Orgánové hodiny žlčník / pečeň

Orgánové hodiny žlčník / pečeň

Denný kolobeh orgánových hodín uzatvára v našom tele žlčník a pečeň. Čas medzi 23.00 a 01.00 hodinou patrí žlčníku. Jeho hlavnou telesnou funkciou je uchovávanie a vylučovanie žlče. Je to esenciálna tekutina, ktorá vzniká akumuláciou pečeňovej energie. Jej úlohou je pomôcť nášmu tráveniu. 

Ak vylučovanie žlče nie je v poriadku, oslabí sa tým slezina a žalúdok. V tele sa to prejaví rôznymi zažívacími poruchami od nafukovania až po hnačku alebo zápchu. Blokádu energie pocítime v pravom boku ako bodavú bolesť, energetický protitok žlčníka si všimneme ako horkosť v ústach.

Medzi 23.00 a 01.00 hodinou klesá tlak krvi, frekvencia srdca i telesná teplota. Náš metabolizmus je najpomalší. V tomto čase sa regeneruje naša koža. Tento čas by už mal patriť spánku.

Žlčník je zodpovedný aj za našu odvahu, guráž a rozhodnosť. Správne posúdiť veci, rýchle zaujať stanovisko a rozhodnúť sa, závisí od vyváženej Qi tohto orgánu. Stav jeho energie určuje aj mieru našej odolnosti voči stresu, hnevu, strachu… oslabená energia žlčníka nám môže spôsobiť okrem iného nespavosť, nepokojný spánok s ťažkými snami.

So žlčou je spojená aj zlosť, slovné spojenie “pľuť jed a žlč” ste už určite počuli. Minimálne v rozprávkach to je bežná činnosť rôznych zlých ľudí. Zlosť je istá forma agresie, ktorú treba z času na čas vyventilovať. Ak to neurobíme, hromadí sa v nás ako energetická bažina, ktorá sa prejaví vo forme rôznych alergií a kožných problémov. Tým, že žlčník má dosah aj na štítnu žľazu, dokáže túto toxickú záťaž preniesť aj na ňu.

Nedostatočná funkcia žlčníka sa prejavuje medzi 11.00 až 13.00 hodinou, čo je čas jeho najslabšej aktivity. Pokojne to môžeme v tele cítiť ako bolesť ramena alebo šije. Problémový žlčník sa často prejavuje v našich očiach: máme z neho červené alebo suché oči, často je to sprevádzané až pocitom pálenia. Typickým príznakom disharmonického žlčníka je migréna v ľavej časti hlavy alebo za okom, pri ktorom máme pocit, že nám oko doslova vylieza z očnej jamky.

Žlčník neznáša časovú tieseň a stres. Prospieva mu pokoj, uvoľnenie a dostatok času.

Pečeň riadi v ľudskom tele priechodnosť. Je považovaná za najdôležitejší orgán látkovej výmeny. Je orgánom premeny a obnovy (tela i duše). Energeticky najvýkonnejšia je medzi 01.00 až 03.00 hodinou. Najmenej výkonná je popoludní medzi 13.00 až 15.00 hodinou. Toto sú aj najvhodnejšie časy pre liečbu a podporu pečene.

Jej úlohou je okrem iného regulovať emócie a pocity. Ak nás niekto emočne alebo psychicky zneužíva, odnáša si to naša pečeň. Vymedzenie hraníc a určenie si vlastného životného priestoru je pre tento orgán mimoriadne dôležité. Najsilnejšou ochranou pred využívaním a zneužívaním je slovíčko NIE.

Akákoľvek zmena, ktorá má dosah na naše zdravie sa prejaví až vtedy, ak sme my sami pripravení niečo vo svojom živote zmeniť, vzdať sa starých zvyklostí. Schopnosť meniť sa a prispôsobiť sa je práve kvalitou pečeňovej energie.

Podľa prírodných cyklov sa začína 4. februára čas dreva/pečene. Je to priestor, od kedy môžeme pre ňu urobiť maximum. Nebudem popierať význam pôstneho hladovania a detoxu, ale podľa TČM to často nie je pre mnohých vhodné. Dá sa to zvládnuť aj oveľa šetrnejším spôsobom, zaradením vhodných byliniek a potravín do nášho jedálnička (púpava, ostropestrec mariánsky a dráč obecný/berberis), zmenšením porcií a zmenou skladby potravín (z hutných a ťažkých sa prechádza na ľahšie). Vždy do začiatku apríla je čas na harmonizáciu pečeňovej energie. 

To, že niečo nie je s týmto orgánom v poriadku, nám prezradia aj naše nechty a oči. Tie sú totižto vonkajším prejavením sa pečene. Orgán si môžeme oslabiť aj cez zuby – horné špičáky (očné zuby), ktoré sa často používajú na ukotvenie protéz. Bohužiaľ to oslabuje funkčný okruh pečene a žlčníka, čo so sebou prináša neskoršie problémy s kĺbmi.

“Pečeňoví” ľudia strácajú chuť na sex a slabne im potencia. Ženy majú PMS a v maternici sa objavujú cysty alebo myómy. Typickou bolesťou pečene je bolesť v spánkovej oblasti hlavy a pravej časti hlavy. Narušená pečeňová Qi sa ohlasuje poruchami spánku (budí nás medzi 01.00 až 03.00) a únavou. Neskoré jedlo, nočný alkohol a málo spánku bránia pečeni v práci práve v momente ich najväčšej výkonnosti. Preťažuje sa tým organizmus a preto ani spánok neprináša úľavu.

Pečeň takisto ako slezina nemá rada studené jedlá a nápoje, začať a končiť deň teplou vodou je teda prínosné aj tu. A takisto miluje pohyb, pri ktorom si vyčistíme hlavu a uvoľníme vnútorný stres.