Neskoré leto – čas sleziny

Neskoré leto – čas sleziny

Rôznorodosť farieb, chutí a vôní…tak by sa dalo v krátkosti charakterizovať ročné obdobie neskoré leto. V tradičnej čínskej medicíne je tento čas obdobím Zeme. Je to obdobie odovzdávania, vyživovania a vracania toho, čo sme dostali. Podobne ako v rozprávke o kopáčovi, ktorý zarobil tri groše. Jeden požičiaval, druhý vracal a žil iba z toho jedného. Tento čas predstavuje stredobod všetkého diania v ľudskom živote. Tento čas patrí slezine.

Element Zeme popri neskorom lete prepojuje počas roka aj jednotlivé ročné obdobia. Tieto prechody nazývame časom “doyo” a vyskytujú sa štyrikrát v roku vždy po 18 dní medzi jarou, letom, jeseňou, zimou a jarou. Zem je domovom všetkých ostatných prvkov, vyvažuje ich a stabilizuje.

V priebehu dňa zastupuje element Zeme popoludnie, patrí mu sladká chuť, čo je prirodzená chuť ovocia, zeleniny a obilnín. Farbou Zeme je žltá, okrová, hnedá (často sa ukazuje okolo očí a úst). Klímou Zeme je vlhko (ľudia bez zemského elementu ho nemajú radi, pretože sa im v tomto období zhoršujú zdravotné problémy). V ľudskom tele zastupuje tento element slezina, žalúdok a slinivka. Podľa TČM sú jej zmyslovým orgánom ústa a chuť (patrí sem aj zajedanie stresu, pre získanie pocitu istoty). Zdravotný stav sleziny sa vyfarbuje na perách. Jej tekutinou sú sliny. Slezina zodpovedá aj za kvalitu svalov.

Na mentálnej úrovni sa element Zeme prejavuje v našom neustálom premýšľaní (často obsesívnom, úzkostlivom), zacyklení (stále v tom  a o tom istom), súcite (prejavení i prijatí), dôvere, poctivosti, empatii.

Ak máme zemský element v nerovnováhe, tak nadmieru túžime po prejavení sympatií a podpore. Nevidíme smer, aby sme sa pohli dopredu z miesta, ale na druhej strane sme aj nevšímaví k ťažkostiam ostatných. Ak je slezina v poriadku, tak dávanie a prijímanie je v rovnováhe.

Slezina – múdry správca sýpky

Slezina ako správny “správca sýpky” riadi trávenie a vstrebávanie (transformáciu a transport). Vytvára krv a energiu/Qi, energiu tlačí smerom hore a podopiera (ak nie, v tele sú rôzne prolapsy), kontroluje svaly (ak nie, dochádza k atrofii), zadržuje v cievach krv (ak nie, začnú sa objavovať kŕčové žily) a zodpovedá za koncentráciu a jasné myslenie.

Slezine prospieva pravidelnosť, dodržiavanie denného rytmu. Rovnováha medzi prácou a odpočinkom. Vyrovnané emócie. Pravidelná, tepelne upravená strava, dobre rozžuté jedlo. Nejesť v noci a pitie teplých alebo vlažných nápojov.

Slezina je orgán, ktorý sa dá ako jeden z mála veľmi dobre ovplyvniť aj stravou. Správna dietetika je dôležitá, pretože ak nefunguje náš stred, bude strádať celý organizmus. 

V tomto období je potrebné vyhýbať sa potravinám, ktoré produkujú vlhkosť, aby sme nezraňovali slezinu. Musíme jej umožniť vylúčiť z tela horúčavu, ktorá môže po lete ešte v tele stagnovať. Platí to zvlášť pre osoby, ktoré majú sklon k opuchom, ľahkému naberaniu váhy, ľutovaniu sa, so silnými tukovými zásobami na stehnách a okolo bokov, s tendenciou k žltkastej farbe pleti.

Medzi vlhké potraviny patria mliečne výrobky v kombinácii s cukrom, ovocím, bielou múkou, jogurty, tvarohy a syry, veľa sladkého ovocia s tukom (šľahačkou, smotanou), nadbytok oleja a tuku všeobecne.

Pokiaľ sa horúčava z tela po lete nevylúči, môže dôjsť s nástupom ďalšieho ročného obdobia, (nástupom chladu a zimy), k jej uväzneniu v tele, ktorá môže neskôr spôsobovať choroby s horúčkou.

Na odbúranie horúčavy z tela sa odporúča reďkovka – všetky druhy, okrúhlica (vodnica), kvaka, čerstvý zázvor, chren, ostré a pálivé korenia, ktoré prehriatim organizmu vyvolajú potenie a tým prinesú do tela ochladenie a odbúranie vnútornej vlhkej horúčavy. Odporúča sa ďalej odvar s riasou kombu, bielou reďkovkou a hubou šitake s malým množstvom misa alebo kvalitnej sójovej omáčky. Aj tu je ale veľmi dôležitá diagnostika celkového zdravotného stavu, pretože pri osobách s prázdnotou yangu sa musí dať pozor na to, aby sa nezranil ich oslabený yang obličiek a sleziny. Títo ľudia majú citlivý žalúdok, takže drastické znižovanie horúčavy nebudú dobre znášať.

Potraviny Zeme/sleziny – obilniny

Obilniny tvoria základ potravinovej pyramídy. Obsahujú bielkoviny, sacharidy, vitamíny, enzýmy a minerály. Sú hlavným zdrojom kalórií. V Európe jej hlavnou plodinou pšenica, v Indii ryža, v Číne ryža a pšenica, v Amerika kukurica a amarant. Keďže celé, nevylúpané zrná obsahujú väčšie množstvo živín ako spracované, je lepšie konzumovať celé zrná. Ťažšie sa síce trávia, ale vhodná úprava a následné rozžutie túto prvotnú prekážku prekonajú.

