežné pri starších ľuďoch), lebo aj týmto spôsobom vyčerpávame našu esenciu. Pri cvičení Qi Gong je zvykom sliny prehĺtať, aby sa vyživila esencia. Úlohou redších slín je pomôcť v procese trávenia a prináležia slezine.

Ani strach nie je zbytočná emócia

Tri zimné mesiace sú pod nadvládou elementu voda. Tá stojí pri zrode i zániku všetkého. Keď sa míňa, prichádza strach zo smrti. Ten prichádza aj vtedy, ak jej je príliš veľa a jej silu nedokážu spútať žiadne brehy ani hrádze.

Esencia obličiek je naša živá voda, ktorú si musíme chrániť. Je nám daná na celý život, záleží iba na nás, ako ďaleko sa s ňou dostaneme. Ak začneme pociťovať jej nedostatok a premkne nás pocit strachu, začneme stagnovať.

Najčastejšou chybou, ktorou sa oberáme o dôležité zásoby, je užívanie rôznych povzbudzujúcich prípravkov, ale i tabaku a kofeínu. Vedome sa klameme, že s ich pomocou sa môžeme dostať ďalej, premôžeme únavu a vydržíme viac. Po odznení ich účinkov sa paradoxne človek cíti ešte viac “vyšťavený”. Aj telo má svoje prirodzené hranice, ktoré nám ohraničuje únava, ich príliš časté prekračovanie vyčerpáva energiu obličiek.

Tá super rýchla energia, ktorou nás tieto povzbudzováky nachvíľu ukoja je ukradnutá esencia obličiek, ktorej úlohou je vyživiť a zabezpečiť chod organizmu. Po odznení účinku “oblbovákov” zostane po nich prázdne miesto, diera, ktorú treba rýchlo zaplátať, ak si nechceme zarobiť na ďalší zdravotný problém a dopracovať sa k syndrómu vyhorenia, nešpecifickému oslabeniu imunitného systému alebo syndrómu chronickej únavy.

Náš životný štýl vyčerpáva esenciu obličiek. Zachovávať pokoj, dokázať sa na chvíľu zastaviť, dopriať si primeraný čas odpočinku sú cnosti, ktoré chránia element vody. Naše telo, myseľ i duša sú závislé na esencii. Preto by sme mali nájsť rovnováhu medzi aktivitou a odpočinkom, ktorý je nevyhnutný na regeneráciu, medzi uchovávaním/dopĺňaním a aktivizáciou. Za všetky tieto faktory sú zodpovedné naše obličky. Práve voda, ktorej symbolom v našom tele sú obličky, dopravuje hormóny a živiny od bunky k bunke.

Držte sa v teple, vyhýbajte sa chladu a držte svoje póry uzatvorené…známkou zimy je ukladanie a opatrovanie.

Obličky a teplo

Teplota v okolí obličiek by mala byť vyrovnaná. Nemalo by prichádzať k podchladeniu (napríklad aj v lete mokré plavky na tele…), ale ani k prehriatiu (vyhrievané sedačky v autách, solárium…).

Podchladenie tela oslabuje obličkový oheň a zapríčiní vznik blokád. Podchladenie znamená pre celý organizmus spomalenie na všetkých úrovniach. Telesné procesy, ktoré sú závislé na dodávke tepla z obličiek začnú stagnovať. Ako prvé si to odnesie tráviaci oheň, oheň spodného žiariča, v ktorom sa ukrýva aj naša sexualita.

Tiež energeticky studená strava spôsobí postupné vychladnutie obličkového ohňa. Tieto veci vedeli už pred mnohými storočiami, práve takto regulovali v kláštoroch aj sexuálnu žiadostivosť mníchov (podávali sa šaláty a korenia, ktoré zachladzovali). Takisto pitie veľkého množstva piva prináša silné zachladenie.

Aj príliš veľké teplo narobí veľa škody. Telo sa chce prirodzene ochladiť a tak otvorí póry a to už je len krôčik k tomu, aby do tela zvonku prenikol patogén v podobe vetra a chladu. Chlad napríklad preniká do oblasti bedier aj po pohlavnom styku, keď dochádza najskôr k ich zahriatiu. Aby sme si pri tejto príjemnej činnosti šetrili svoj obličkový oheň, nemali by sme sa pri sexe spotiť a hlavne by sme sa po ňom mali zakryť prikrývkou, aby obličky zostali v teple.

Ako sa starať o obličky?

Duševný pokoj a dostatok spánku. Toto je zaklínadlo pre naše dlhé a spokojné žitie. Telo aj myseľ potrebujú oddych, aby sa mohli uvoľniť a regenerovať. Telo sa musí niekedy aj doplniť a to sa deje v noci počas spánku. Noc a spánok je yinový, yin zabezpečuje v tele výživu.

Kedysi dávno dochádzalo k obličkovému vyčerpaniu pri neúmerne ťažkej práci, telesnej záťaži, podvýžive, vďaka nedostatočnému ošateniu, teda zlej ochrane pred chladným počasím. Doba pokročila, všetkého máme zdá sa dostatok až prebytok a miska váh sa preklopila k našej psychike. Dnes sa vyčerpávame nadmernou duševnou prácou a emocionálnym prepínaním sa. Sami sebe si škodíme.

