Spánok – utekajme do postele

Spánok - utekajme do postele

Staré čínske príslovie hovorí, že jedna noc bez spánku znamená desať dní ťažkostí. Tak vám teda prezradím, ako najlepšie zužitkovať noc vo svoj prospech.

Screenshot 2022-10-10 at 21.04.42

 

Z pohľadu TČM narazíme na jeden paradox. Pľúca nemajú rady vodorovnú polohu, dlhé vylihovanie ich zraňuje, avšak dobrý spánok je doslova zázrakom pre energetiku a zdravie celého tela. Veď si len zoberte, čo všetko sa za tých pár hodín s nami udeje. Väčšinou si do postele líhame duševne aj fyzicky unavení. Ráno sa väčšina z nás prebúdza svieža a oddýchnutá, s pokojnejšími myšlienkami. Máme také príslovie, ktoré hovorí, že ráno múdrejšie večera…tisícnásobná pravda.

Spánok je spolu s dobrým stravovaním, cvičením a kontrolou našich myšlienok a emócií jedným zo štyroch pilierov starostlivosti o zdravie. Štyri piliere sú ako nohy na stoličke, ak sa s jednou z nich niečo stane, na stoličke sa už viac bezpečne cítiť nebudeme, bude naklonená. A to isté sa stane aj s našim zdravím, bude podlomené…

Spánok aj jedlo sú základné zdroje yinu pre naše telo. Yin je naša prapodstata, náš základ, do ktorého máme siahať až na záver nášho bytia…ak spíme málo, presúvame túto úlohu na jedlo. Ak ešte k tomu málo alebo zle jeme, sami sebe vedome ubližujeme.

Chronický nedostatok spánku stojí za mnohými chorobami…pánov možno bude zaujímať fakt, že sa pri ňom znižuje aj hladina testosterónu a poškodzujú sa spermie. Jeho chronický nedostatok je spojený aj so zhoršujúcou sa pamäťou, depresiami, ale aj praobyčajnými nachladnutiami…pretože postihuje našu imunitu/Wei Qi (ochrannú energiu), ak nespíme, tak si nemôže plniť svoju základnú funkciu.

Spánok dokáže obnoviť esenciu, osviežiť slezinu a žalúdok, posilniť kosti a svaly. Jednou z hlavných zásad TČM je vzájomné pôsobenie medzi yin a yang. Čiernobielu monádu yang a yin dnes poznajú aj deti. Predstavuje rovnováhu a tá sa rovná zdraviu. 

Deň, svetlo, teplo, aktivita i vzpriamená poloha sú v našom živote yang. Noc, tma, chlad, odpočinok a vodorovná poloha sú yin. Cez deň sme yangoví – vydávame energiu von, v noci sa meníme na yin, líhame si do postele, prikrývame sa a obraciame sa do seba. Vďaka tejto premene si naše telo i myseľ odpočinie a regeneruje sa. Úplne banálna záležitosť, je však sama o sebe zázrakom, je úžasným liekom, ktorý je zadarmo pre každého. Aby sme však z neho mali čo najviac úžitku musíme mať na spánok čas a podmienky.

 

Ak je to len trochu možné, líhajte si v jesennom a zimnom období do postele o niečo skôr ako tomu bolo v lete a vstávajte trochu neskôr, aby ste si udržali čo najdlhšie energiu. Pravidelne by sme mali chodiť spávať medzi 21.30 – 22.30 a vstávať s východom slnka. Pred “vhupnutím” do postele a zaspaním, by sme si najskôr mali upokojiť myseľ, až potom zavrieť oči.  Za hlavnú príčinu nespavosti sa totiž považuje nepokojná myseľ, pretlak myšlienok. Preto sa odporúča, aby sme sa pred spánkom vyhýbali prílišnej stimulácii (aj veľa hovorenia škodí), napätiu, zlosti a silným emóciám.

Ľudia, ktorí majú problémy so zaspávaním, by sa mali večer strániť aj televízie a počítačov. Svetlo z elektronických obrazoviek totiž mení produkciu spánkového hormónu melatonínu. Medzi ďalšie pravidlá dobrého spánku patrí obmedzenie večerného jedenia. Plný žalúdok narušuje spánok. Pred spaním sa nepije ani silný čaj.

Najlepšou polohou na spánok podľa TČM je na boku s pritiahnutými kolenami. Lepšie obnoví energiu, zvýši Qi a vitalitu ako tá na chrbte. Názory, na ktorej strane sa má spať sa líšia, ale v tehotenstve sa odporúča ľavý bok, pretože sa tým obmedzuje žalúdočný reflux.

Dávnym zvykom bolo pred spaním umývanie nôh v teplej vode. Nespavosť bola považovaná za prebytok energie, ktorá vystúpala do hlavy, čo spôsobilo hyperaktivitu. Zahrievanie nôh stiahlo prebytok tepla z hlavy naspäť do dolnej časti tela a tým podporilo zdravý spánok.

Dobrému spánku nesvedčia ani vysoké vankúše. Pre starších ľudí je vhodné, aby nespali v prievane a spali sami. V spánku sa Wei Qi sťahuje z povrchu tela do vnútra a telo je zraniteľnejšie. Chlad telu neprekáža, v noci sme prikrytí. Prievan je však vietor, ktorý preniká do vnútra, ubližuje svalom a kostiam a vyvoláva akútne choroby. Intenzita spánku sa rokmi oslabuje, čím sme starší tým ľahšie sa v noci prebudíme a horšie naspäť zaspíme. Ak spíme sami, znižujeme riziko rušivých zvukov a pohybov.

A teraz to najdôležitejšie…predškoláci by mali spať 11-13 hodín, školáci 10-11 hodín, dospievajúci 8,5-9,5 hodín a dospelí 7-9 hodín. Potreba spánku je však individuálna. Energeticky slabší človek ho bude potrebovať viac ako vitálny človek.