Kukurica

 – vyživuje žalúdok, reguluje oblasť brucha, povzbudzuje pľúca, spúšťa močenie, uvoľňuje žlčník, žlčníkové a obličkové kamene

– Pri oslabenej slezine a žalúdku s nechutenstvom aj únavou sa odporúča variť kukuričnú kašu spolu s bielou ryžou, aj odvar so šípkami.

– Pri sťaženom močení a opuchoch sa konzumuje uvarená kukurica alebo odvar z kukuričných vlasov. Je výrazne diuretický, čím posilňuje obličky. Odvar z kukuričných vlasov aj vonkajších šupiek sa odporúča aj ľuďom s nadváhou, vysokým krvným tlakom, obličkovými a žlčníkovými kameňmi.

Pšeno

 vyživuje slezinu a obličky, harmonizuje žalúdok, je močopudné, zvlhčuje suchosť, rozpúšťa toxíny, hasí smäd, zastavuje zvracanie a hnačku

– Pri zvracaní a nechutenstve v dôsledku oslabenej sleziny a žalúdku sa odporúča jesť pšenovú kašu.

– Pri smäde a sťaženom močení sa konzumuje kaša alebo odvar z pšena (prosa).

– Lieči aj zápach z úst.

– Má vysoký obsah kremíka, odporúča sa aj tehotným ženám ako prevencia pred potratom.

Upozornenie: Veľké množstvo nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú sklon k vodnatým hnačkám. Osoby s citlivým žalúdkom by mali konzumovať skôr rozvarené pšeno na kašu.

Ryža biela (nelepivá, dlhozrnná)

– vyživuje slezinu, harmonizuje žalúdok, hasí smäd, zastavuje hnačku a dyzentériu

Pri zvracaní, nechutenstve, únave v dôsledku oslabenej sleziny a žalúdku sa varí ryža s potravinami, ktoré dopĺňajú Qi (zázvor, batáty, lotosové semienka…).

– Pri smäde, suchosti v ústach, pálení žáhy sa ryža varí s potravinami, ktoré prečisťujú horúčavu (bambusové listy…).

– Dlhozrnná ryža viac ochladzuje, preto sa konzumuje skôr v letných mesiacoch.

Ryža biela (lepivá, guľatozrnná)

– vyživuje slezinu a žalúdok, doplňuje Qi pľúc, zastavuje hnačku a spontánne potenie

– Pri hnačkách a kašovitej stolici v dôsledku oslabenej sleziny a žalúdku sa konzumuje rozvarená ryža s bravčovým mäsom a čiernym korením.

– Pri spontánnom potení a únave v dôsledku nedostatku Qi sa konzumujú pšeničné otruby s pšeničnou a pšenovou kašou alebo ryžová kaša s otrubami a bravčovým mäsom.

– Guľatá ryža je vhodnejšia v chladnejšom počasí, pretože viac zahrieva (konzumuje sa v zime).

– Táto ryža je nevhodná pri veľkom zahlienení s horúčavou (vykašliavame vtedy žlté hlieny).

– Hnedá, nelúpaná ryža má vysoký obsah vitamínu B a prospieva nervovému systému, lieči depresiu.

– Nalačno dobre rozžuté a zjedené zrná nelúpanej ryže pomáhajú z čriev vypudiť parazity.

Amarant

– vysušuje vlhkosť a prospieva pľúcam

Jačmeň

 – prečisťuje horúčavu a odvádza vlhkosť, ochladzuje a vyživuje krv, povzbudzuje Qi a reguluje stred (oblasť brucha), dodáva fyzickú silu, vyživuje slezinu, harmonizuje žalúdok, hasí smäd, spúšťa močenie, lieči poruchy trávenia, hnačku

– Pri oslabenej slezine s nechutenstvom, hnačkou sa pije odvar z vysušeného a namletého jačmeňa so semiačkami skorocelu.

– Pri smäde a suchom hrdle sa konzumuje kaša z jačmeňa a pšenice. Pred varením je dobré ho nasucho opražiť, zlepší to jeho stráviteľnosť a stane sa viac zásaditým.

– Pri sťaženom močení s bolesťou sa užíva odvar zo pšenice, jačmeňa, zázvoru a medu.

– Naklíčený jačmeň sa užíva pri zlom trávení, posilňuje žalúdok a podporuje chuť k jedlu.

Ovos

 – posilňuje slezinu a žalúdok, doplňuje Qi a krv, prečisťuje a posilňuje črevá, zlepšuje chuť k jedlu

– Pri dlhotrvajúcom vyčerpaní, po dlhej chorobe, pri nechutenstve, pri nadúvaní brucha, pri kašovitej stolici sa pravidelne konzumuje ovsená kaša s hrozienkami.

– Upokojuje a obnovuje nervový a reprodukčný systém.

– Naklíčené zrno zastavuje nadmernú laktáciu, pomáha močeniu po pôrode.

– Tvorí a vyrovnáva Qi (v minulosti kŕmili hospodári kone, ktoré mali pred sebou ťažkú fyzickú prácu ovsom, aby rýchlo nabrali energiu a dlho vydržali), znižuje cholesterol, posilňuje srdce.

Pohánka

– rozkladá nestrávenú potravu, uzemňuje Qi, rozptyľuje akumulácie a stagnácie v črevách a žalúdku, posilňuje slezinu a odvádza vlhkosť, lieči chronickú hnačku, dyzentériu

 – Pri stagnácii potravy v žalúdku a črevách, pri bolestiach brucha sa upraží pomletá pohánka alebo sa z nej uvarí odvar, do ktorého sa pridáva kvaka.

– Pri slabej slezine s vlhkosťou (hnačka, únava) sa popíja počas celého dňa odvar z pohánky.