Bez duševnej pohody nebude ani telesných síl. Pokiaľ je naša myseľ vyčerpaná a neustále zamestnávaná pocitom strachu, tak nám nepomôže ani ten najdrahší prípravok z najlepšej reklamy. Hocijaký pocit strachu vyčerpáva našu životnú esenciu. Ľudia s vyčerpanou esenciou potrebujú od svojho okolia dôveru a pocit istoty.

To najdôležitejšie čo máme, sú naše vlastné myšlienky.  Máme slobodnú vôľu a sami rozhodujeme o tom, ako budeme žiť. Je dôležité pochopiť, že mať prehnaný strach, opúšťať sa a podliehať “blbým” náladám, je tá najhlúpejšia vec na svete. Riešenia existujú pre každú situáciu, len človek musí chcieť si aj sám sebe pomôcť. Pomôžem si citátom slávneho čínskeho lekára Jin Qing:“ Na svete neexistujú žiadne zázračné metódy, iba jednoduché. A dokonalosť jednoduchého je zázračná.“

Takže odložme pochybnosti bokom, veci naozaj fungujú…ako na to? Úplne jednoducho…dýchať musíme stále. Obličky zachytávajú prvotnú nebeskú Qi, ktorú im posielajú pľúca a v hĺbke si ju ukladajú a každým nádychom doplňujú svoju energiu. Naučme sa správne dýchať, hlboko. Takisto dietetika je úžasná vec. Jesť musíme predsa každý deň a hneď niekoľkokrát, tak prečo sa nenajesť na zdravie? Obličky získavajú ďalší zdroj Qi z potravy, na ktorej transformácii sa podieľa slezina so žalúdkom. A keď poznáme potraviny a byliny, ktoré ich hravo doplnia, tak máme opäť bližšie k úspechu.

Obličky uchovávajú život

Podľa TČM sú obličky koreňom yinu a yangu všetkých orgánov a prameňom života. Sú zdrojom prednebeskej energie/Qi. Z nich sa rodia schopnosti a inteligencia. Mimo iného, rodíme sa s prirodzenou múdrosťou.

Obličky nám tvarom pripomínajú malé fazuľky. Sú dve a v tele vyrastajú pod 14 stavcom chrbtice. Z vonku sú čierne, vnútri biele. Pravá je o niečo vyššie ako ľavá.

Obličky uchovávajú esenciu Jing (náš poklad), ktorá je čiastočne odvodená a zdedená po predkoch. Je to základ nášho materiálneho tela, ktorý sme dostali v momente počatia od oboch rodičov. Práve preto je dôležité, v akom rozpoložení a kondícii sú muž a žena v momente plodenia. TČM tvrdí, že spermie a vajíčka obsahujú informácie až tri generácie dozadu. Dokonca esencia predurčí aj to, ako sa budeme chovať, ako budeme chodiť, aké gestá používať. Jej kvalita ovplyvňuje celkové zdravie jedinca – niekto sa o seba stará celý život a aj napriek tomu má zdravie chatrné, iný robí pravý opak a nič mu nie je.

Esencia, ktorú obličky uchovávajú je tekutina, ktorá je počiatkom ľudského organizmu (spermie, vajíčka). Umožňuje reprodukciu, napomáha rastu a vývoju (deje sa to v cykloch, chlapci v 8 ročných, dievčatá v 7 ročných). Ak napríklad dievčatá dostanú prvú menštruáciu príliš neskoro, upozorňuje nás to na slabé obličky. To isté platí pri ženách, ktoré prídu o menštruáciu pred 49 rokom života (vyčerpaná esencia). Takisto to platí aj pri oneskorenom raste zubov (v detstve aj dospelosti). Našťastie sú zuby iba jednosmerná energia, to znamená, že pri ich strate sa obličky neoslabujú.

Zdedenú tzv. prenatálnu energiu máme raz a navždy danú, tú postnatálnu doplňujeme počas celého života. Na tomto procese sa podieľajú všetky orgány, ale hlavnú úlohu zohráva slezina so žalúdkom pri transformácii potravy. Z nej vzniká esenciálna Qi, ktorá je dopravovaná do orgánov. Pokiaľ jej je dosť na ich funkciu, tak prebytky sa ukladajú do obličiek a v čase núdze im ju poskytnú naspäť. Preto je dôležité aby sme normálne jedli, pretože mnohokrát sme energeticky podvyživení a ideme na energetický dlh.

Okrem toho, že sa esenciálna Qi  obličiek stimuluje rast, vývoj a reprodukciu organizmu, podieľa sa aj na tvorbe krvi (preto treba opätovne dobre jesť) . Takisto zvyšuje obranyschopnosť tela voči chorobám, pretože je koreňom našej obrannej energie. Obličky riadia celý mechanizmus vody v ľudskom tele. Svojim teplom/yangom dohliadajú na močový mechúr a črevá, aby odvádzali vodu. Kalnú von, čistú naspäť vracajú do pľúc (tie sú vrchným zdrojom vody).

