Orgánové hodiny perikard/trojitý žiarič

Orgánové hodiny perikard / trojitý žiarič

Na perikard/osrdečník sa tradičná čínska medicína pozerá ako na paraván, ktorý chráni srdce pred priamym prienikom škodliviny. 

Je to fyzikálna a energetická bariéra. Jej úlohou je ochrana srdca, zachytáva vonkajšie i vnútorné patogény (horúčava, chlad…) a bráni ich priamemu prieniku do srdca. Náš organizmus teda získava dostatočne dlhý čas vysporiadať sa s disharmonickou Qi, ktorá by pri priamom prieniku akútne ohrozila náš život.

Energetickým časom perikardu je 19.00 až 21.00 hodina. Je to čas, kedy do srdca prúdi najviac krvi, ktorá je obohatená živinami z našich čriev. Živiny sú roznášané po celom tele, v organizme to vyzerá ako na rušnom stavenisku, obnovujú sa orgánové štruktúry, telo sa zbavuje unavených a poškodených buniek, hoja sa rany. Telo v tomto čase spotrebováva veľké množstvo kyslíka, preto sú dobré malé večerné prechádzky, keď to nie je možné, treba aspoň vyvetrať byt, aby ste sa na večer nadýchali čerstvého vzduchu.

V tomto čase vykazuje žalúdok svoju najnižšiu energetickú aktivitu, preto by sme už po 19.00 hodine nemali jesť. To, čo v žalúdku zostane ležať takpovediac ľadom, tam buď hnije alebo kvasí. Oba tieto procesy tak zaťažujú látkovú výmenu. Telo potom postupne zaplavujú toxíny a nám sa začnú pomaly na bruchu, zadku, stehnách objavovať tukové bunky. Tieto kalórie sa ukladajú ako rezerva, pretože telo ich v danej chvíli nepotrebuje.

Neskoré jedlá a nočné nájazdy na chladničku vyčerpávajú okrem žalúdka aj ďalšie orgány. V tomto čase sa znižuje tep aj tlak krvi. Hlavné orgány odpočívajú. V týchto dvoch hodinách sa dobre vstrebávajú lieky.

Medzi 21.00 a 23.00 hodinou je ľudské telo najuvoľnenejšie. Je to aktívna fáza trojitého žiariča, ktorý sa nestotožňuje so žiadnym konkrétnym orgánom. Pre lepšiu obrazotvornosť je to dutina, ktorá má v sebe všetky orgány. Delí sa na horný (pľúca, srdce), stredný (slezina, pečeň…) a dolný žiarič (obličky…). Má mimoriadny význam. Jeho úlohou je regulácia teploty v hornej, strednej a dolnej časti tela. Dohliada na správne fungovanie všetkých meridiánov/dráh a vnútorných orgánov. Preto je pre nás kľúčové, aby bol trojitý žiarič v rovnováhe. Pomocou fascií/prepojení, ktoré doslova prirovnávame k pavučine, sa roznáša po tele Yuan Qi – naša pôvodná, vrodená energia.

Od stavu trojitého žiariča sú závislé všetky životné pochody v tele. Jeho dráha zabezpečuje prepravu tekutín a esencie, ktorá sa vytvorila pri trávení a je potrebná pri tvorbe Qi, krvi a telesných tekutín. Následne tieto novovzniknuté zložky distribuuje po našom tele. Chorobnou poruchou tohto orgánu sú rôzne stavy stagnácií, ktoré sa prejavujú aj na jednotlivých orgánoch. Preto sa bez dôkladného vyšetrenia nedá a nemá hovoriť, že keď nás bolí tu alebo keď máme vyrážku tam, tak nám je to alebo ono.  Fungovanie nášho tela totiž naraz ovplyvňujú minimálne dva systémy, ktoré sa prekrývajú.

Čas medzi 21.00 a 23.00 hodinou je fázou energetického pokoja sleziny a slinivky brušnej. V tomto čase by sme už skutočne nemali nič jesť ani piť. Potrebujú čas na svoju regeneráciu. Sú to orgány, ktoré stoja za kvalitou a dĺžkou nášho života a bolo by vhodné ich rešpektovať (viď orgánové hodiny žalúdok/slezina). V tomto čase je veľmi aktívny aj náš imunitný systém. Je to čas uvoľnenia, meditácií a spánku.