Špalda

– posilňuje slezinu, zvlhčuje suchosť

– Jej konzumácia je prospešná subtílnym ľuďom v stave oslabenia (choroby).

– Dobre rozvarená a prepasírovaná sa konzumuje pri zápchach.

– Celé zrná sa konzumujú pri zlom trávení, kolitídach a mnohých ďalších črevných problémoch.

Pšenica

 – vyživuje srdce, posilňuje slezinu a obličky, hasí smäd, spúšťa močenie, prečisťuje horúčavu, zastavuje hnačku a dyzentériu, lieči mokvajúce abscesy a opuchy, zastavuje krvácanie po úraze

Nositeľom energie je pleva, preto uvedené účinky sa nevzťahujú na bielu múku, tá je iba hmotou, ktorá zahlcuje slezinu. Pri bezlepkovej diéte sa organizmu uľaví a telo získa viac energie na ďalšie činnosti.

– Pre hysterické ženy s mentálnymi problémami sa varí odvar z pšenice, sladkého drievka a datlí. Upokojuje, lieči nespavosť, podráždenosť a ťažkosti v menopauze.

– Pri smäde a suchom hrdle sa konzumuje pšeničná kaša.

– Pri sťaženom močení sa pije odvar z pšenice. Používa sa aj pri pomočovaní a nadmernom potení, pretože má slabo kyslastú chuť, ktorá zviera.

Slzovkaneprávom zabudnutá obilnina

je močopudná, posilňuje slezinu, vylučuje vlhkosť a uvoľňuje svaly, prečisťuje horúčavu a odvádza hnis

– Pri obličkových kameňoch, kameňoch v močovom mechúre, pri horúčkových ochoreniach s prítomnosťou vlhka sa denne pije odvar z 10-30 g tejto obilniny.

– Pri nedostatočnosti sleziny s nahromadenou vlhkosťou (vidíme to zboku na jazyku – odtlačky zubov), tlaku na hrudi a  žalúdku, nechutenstve sa takisto pije odvar, alebo sa konzumuje uvarená slzovka. Varí sa raz tak dlho ako ryža.

Upozornenie: V tehotenstve na nekonzumuje

Zelenina - druhé poschodie potravinovej pyramídy

Zelenina je veľmi dôležitá pri detoxikácii tela. Enzýmy vyživujú a vláknina absorbuje toxíny a cholesterol. Každý deň by sme jej mali zjesť viac druhov. Mnoho z nich je potrebné tepelne upraviť, pretože ich nie je ľahké stráviť a absorbovať tak ich živiny.

Mrkva

posilňuje slezinu, podporuje trávenie, vyživuje pečeň a tým prospieva zraku, uzemňuje Qi, zastavuje kašeľ, prečisťuje horúčavu a detoxikuje

– Pri pomalom trávení, stagnácii potravy, plnosti v bruchu, sťaženom vyprázdňovaní sa konzumuje uvarená mrkva s cukrom.

– Pri rozmazanom videní v dôsledku nedostatku pečene, šerosleposti, nedostatočnej výžive plodu v tehotenstve, suchých očiach sa konzumuje mrkva osmažená na masti alebo mrkvová polievka a bravčová pečeň.

– Pri kašli s horúčavou v pľúcach (vykašliavame vtedy žltý hlien) sa pije mrkvová šťava alebo vývar z mrkvy a datlí.

– Číňania veria, že významne ovplyvňuje mladistvý vzhľad kože a vlasov.

Kel

vyživuje slezinu, posilňuje žalúdok, uvoľňuje kŕče/spazmy a bolesť

– Pri slezine a žalúdku v nerovnováhe, kŕčoch a bolestiach nad pupkom sa kel nakrája a varí s cukrom až do zmäknutia. Taktiež je to vhodné pri vredoch žalúdka a dvanástorníka.

Kapusta

zvlhčuje črevá, prospieva žalúdku a zlepšuje trávenie, čistí krv

– Kapusta sa v mnohých kultúrach používa na skrášlenie pokožky tváre.

– Odvar z kapusty sa pije pri depresiách a podráždenosti. V kombinácii s cesnakom sa organizmus odčervuje.

– Má protivredový vitamín tzv. U. Pri vredoch sa konzumuje nalačno niekoľkokrát denne hrnček čerstvej šťavy, môže sa pridať aj zelerová šťava (najmenej tri týždne).

Brokolica

prečisťuje horúčavu, odstraňuje úpal, prejasňuje oči a odvádza vlhkosť

– Pri červených, pálivých očiach sa pije odvar z brokolice a mrkvy.

– Pri sťaženom močení sa užíva vývar z brokolice a čínskej kapusty.

Upozornenie: Brokolica sa nekonzumuje pri nedostatočnosti štítnej žľazy a nedostatku jódu, pretože môže podporiť rozvoj strumy.

Batáty

posilňujú žalúdok a slezinu, vyživujú pečeň, krv a Qi, podporujú pohyb čriev, hasia smäd a vyživujú telesné tekutiny

– Pri únave a oslabenej slezine sa batáty uvaria s trstinovým cukrom, keď sa počas varenia pridajú aj plátky zázvoru alebo datle, tak sa harmonizuje a doplňuje oblasť celého brucha.

– Pri zápche sa jedia uvarené batáty. Polievka z nich dokáže prečistiť hlavu po pití alkoholu.

Zemiaky

posilňujú a vyživujú slezinu, žalúdok, krv a Qi, uvoľňujú kŕče a bolesť, posilňujú yin obličiek

– Pri oslabenom žalúdku a slezine s nechutenstvom sa jedia zemiaky uvarené s bravčovinou.

– Pri bolestiach nad pupkom, žalúdočných a dvanástorníkových vredoch sa pije šťava zo zemiakov s medom.

