Voda-drevo-oheň-zem-kov

Voda-drevo-oheň-zem-kov

…päť prvkov, okolo ktorých sa točí celá naša existencia. Sú za nimi skryté obličky, pečeň, srdce, slezina a pľúca.

Srdce je vládcom, je to náš chrám, ktorý uchováva ducha a všetko poznanie. Má rado poriadok, riadi dlhodobú pamäť a poznanie. 

Jeho emóciou je radosť. Patrí k nemu láska, spokojnosť, slušnosť, disciplína. Ak nás ale sužuje nevraživosť, nenávisť, nervozita, neprajnosť, žiadostivosť, rozčuľujeme sa, oslabujeme naše srdce. V týchto emóciách hľadajte zárodky všetkých búšení a arytmií, nespavosti.

Slezina je ako Zem živiteľka. Spolu so žalúdkom tvorí základ našej životnej energie. Pokiaľ je oslabená vznikajú rôzne choroby. 

Práve preto je potrebné poriadne jesť. Od 7.00 do 11.00 by sme mali konzumovať tie najvýživnejšie veci. A či mi uveríte alebo nie, jogurty ani smoothie to nie sú. Je to dôležité obzvlášť pri deťoch, pretože slezina má veľký vplyv na naše učenie, memorovanie, myslenie a schopnosť správnej analýzy. 

K zdravej slezine patrí dôveryhodnosť. Zdravá slezina posilňuje v človeku dôveru, čestnosť, otvorenosť, nestrannosť, dáva veciam rovnováhu. Ak sa však nedokážeme vymaniť z bludného kruhu vlastných myšlienok a stále dookola riešime to isté – naháňame sa ako mačka za svojim chvostom, slezinu oslabujeme. Slabý orgán z nás vyrobí ustarostených ľudí s utkvelými myšlienkami a výčitkami svedomia. Začneme sa ľutovať a strácať sebadôveru. Hemoroidy, kŕčové žily, únava zhoršujúca sa po jedle, riedka stolica, studené ruky, nohy a nos, či závrate po postavení sú najčastejším patologickým znakom oslabeného orgánu. Varovaním, že niečo nie je v poriadku je aj prehnaná chuť na sladké.

Pľúca riadia dýchanie a obeh energie v tele. Nemajú rady ani zimu ani horúčavu. Ich kondícia sa prejavuje na pokožke s ochlpením. Ak si teraz položíte otázku, či neustále depilovanie môže oslabiť energetiku pľúc, odpoveď je áno. Cnosťou tohto orgánu je poctivosť a dôveryhodnosť. Ubližuje im smútok a žiaľ. Zdravé pľúca posilňujú spravodlivosť, dôstojnosť, čestnosť, sebaúctu jedinca. 

Ak sú energeticky oslabené, človek sa utápa v sklamaniach, beznádeji, smútku, úzkosti, sužuje sa a trápi. Ich chorobným prejavom sú kašeľ a poruchy dýchania.

Obličky sú koreňom života. Vediac toto, tak si nikdy neoblečiem bedrové nohavice… teplo im mimoriadne svedčí a pomáha. Uchovávajú v sebe esenciu života, ktorú sme pri narodení získali i dostali do vienka. Sú zdrojom Yinu a Yangu celého organizmu. Ich vlastnosťou je múdrosť. Zdravé obličky nám zabezpečujú výbornú krátkodobú pamäť, výdrž pri práci, šikovnosť, chuť a motiváciu. 

Emóciou, ktorá ich oslabuje je strach. Clivota, neistota – to sú prejavy slabých obličiek. A takisto aj pobolievanie v bedrách a kolenách, či časté alebo nočné močenie. Ubúdajúca esencia obličiek môže za to, že nám šedivejú vlasy, hučí v ušiach, máme sucho v ústach…nevyrovnaná energetika sa zase odráža v častých erotických snoch, mužských polúciách, či impotencii, neplodnosti a psychickej vyčerpanosti.

Ja som tu generál, tvrdí pečeň…a má pravdu. Úzko s ňou súvisia všetky naše psychické a emočné pochody. 

Riadi naše plánovanie a kreativitu, riešenie problémov. Jej emóciou je hnev. Podráždenosť, frustrácia, žiarlivosť, depresia sú znakom, že niečo nie je v poriadku. Inak by sme boli láskaví, zdvorilí, veľkorysí a prejavovali by sme súcit. Bolesti hlavy, nervozita, zhoršenie zraku, PMS sú kľúčové príznaky orgánu v nerovnováhe.

Hnev, radosť, neustále uvažovanie, smútok, strach – päť určujúcich emócií, ktoré ovplyvňujú naše každodenné myšlienky a konanie. Ak ich je nadbytok a trvajú príliš dlho, blokujú prietok telesnej energie, ktorá začne stagnovať. A každá stagnácia rovná sa bolesť. A tú nechce zažívať nikto. Aj preto mám rada terapie tradičnej čínskej medicíny…dokážu účinne pomáhať a meniť náš pohľad na život.