Orgánové hodiny – srdce / tenké črevo

Orgánové hodiny - srdce / tenké črevo

Srdce je orgánom radosti a lásky. Je aktívne každú jednu sekundu nášho života. V priemere bije stotisíckrát za deň. Je centrom krvného obehu a prepája metabolickú aktivitu s nervovou a zmyslovou činnosťou. V preklade to znamená, že tak ako sa najeme, tak sa budeme aj mať, pretože práve v srdci sa extrahovaná Qi z potravy (slezina) a čistá Qi zo vzduchu (pľúca) mení krv. Pri nerovnováhe v týchto dvoch sférach dochádza k poruchám srdečného rytmu.

Je orgánom duality a protikladov. Naša neustála túžba po pôžitku, potešení a radosti, na ktorú v určitom okamihu života kladieme veľký dôraz, nás oberá o životnú silu. Pre srdce, ktoré je generálom medzi vnútornými orgánmi, je naša honba za vrcholnou eufóriou iba povrchným pozlátkom, ktoré nás mimoriadne vyčerpáva. Vnútorná prázdnota nás približuje k rôznym závislostiam. Charakteristickým znakom narušenej srdečnej energie je hektické jednanie a rýchle rozprávanie. Hovoriť príliš veľa a príliš rýchlo znamená podľa TČM plytvanie energiou srdca.

Srdce je najvýkonnejšie medzi 11.00 až 13.00 hodinou. V tomto čase sa znižuje schopnosť našej koncentrácie, podľa rôznych výskumov je srdce v týchto dvoch hodinách náchylnejšie k infarktom (za náš najvýkonnejší čas sa považuje energetický vrchol sleziny medzi 09.00 -11.00). V tomto čase by sme sa mali vyhnúť veľkej telesnej záťaži i stresu.

Ako posilniť srdce?

Najlepším liekom pre srdce a krvný obeh je pohyb. Stačí obyčajná prechádzka, rovnováhu mu určite neprináša výkonnostný šport ani jogging. Ak bije srdce príliš rýchlo, dochádza k prehrievaniu organizmu, čo so sebou prináša rôzne riziká. Jeho kondícia sa vykresľuje v našej tvári. To, že niečo nie je v poriadku, sa prejaví v našej horšej koncentrácii, budú sa nám potiť dlane, budeme unavení, budeme trpieť nespavosťou, palpitáciami, budeme nervózni… nestabilita srdca sa prejavuje aj koktavosťou.

Párovým orgánom srdca je tenké črevo. Jeho úlohou je pomoc pri oddeľovaní čistého od nečistého. To, čo organizmus potrebuje vstrebe, to čo nepotrebuje odchádza do hrubého čreva. Týka sa to aj mentálnej energie. Tenké črevo musí rešpektovať rozmanitosť a nachádzať odvahu k rozhodnutiu. Jeho jasný postoj zaisťuje človeku telesnú a duševnú silu.

Ľudia, ktorí nedokážu povedať nie a zaujať tak jasný postoj v rôznych situáciách, majú podľa výskumov v laboratórnych nálezoch zvýšenú hodnotu cholinesterázy – enzýmu z metabolizmu pečene. Tým, že na všetko prikývnu a potom sa to neskôr pokúšajú stráviť, si preťažujú tenké črevo a pečeň.

Ako posilniť tenké črevo?

Tenké črevo je najvýkonnejšie medzi 13.00 a 15.00 hodinou. V tomto čase by sme si mali dopriať pokoj, pretože naša krv je potrebná pri tráviacom procese. Kto v tomto čase športuje, významne si narušuje proces trávenia (tento proces sa odohráva aj vtedy, ak sme dovtedy nejedli, telo tzv. mele na prázdno a zarábame si na vážne zdravotné problémy). V tomto čase sa odporúča krátky 15 až 20 minútový spánok, ktorý zmierňuje pocit vyčerpanosti. Tento spánok je reakciou na našu biologickú potrebu pokoja potrebného k tráveniu. 

Ako zaujímavosť uvediem, že aj lieky majú v tomto čase spomalený účinok a napríklad umŕtvenie zubu u zubára trvá o niečo dlhšie ako v ranných hodinách. Ideálny čas na rôzne lekárske zákroky je čas sleziny. Vtedy je naše telo aj v najlepšej psychickej kondícii, tento čas je najlepší aj na učenie, pretože krátkodobá pamäť je na svojom maxime.

Meridián/dráha tenkého čreva prechádza od malíčka na ruke cez ramenný kĺb až na tvár. To znamená, že silné bolesti ramenných kĺbov sa dajú ovplyvniť aj cez liečbu tenkého čreva. K srdcu a tenkému črevu sú z energetického hľadiska priradené zuby múdrosti. Posunuté alebo neprerezané zuby múdrosti sú známkou deficitu týchto dvoch orgánov. Nerovnováha tenkého čreva sa prejavuje aj celkovým nedostatkom živín v organizme, bolesťami brucha a nafukovaním, hnačkami, zápalmi čriev, stuhnutou krčnou chrbticou, či studenými dlaňami a chodidlami… Prospieva mu pokoj a odpočinok.