– Zemiaky tlmia zápaly, ich šťava ochladzuje popáleniny, vnútorne užitie šťavy (min. tri šálky denne po dobu troch týždňov) znižuje krvný tlak. Konzumácia surovej šťavy aj plodov znižuje i nadmerné sexuálne libido.

Tekvica oranžová hokkaido

vyživuje stred (žalúdok a slezinu), doplňuje Qi, rozpúšťa hlien, odstraňuje hnis

– Pri oslabenej slezine a podvýžive sa konzumuje varená tekvica s ryžou, môže sa pridať aj zázvor a trstinový cukor.

– Varená tekvica s hovädzinou zvyšuje imunitu a pomáha pri vykašliavaní hlienov.

Upozornenie: Nadmerná konzumácia vám sfarbí pokožku do oranžova.

Cvikla

posilňuje srdce, prečisťuje krv, priaznivo pôsobí na pečeň, zvlhčuje črevá a podporuje menštruáciu

– Cvikla s mrkvou sa používa na zmiernenie hormonálnej nerovnováhy v menopauze.

Zeler vňať

prečisťuje horúčavu, upokojuje pečeň, posilňuje žalúdok, uzemňuje Qi, uľahčuje močenie

– Pri zvracaní, nechutenstve sa užíva odvar zo zelerovej vňate a šupiek mandarínky.

Zeler koreň

zastavuje krvácanie, posilňuje slezinu a vyživuje žalúdok

– Zeler je prospešný pri cukrovke, pri gynekologických výtokoch, krvácaní po pôrode.

– Znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu (jedna z najlepších potravín na tieto účely), takisto zlepšuje stav vlasov a kože.

Petržlen (tepelne upravený)

otvára povrch a podporuje potenie, vylučuje vietor a vlhkosť

– Pri napadnutí vonkajším chladom sa petržlen konzumuje uvarený s čerstvým zázvorom. Keď sa s tým uvarí ešte aj čierne korenie, tak tento vývar je vhodný i pri bolestiach kĺbov, pocite ťažoby svalov.

Paštrnák

posilňuje slezinu a žalúdok, pomáha prečisťovať pečeň a žlčník

– Čaj z paštrnáku tlmí kašeľ, bolesti hlavy, reumatizmus a artritídu.

Cibuľa (tepelne upravená)

aktivuje yang, rozpúšťa stagnácie hlienov a krvi, uzemňuje Qi, podporuje pohyb čriev

– Pri stagnácii Qi v oblasti stredu (slezina, žalúdok), sťahujúcich bolestiach nad pupkom, urgencii na močenie a stolicu sa konzumuje cibuľa spolu s ryžovou kašou.

– Znižuje krvný tlak a cholesterol, surová šťava znižuje opuchy a svrbenie po bodnutí hmyzom.

– Čaj z cibule upokojuje nervový systém.

– Pri nachladnutí a kašli sa odporúča jesť každé štyri hodiny do mäkka uvarenú cibuľu, ktorá je slabo ochutená medom. Ešte účinnejšia je cibuľová polievka varená s morskou riasou kombu, čerstvým strúhaným zázvorom, aby bol odvar pálivý.

Cesnak

zahrieva stred (slezina, žalúdok), vyživuje žalúdok, podporuje trávenie, detoxikuje a odstraňuje parazity, odstraňuje stagnácie krvi a trávenia

– Pri pocite chladu nad pupkom, stagnujúcej potrave (hlavne mäso) sa nakladá cesnak do octu, môže sa konzumovať aj samotný. Ďalej sa pripravuje na tento účel aj odvar z hlohu, cesnaku a mandarínkovej kôry.

– Cesnak má terapeutický efekt pri chrípke a ďalších infekciách (strúčik cesnaku treba vložiť na 15 min. do úst a cucať ho), vysokom krvnom tlaku a zvýšenom cholesterole.

– Podľa starých tradícií cesnak a cibuľoviny podporujú nadmerné emočné túžby. Z týchto dôvodov sa neodporúčal tým, ktorí chceli dosiahnuť duševný pokoj a pokrok.

Upozornenie: Cesnak sa nepoužíva v prípade horúčavy v tele (červené oči, červená tvár, horúčka…), pri žlčníkových problémoch. Príliš veľa cesnaku poškodzuje žalúdok a pečeň.

Špenát

zvlhčuje suché, podporuje pohyb čriev, podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd, vyživuje pečeň a prospieva očiam, vyživuje Qi a krv

– Pri obtiažnom vyprázdňovaní alebo zápche sa konzumuje špenát s bravčovou pečeňou a kozím mliekom.

– Pri smäde následkom cukrovky alebo pálení žáhy sa špenát konzumuje samotný alebo s pšenovou kašou.

– Špenátový vývar je liekom na opitosť, často sa podáva aj na zastavenie vypadávania vlasov.

Upozornenie: Špenát nie je vhodný pri hnačke a oslabenej slezine. Nemal by sa variť spoločne s potravinami bohatými na vápnik, pretože zhoršuje jeho vstrebateľnosť. Nemali by ho konzumovať ani osoby, ktoré majú obličkové kamene, lebo obsahuje veľa oxalátov, ktoré prispievajú k tvorbe kameňov.

Fenikel výhonky

harmonizujú pohyb Qi a oblasť brucha, uvoľňujú bolesť z chladu

– Pri nadúvaní, pocite rozpínania, zvracaní alebo nechutenstve sa pridáva fenikel do jedla.

Baklažán

prečisťuje horúčavu, ochladzuje a vyživuje krv a Qi, podporuje pohyb čriev, tlmí bolesť a opuchy

– Pri krvi v stolici, hemoroidoch, obtiažnom vyprázdňovaní sa užíva odvar alebo uvarený baklažán.

– Rozpúšťa krvné zrazeniny a zhluky v úrovni maternice.  Znižuje krvný tlak.