Obličky riadia nasávanie Qi. Čo to znamená? Že náš nádych je pod ich nadvládou, pľúca riadia vydychovanie. Jedna z foriem, ako si doplniť obličky je aj hlboký nádych, ktorý skoro bolí a cítime ho až v podbrušku. Obličky sú tak trochu lakomé, radšej uchovávajú ako púšťajú, pretože ich úlohou je vyživovať/dať telu v čase núdze (choroba). Preto by sme sa mali k sebe správať zodpovednejšie, čo sa týka životosprávy – spania, jedenia a pod.

Obličky riadia našu krátkodobú pamäť, v spolupráci so slezinou a srdcom riadia proces pamätania si. Všeobecne platí, že mozog signalizuje, v akom stave sú. Slabé obličky znamenajú pre ich nositeľa okrem iného aj slabú výdrž a malú vôľu, časté začiatky a máločo ukončené.

Najčastejšou patológiou obličiek sú bolesti v drieku, bedrách a kolenách (zvláštny pocit po postavení, keď sa nemôžeme rýchlo poriadne narovnať).

Obličky milujú chuť mora

Z hľadiska TČM je symbolom zimy voda. V ľudskom bytí tento element predstavuje starobu a pokoj, ale tiež múdrosť a vnútorné bohatstvo. Vode v našom tele zodpovedajú obličky i močový mechúr. Tieto orgány sú veľmi citlivé na chlad, preto musia byť v zimných mesiacoch chránené a vyživované zahrievajúcou stravou bohatou na bielkoviny.

Obličky sú komorou našej životnej energie, ktorá je nerozlučne spätá s našou sexualitou. Akákoľvek slabosť v tejto oblasti je teda spojená s oslabením tohto orgánu. Ak budú slabé obličky, nedostane patričnú výživu ani pečeň. Tá vytvára oheň, ktorý udržuje v dobrej kondícii naše srdce. Medzi typické problémy obličiek patrí nedostatok ich yangu. Prejaví sa to zimomravosťou, únavou, častým močením, slabosťou a bolesťami v bedrách a kolenách…

Nedostatok yinu sa naopak prejaví horúčavou na chodidlách, v dlaniach a na hrudníku, nočným potením, suchom v krku, problémami s menštruáciou, zhoršením pamäti, hučaním v ušiach… Nedostatok Qi obličiek znamená aj inkontinenciu moču, únavu, úbytok esencie… Čo s tým? Pokúsime sa vyrovnať energetickú nerovnováhu napríklad aj stravou.

Typickou chuťou elementu vody je slaná – ako morská voda. Pre naše zdravie sú v zime prospešné všetky plody mora, ryby a riasy. Svojou povahou sú síce chladné, ale pokiaľ s nimi narábame rozumne, tak nám budú veľmi užitočné. Čo to znamená? Že budú doplnkom polievok (vývary), omáčok a strukovín. Slaná chuť vedie Qi dolu, minerály obsiahnuté v riasach sú teda navádzané dolu a dovnútra a ukladajú sa v kostiach. Tento čas TČM využíva na obnovu kostí.

Najvhodnejšou kuchynskou úpravou v tomto ročnom období je pečenie. Tepelne upravená potrava dodáva telu yangovú energiu, preto by sme ju mali jesť trikrát denne. Zvýši nám imunitu, ochráni nás pred chladom a ochráni nám Qi obličiek. Ak si chcete zabezpečiť ich vitalitu aspoň na čas, zabudnite na surové ovocie a zeleninu.

V zime potrebuje náš organizmus aj väčšie množstvo bielkovín vo forme mäsa, vajec a spomínaných strukovín. Výborné sú varené obilniny ako krúpy, pšeno i ryža. Významnú úlohu v zimnom jedálničku zohráva koreňová a guľatá zelenina. Koreniny ako klinček, aníz, škorica, vanilka, jamajské korenie môžeme použiť do varených nápojov (víno, čaj), do kompótov aj dezertov. Rozhýbu našu Qi, podporia jej pohyb a vynahradia nám tak našu zníženú telesnú aktivitu v tomto období. K vyživeniu obličiek slúžia aj semienka a orechy.

Slaná chuť zmäkčuje a rozpúšťa blokády (prevencia pred rakovinou). Využíva sa pri nečistej pleti, je dobrá pri bolestiach krku. Je vhodná pre chudých a nervóznych ľudí, pretože upokojuje a zvlhčuje… Opatrne však pri nadváhe a vysokom krvnom tlaku, pretože na seba viaže vodu. Soľ je síce yinová, ale jej nadbytok spôsobí obrátený efekt – nadbytok yangu a poškodenie yinu. Pri nadmernej konzumácii telo ešte viac vysuší a vyrobí blokády. Medzi zdravé produkty, ktoré sú vyrábané so soľou patrí sójová omáčka tamari, miso pasta, kvasená zelenina, umeboshi a gomasio.