– Uvoľňuje pečeň a maternicu a je užitočný na uvoľnenie potlačených emócií – odstraňuje ich škodlivé účinky na orgány.

Upozornenie: V tehotenstve sa mu treba vyhýbať, pretože môže prispieť k vyvolaniu potratu.

Uhorka

prečisťuje horúčavu, hasí smäd, odvádza opuchy, je močopudná, čistí krv a detoxikuje, rozptyľuje depresie

– Pri opuchoch a sťaženom močení sa uhorka varí spolu s vodou a octom pokiaľ nezmäkne. Takto sa užíva trikrát denne.

– Šupka z uhorky pomáha pri kožných problémoch spôsobených vnútornou horúčavou.

– Obklady z uhorky skrášľujú pokožku tváre.

Paradajka

prečisťuje horúčavu, podporuje tvorbu telesných tekutín, vyživuje yin, ochladzuje krv

– Pri nedostatku yinu žalúdku, pri veľkom smäde sa jedia ošúpané rajčiny alebo uvarené s trochou cukru.

– Pri krvácajúcich ďasnách, krvácaní z nosu v dôsledku horúčavy v krvi sa jedia čerstvé rajčiny.

– Rajčiny znižujú krvný tlak a zväčšujú priechodnosť kapilár. Podporujú chuť k jedlu.

Upozornenie: Nezrelé rajčiny oslabujú obličky. Ak má človek reumu mal by sa im vyhnúť. Veľké množstvo plodov oslabuje všetky konštitučné typy. Kedysi sa jedli prevažne tepelne upravované.

Strukoviny - bohatá strava na sacharidy, bielkoviny, minerály a enzýmy

Fazuľa červená

vyživuje slezinu, odvádza vlhkosť, rozpúšťa krvné zrazeniny a detoxikuje

 – Pri liečbe opuchov, či sťaženom močení a hnačke v dôsledku oslabenia sleziny sa konzumuje uvarená červená fazuľa s kaprom alebo fazuľa uvarená so slzovkou.

– Pri krvácajúcich hemoroidoch, hnačke s kŕčmi sa užíva odvar z fazulí, sladkého drievka, slzovky, púpavy a neskôr sa k tomu pridá ocot.

Fazuľky Mungo

prečisťujú horúčavu, spúšťajú močenie a detoxikujú, vyživujú srdce a žalúdok

– Fazuľky znižujú cholesterol, prospievajú pečeni a žlčníku.

– Používajú sa ako liek pri otravách z jedla (varia sa vtedy s cesnakom), pri hnačkách, hemoroidoch, popáleninách, pri opuchoch dolných končatín, pri hypertenzii.

Upozornenie: Nie sú vhodné pri stave chladu v organizme. Nadbytok naklíčených fazuliek môže zhoršiť nedostatočnosť trávenia, ktorá je sprevádzaná hnačkou.

Fazuľka Adzuki

prečisťuje horúčavu, odvádza vlhkú horúčavu, odstraňuje toxín a rozhýbava krv

– Pri hnačkách, gynekologických výtokoch, pri kožných hnisavých ložiskách sa pije odvar alebo konzumuje kaša spolu s nelepivou ryžou.

– Vyrovnáva rovnováhu yinu a yangu v organizme, sú veľmi dobré pri hormonálnej nerovnováhe v menopauze.

Upozornenie: Chudí a “vysušení” ľudia by nemali často konzumovať tieto fazuľky, pretože z tela odvádzajú vlhkosť a tým znižujú váhu. Ak, tak iba uvarené v kombinácii s morskými riasami a na slano, aby sa zlepšili ich zvlhčujúce vlastnosti.

Hrášok

doplňuje a vyživuje slezinu, odvádza opuchy, podporuje produkciu telesných tekutín, hasí smäd

– Pri oslabenej slezine a žalúdku sa konzumuje hrach spolu s kukuricou.

– Pri nedostatku yinu žalúdku s pocitom smädu a suchého hrdla sa pije odvar z hrachu spolu s medom.

Upozornenie: Varený a pečený hrach spôsobuje nadúvanie, varí sa s potravinami, ktoré rozhýbavajú Qi (aromatické korenie).

Cícer

prospieva slezine, žalúdku a srdcu. Obsahuje veľa železa.

Sójové bôby

vyživujú a doplňujú slezinu a žalúdok, odvádzajú vlhkosť a detoxikujú

– Pri oslabenej slezine a žalúdku, nedostatku Qi a krvi (únava, bledosť…) sa pije odvar zo sójových bôbov s datlami.

– Pri opuchoch v dôsledku nedostatočnosti sleziny sa konzumuje kaša s arašidmi.

– Pomáhajú obnoviť funkciu slinivky, hlavne pri cukrovke. Podporujú zrak, znižujú horúčku, podporujú tvorbu materského mlieka. Sú liekom pri podvyživených deťoch.

Upozornenie: Je potrebné ich dobre uvariť, pretože inak sa zle trávia. Ideálne je zaliať suché bôby vrelou vodou a nechať ich močiť celú noc.

Ovocie - výživné i zraňujúce slezinu

Podľa tradičnej čínskej medicíny ovocie zvlhčuje, chladí a posilňuje telo. Je ľahko stráviteľné a čistí črevá. Väčšina ovocia je sladká a preto je spojená s prvkom Zeme. Patrí medzi najvýživnejšie potraviny, ale… Mnoho ovocia má na telo ochladzujúci, dokonca studený účinok. Je teda veľmi osviežujúce počas leta, ich konzumácia v chladných mesiacoch nás privedie k chorobám z chladu. A je tu ešte jedno ale… Aktuálny stav našej sleziny, sladká chuť ju síce vyživí, ale termodynamika väčšiny ovocia zraní. Pri slezine platí azda najviac pravidlo zlatej strednej cesty, všetko s mierou…ak to preženieme, tak slezina preženie aj nás na WC, ohlási sa nadúvanie a rôzne bolesti v oblasti brucha. Východiskom je upraviť termodynamiku ovocia, riešením sú aj sušené plody.

Jablko

podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd, znižuje horúčavu a nepokoj, vyživuje slezinu a zastavuje hnačku, prospieva pečeni a žlčníku

– Pri celkovej slabosti s pocitom stiesnenosti a smädu, po nadmernej konzumácii alkoholu sa konzumujú čerstvé plody alebo sa pije jablková šťava.

– Pri nedostatku yinu, zlom trávení, nechutenstve alebo hnačke sa pije čerstvá jablková šťava.

Datle (Jujuba)

– zahrievajú stred (oblasť brucha), vyživujú Qi a krv, posilňujú trávenie a tíšia kašeľ

– V Číne patria datle k najoceňovanejším liekom, pre ich výživu krvi a Qi, posilňovaniu žalúdka.

– Podporujú mladistvý vzhľad, dodnes jedia Číňanky kvôli pleti každé ráno 10 až 20 čínskych datlí.

Figy

doplňujú slezinu a žalúdok, zvlhčujú pľúca, uvoľňujú hrdlo, zvlhčujú črevá

– Pri oslabenej slezine (nechutenstvo, únava po jedle, mäkká stolica) sa odporúča rozkrájať plody, mierne ich orestovať, pridať hnedý cukor a uvariť z toho odvar.

– Pri oslabení po pôrode a nedostatku materského mlieka sa figy varia spolu s bravčovými nožičkami.

– Pri zápche, krvácajúcich hemoroidoch sa jedia čerstvé alebo s bravčovým mäsom.

– Znižujú krvný tlak.

– Figy majú detoxikačný účinok, využívajú sa pri liečbe zápalov a vredov na koži (mlieko z čerstvých fíg sa aplikuje dvakrát denne na kožu) .

Hruška

prečisťuje horúčavu, podporuje tvorbu telesných tekutín, zvlhčuje suché, rozpúšťa hlieny

– Pri vysušení organizmu následkom horúčok sa pije hrušková šťava s medom.

– Pri kašli s hlienom (žltým) sa pije hrušková šťava so zázvorom a medom.

– Má priaznivý vplyv na upokojenie zápalu žlčníka s prítomnosťou žlčníkových kameňov.

Upozornenie: Opatrná konzumácia pri oslabenej slezine, kašovitej stolici. Pozor aj v tehotenstve, nadmerná konzumácia podľa TČM prispieva k nedostatočnému vývoju plodu.

Pomaranč

podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd, uľahčuje močenie

– Pri pálení žáhy, zápachu z úst, veľkom smäde, nadmernej konzumácii alkoholu sa pije čerstvá šťava s medom.

Upozornenie: Pomaranč nie je vhodný pri oslabenej slezine alebo kašli alebo ak pľúca napadol chlad.

Grapefruit

podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd, navracia chuť k jedlu (v tehotenstve je to veľmi užitočné), harmonizuje slezinu, uzemňuje Qi, rozpúšťa hlien a zastavuje kašeľ

– Pri pálení žáhy, zápachu z úst, veľkom smäde, nadmernej konzumácii alkoholu sa konzumujú čerstvé plody.

– Pri zvracaní, nechutenstve sa pije odvar z grapefruitu, ktorý sa uvarí aj so šupkou (20 minút) a  neskôr sa k tomu pridá med.

– Znižuje hladinu cukru v krvi.

Broskyňa

vyživuje žalúdok, podporuje tvorbu telesných tekutín, zvlhčuje pľúca a črevá

– Pri nedostatku yinu žalúdku, smäde, suchom hrdle alebo suchosti a horúčave v črevách so zápchou sa jedia čerstvé plody alebo uvarené nad parou.

– Znižuje vysoký krvný tlak.

– Vnútro kôstky sa používa na rozpúšťanie krvných zrazenín, pridáva sa do zmesí na rozpúšťanie myómov.

Slivka

– prečisťuje pečeňový oheň, podporuje tvorbu telesných tekutín

– Pri nedostatku yinu a horúčave v pečeni (vtedy pália oči, ľahko sa rozčúlime, pri hneve cítime horúčavu) sa jedia čerstvé plody alebo sa pije slivková šťava.

– Pri nedostatku yinu žalúdku (vidno na jazyku – rôzne ryhy), smäde, suchom hrdle sa konzumuje slivkový kompót.

– Sú tradičným liekom na zápchu, používajú sa pri liečbe cukrovky, zväčšenej pečeni a pri cirhóze pečene.

Upozornenie: Nadmerná konzumácia sliviek môže zraniť slezinu, vyvolať nechutenstvo a hnačku.

Marhuľa

vyživuje žalúdok, podporuje tvorbu telesných tekutín, zvlhčuje a uvoľňuje pľúca pri obtiažnom dýchaní, hasí smäd

– Pri nedostatku yinu žalúdku (vidno na jazyku – rôzne ryhy), smäde, suchom hrdle sa konzumuje marhuľový kompót.

– Pri suchom kašli sa konzumujú čerstvé plody alebo marhuľová šťava s trochou medu.

– Marhule sú vhodné aj pri chudokrvnosti.

Upozornenie: Nadmerná konzumácia marhúľ zraňuje slezinu a neprospieva zubom. Opatrne by sa mali konzumovať v tehotenstve.

Banán

posilňuje žalúdok a slezinu, podporuje tvorbu Qi a telesných tekutín, vyživuje yin a zvlhčuje

– Pri smäde a suchom hrdle v dôsledku nedostatku yinu žalúdka, pri smäde pri horúčkových ochoreniach sa konzumuje surový banán vo väčšom množstve.

– Pri zápche a suchej stolici, hemoroidoch sa konzumuje surový alebo dusený banán.

– Banán je vhodný ako prevencia proti žalúdočným vredom, nezvyšuje ani hladinu cukru pri cukrovke, používa sa ako liek pri artritíde, dne a  reumatizme.

Upozornenie: Banán je nevhodný pri oslabenej slezine a zahlienení.

Ananás

podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd a vyvoláva močenie

– Pri smäde a vysušenom hrdle, zvracaní v dôsledku nedostatku yinu žalúdka sa konzumuje čerstvý ananás alebo šťava z neho.

– Pri sťaženom močení a opuchoch s pocitom horúčavy sa pije odvar z ananásu.

– Ananás sa využíva pri redukčných kúrach, pretože enzým bromelaín pomáha rozpúšťať hlieny, následkom ich vylúčenia sa chudne.

Upozornenie: Osoby s prekysleným žalúdkom, vredmi a ľudia s vyrážkami by mali ananásy konzumovať minimálne.

Hrozno (hroznové víno)

podporuje a vyživuje pečeň a obličky, doplňuje Qi a krv (hlavne tmavé odrody), pomáha pri tvorbe telesných tekutín, spúšťa močenie

– Pri pobolievaní bedier a slabosti kolien (dôsledok nedostatku obličiek a pečene) sa konzumuje naložené hrozno a zázvor vo víne.

– Pri búšení srdca, nočnom potení, mravenčení v končatinách alebo nočných kŕčoch v nohách (dôsledok nedostatku Qi a krvi) sa užíva odvar z hrozna a longanu.

– Pri smäde a suchosti v krku sa pije hroznová šťava alebo odvar.

Upozornenie: Nadmerná konzumácia hrozna môže znížiť ostrosť zraku.

Čerešne

doplňujú slezinu a žalúdok, vyživujú pečeň a obličky, zvieravou chuťou bránia nežiadúcemu úniku semena pri spermatorrhee

– Pri oslabenej slezine a žalúdku, nechutenstve a únave sa pije odvar z čerešní a longanu.

– Pri pobolievaní bedier a slabosti kolien (dôsledok nedostatku obličiek a pečene), úniku semena sa čerešne nakladajú do medicinálneho vína (višne zadržujú ešte viac).

– Keď sú užívané pravidelne tlmia bolesť pri dne.

Červený melón

prečisťuje horúčavu, odstraňuje následky úpalu, spúšťa močenie

– Pri veľkej horúčave v organizme sa pije melónová šťava alebo odvar z melónu a bambusových lístkov.

– Pri bolesti hrdla, úst a jazyka, aftách a nespavosti v dôsledku horúčavy srdca sa konzumuje čerstvý melón alebo odvar z neho a bambusových lístkov.

Upozornenie: Melón je nevhodný pri zimomravosti a nedostatku yangu.

Kiwi

prečisťuje horúčavu, podporuje tvorbu telesných tekutín, harmonizuje žalúdok, uzemňuje Qi, spúšťa močenie

– Pri zvracaní, nechutenstve v dôsledku akumulácie horúčavy v žalúdku (pálenie žáhy, zápach z úst) sa pije šťava z kiwi a zázvoru počas celého dňa.

– Pri sťaženom močení, močových kameňoch sa jedia plody v dostatočnom množstve alebo sa pije ich šťava.

Upozornenie: Nevhodné pri zimomravosti z nedostatku yangu.

Citrón

ochladzuje a odstraňuje následky úpalu, podporuje tvorbu telesných tekutín, hasí smäd, reguluje žalúdok, upokojuje plod v prípade horúčavy v tele matky (prevencia pred potratom), prospieva pečeni a podporuje tvorbu žlče

– Pri nerovnováhe žalúdka so zvracaním, nechutenstve, či hroziacom potrate sa pije odvar z citrónov alebo sa jedia kúsky citrónu naložené v soli.

– Pri produktívnom kašli so žltými hlienmi sa pije odvar z citrónov a sladkého drievka.

– Pomáha odstraňovať napätie a svalovú únavu, zlepšuje zrak a napravuje šerosleposť.

– Je antiseptický a ničí hnilobné baktérie v ústach i črevách, čím zabraňuje zápachu z úst a spevňuje ďasná.

Upozornenie: Osoby s prekysleným žalúdkom, žalúdočnými vredmi, ale aj ľudia s príznakmi slabosti krvi (bledá tvár i bledý jazyk, nespavosť, podráždenosť…) by mali citróny konzumovať opatrne.

Moruša

vyživuje yin a krv, posilňuje obličky a pečeň, zvlhčuje pľúca

– Moruša je užitočná pri stavoch nedostatku krvi a anémie, predčasného šedivenia vlasov, podráždenosti a zápchy. Používa sa aj pri liečbe cukrovky, žalúdočných vredov, suchého kašľa a obmedzenej pohyblivosti kĺbov.

Šípky

prečisťujú horúčavu, podporujú trávenie a regulujú žalúdok

– Pri pocite plnosti v oblasti žalúdka,  nechutenstve, hnačke zo stagnujúcej potravy sa pije odvar zo šípok.

Slezina má rada mäso

Mäso dodáva organizmu yangovú energiu. Ten kto ho neje a nemá zaň dostatočnú náhradu býva bledý, zimomravý a ľahko sa unaví. Človek sa spočiatku cíti dobre, pretože uľaví zažívaniu, čím získa akýsi pocit ľahkosti. Ak však zanedbá správnu rovnováhu v stravovaní, začne sa postupne prejavovať nedostatok yangu. Aj tu ale platí, všetko s mierou. Mäso je výborné terapeutické tonikum iba vtedy, ak nie je konzumované v nadmernom množstve (traduje sa, že Číňania ho s týmto zámerom konzumujú 1x do týždňa). Jeho každodenná konzumácia nadmerne zaťaží stred (oblasť brucha) a črevá. Veľmi dôležitý je aj spôsob jeho prípravy. TČM preferuje mäso varené alebo dusené.

Kura

zahrieva oblasť brucha, vyživuje slezinu, doplňuje Qi a krv, doplňuje esenciu obličiek (skôr staršia sliepka, kohút)

– Pri únave, celkovej slabosti, častých chorobách, pri opuchoch a kašovitej stolici pri nedostatku Qi a oslabenej slezine sa varí kurací vývar spolu s koreňom Angeliky čínskej (Radix angelicae sinensis), červenými fazuľkami a slzovkou.

– Pri búšení srdca a točení hlavy s únavou v dôsledku nedostatku Qi a krvi, pri nedostatku materského mlieka po pôrode sa varí kura s koreňom Angeliky čínskej a datlami.

– Pri častom močení (aj v noci), studených nohách, poklesu libida, či šumení v uchu (nedostatok obličiek) sa varí vývar s vodou a červeným vínom v pomere 1:1, s čiernym sezamom.

Upozornenie: Nie je vhodné pri kožných ochoreniach a častých migrénach. Taktiež pri atakoch vonkajších škodlivín a pred ich úplným vyliečením (nachladnutie a pod.). Prílišná konzumácia kuraciny vytvára v tele oheň (horúčava) a vietor (kŕče, tiky…).

Morka

zahrieva oblasť brucha, vyživuje slezinu, doplňuje Qi a krv, doplňuje esenciu obličiek

– Účinky sú rovnaké ako pri kuracom mäse

Kačica

vyživuje yin, posilňuje slezinu a žalúdok, odstraňuje opuchy a vlhkosť, znižuje vnútorný oheň a vyháňa horúčavu, zastavuje hnačky a rozpúšťa hlieny

– Kačka so špargľou vyživí yin a zvlhčí pľúca.

– Pri opuchoch a sťaženom močení sa varí kačka so slzovkou.

Upozornenie: Hydinové mäso sa vo všeobecnosti neodporúča konzumovať pred úplným doliečením chorôb z vonkajšieho pôvodu (vietor, chlad – nachladnutia a pod.). Kačacina je kontraindikovaná aj pri prázdnote yangu a krvácajúcich hemoroidoch.

Hus

doplňuje Qi, vyživuje žalúdok a hasí smäd

– Pri celkovej slabosti, únave, nechutenstve v dôsledku oslabenej sleziny a žalúdka sa varí husací vývar.

– Pri únave, neustálom smäde, zadýchaní v dôsledku nedostatku yinu a Qi, pri cukrovke sa varí hus spolu s chudou bravčovinou.

Bravčovina

vyživuje yin, zvlhčuje suché, doplňuje krv

– Pri suchom kašli, pocite suchosti v ústach a krku, nočnom potení v dôsledku nedostatku yinu pľúc sa varí bravčové mäso spolu s mandľami.

– Pri celkovej únave, točení hlavy po postavení sa, bledosti v dôsledku nedostatku Qi a krvi sa varí bravčovina spolu s Angelikou čínskou a kustovnicou.

– Pri zápche v dôsledku vysušenia telesných tekutín a nedostatku krvi sa varí vývar z bravčoviny.

Upozornenie: Pri stagnácii hlienov sa bravčovina neodporúča, nakoľko podporuje vznik ďalšej vlhkosti a vytvára ďalšie zahlienenie.

Pečeň kuracia a bravčová

vyživuje a doplňuje pečeň, zlepšuje zrak a prospieva očiam

Bravčové nožičky

aktivujú krvný obeh, podporujú tvorbu materského mlieka, posilňujú šľachy a kosti

Baranina, jahňacina, kozľacina, divina

zahrieva oblasť brucha, doplňuje a vyživuje Qi a krv

– Pri mužskej impotencii, pobolievaní bedier a slabosti kolien, zimomravosti a studených nohách, častom močení (aj v noci) sa konzumuje jahňacina na cesnaku a zázvore.

– Pri chladných bolestiach brucha, studených končatinách, fyzickej aj psychickej únave v dôsledku nedostatku Qi a krvi sa varí jahňací vývar s Angelikou čínskou a zázvorom.

– Pri nechutenstve, hnačke, studených končatinách a únave v dôsledku zachladenej a oslabenej sleziny sa varí jahňacina s nelepivou (dlhozrnnou) ryžou.

Upozornenie: Nevhodné pri vnútornej horúčave, návaloch, horúčke. Baranina sa neodporúča ani pri chrípkach a ďalších sezónnych infekciách, silných hnačkách – spôsobuje nahromadenie vnútornej horúčavy, ktorá sa ťažko odstraňuje.

Hovädzina

vyživuje slezinu a žalúdok, doplňuje Qi a krv, posilňuje šľachy a kosti, posilňuje a upokojuje v tehotenstve

– Pri nechutenstve, hnačke, opuchoch, únave v dôsledku oslabenej sleziny a žalúdku sa konzumuje hovädzí vývar.

– Pri bolestiach brucha, nechutenstve, kašovitej stolici sa dusí hovädzina s kôrou z mandarínky, zázvorom a škoricou.

– Pri celkovej únave a slabosti, zadýchaní sa, spontánnom potení, sa varí hovädzina s Angelikou čínskou.

Zajac

vyživuje slezinu, doplňuje Qi, osviežuje krv a neutralizuje jedy z horúčavy

– Pri liečbe oslabenej sleziny a žalúdku s nechutenstvom a únavou sa varí zajac s datlami alebo sa uvarí zajačí vývar.

– Je vhodný pri nadmernom smäde, chudnutí a inkontinencii. Konzumuje sa pri krvi v stolici, zvracaní z horúčavy žalúdka, pri reumatizme s prítomnosťou horúčavy a vlhka.