Mimoriadne dráhy –  Du Mai

Mimoriadne dráhy - Du Mai

Opozitnou  dráhou k mimoriadnej dráhe Ren Mai (more yinu) je Du Mai (riadiaca dráha, more yangu). Táto dráha je aktívna od chvíle, keď dieťa začne dvíhať hlavičku. Do dráhy sa vleje viac energie/Qi a celá oblasť sa tonizuje. Od tohto momentu začína dieťa objavovať  svet.

Ak je mimoriadna dráha Du Mai v energetickom nadbytku, tak je človek hyperaktívny, musí byť prakticky pri všetkom čo sa deje (ADHD). Z psychologického pohľadu je daná osoba roztržitá, zmätená, nespoľahlivá, neukotvená, má problém so záväzkami. Takýto človek nie je schopný kompromisov, pretože má len čierno-biele videnie sveta, ako keby prevažoval rozum nad citom. Chová sa impulzívne, jedná riskantne. Má tendenciu prepínať svoje sily. Aj napriek tomu je nespokojný s aktuálnou situáciou vo svojom živote. Takýto jedinec si koleduje o syndróm vyhorenia.

Ak je dráha Du Mai v nedostatku, tak sa nezaujímame o svet a máme strach z objavovania nových vecí. Človek je apatický, bezradný, má slabú vôľu a motiváciu, ako keby stratil smer. Nedostatok v dráhe Du Mai je príčinou oneskoreného vývoja detí, keď začínajú neskoro hovoriť (aj koktanie) a chodiť. Nedostatok v riadiacej dráhe prináša do života aj problémy so sebavyjadrením, keď sa nevieme presadiť. Takáto osoba je hanblivá a príliš závislá.

Hlavná vetva riadiacej dráhy prechádza centrálnou osou zadnej časti trupu, čím kopíruje priebeh chrbtice. Začína sa v podbrušku (u žien v maternici), zostupuje na hrádzu a tu vystupuje na povrch. Pozdĺž krížovej kosti, spodnej chrbtice prechádza bodom Ming Men (obličky/brána života) a stúpa cez zátylok (tu sa odpája 1. vnútorná vetva a vchádza do mozgu) až na temeno hlavy. Tu sa nachádza aj najvyššie položený bod ľudského tela, ktorý má najsilnejší yangový náboj. Nazýva sa “ Bod 100 stretnutí“, v ňom sa spájame s yangovou energiou Neba a našim pôvodným duchom Yuan Shen. V tomto bode sa energia Du Mai prepája s energiou vnútornej vetvy dráhy pečene, v ktorej sídli duša Hun. To vysvetľuje, prečo počas spánku snívame. Práve počas neho sa táto duša prepája s našim podvedomím (tento bod je základným bodom mimoriadne účinnej guashe vo vlasovej časti hlavy).

Z temena pokračuje energia dráhy Du Mai po povrchu hlavy smerom na čelo do oblasti 3. oka, dráha ďalej pokračuje cez nos pod nosnú prepážku nad hornou perou a končí sa na uzdičke, nad hornými zubami/rezákmi. Druhá vnútorná vetva sa hneď od začiatku vnára do vnútorných pohlavných orgánov, vedie ku kostrči a spája sa s dráhou močového mechúra a obličiek, vniká už spolu s nimi do chrbtice a obličiek. Tretia vnútorná vetva prechádza pupkom a srdcom do hrdla, kde sa spája s ústrednou dráhou Chong Mai,  spolu obkrúžia pery a dvomi vetvami stúpajú pod oči. Štvrtá vnútorná vetva sa začína spolu s dráhou močového mechúra vo vnútorných kútikoch očí, stúpajú na temeno, kde vnikajú do mozgu a klesajú dozadu, cez zátylok nad lopatky, kde sa potom opäť spoja do jednej vetvy, ktorá pozdĺž chrbtice smeruje dole, aby sa zanorila do obličiek.

Vnútorné vetvy Du Mai tak zabezpečujú kontrolu nad procesmi celého tela. Du Mai totiž v preklade znamená riadenie, nadradenosť, kontrola, stanovenie poriadku, ale aj hlavné mesto. Ako jediná má spojenie so všetkými yangovými dráhami tela, pod 7.  krčným stavcom sa stretáva yangová energia dráhy tlstého čreva, žalúdka, tenkého čreva, močového mechúra, trojitého žiariča a žlčníka. V tomto mieste sa  zvyknú robiť hlienové zátky/hrby/opuchy – toto sa výborne a rýchlo rieši guashou.

Du Mai všetky yangové dráhy kontroluje a v prípade potreby ich dopĺňa yangom a Qi. Na druhej strane z yangových dráh zhromažďuje nadbytky patogénov, ktorými sú hlavne horúčava a vnútorný vietor (takisto mimoriadne účinná guasha).

Úlohou riadiacej dráhy Du Mai je teda vitalizovať (2x vchádza do mozgu a vyživuje ho), spevňovať, mobilizovať, kontrolovať a riadiť yang celého tela. Du Mai v tele ovplyvňuje kožu, šľachy, zmyslové orgány, nervy, konečník, vonkajšie genitálie, kríže, chrbát, zátylok a hlavu. Z pohľadu psychiky udáva mieru nadšenia, vitality a motivácie.

Mimoriadna dráha Du Mai je zodpovedná pri vývoji embrya za vznik a výživu mozgu a miechy, za upevnenie vrodenej, pôvodnej Qi v obličkách. Dráha má otcovský princíp, pretože energia prináša výzvy a učí dieťa samostatnosti. V momente dvíhania hlavičky a narovnávania chrbtice sa dieťa začína rozhliadať a nastáva separácia od materského princípu, pretože čochvíľa nastane čas, keď sa postaví a „utečie“ od mami, aby mohlo objavovať a riskovať (približne v 2. roku je ukončený vývoj dráhy.).

Dráha teda do života prináša pohyb, aktivitu, nezávislosť, interakciu s vonkajším svetom, skúsenosti, zvedavosť a riskovanie. Ide o hľadanie životného zmyslu a cieľa. Ovplyvňuje mentálnu aktivitu.

Du Mai riadi v ľudskom organizme všetok yang. Chrbát aj hlava patria k yangu, táto dráha prechádza ich centrálnou osou. Podieľa sa na zaoblení chrbtice, spevňuje ju a podporuje vzpriamenú pozíciu človeka. Pomáha budovať pevný chrbát fyzicky i psychicky (vhodná je aj pre ľudí, o ktorých hovoríme, že nemajú chrbtovú kosť). Okrem toho prechádza mozgom, miechou, obličkami a pohlavnými orgánmi, preto má súvis s duševnými pochodmi i pohlavnými funkciami, riadi reflexy človeka.

K chorobným poruchám, ktoré sú spojené s Du Mai patria predovšetkým epilepsia, bolesti, ktoré vystreľujú z podbruška až k srdcu, sťažené močenie, pomočovanie, hemoroidy, neplodnosť a i.

Ak je dráha preplnená škodlivou Qi, vyvoláva to kŕčovité stuhnutie chrbta, naopak prázdnota spôsobuje pocit „ťažkej“ hlavy. Problémy s krčnou chrbticou z psychosomatického pohľadu máme kvôli tomu, že sme nastavení na dosahovanie výsledkov.

V klinickej praxi sa riadiaca dráha využíva pri posilňovaní chrbta (hlavne pri chronickom lumbagu), vyživuje mozog a dreň (Alzheimer, Parkinsonova choroba, mŕtvica, rôzne mentálne postihnutia pri deťoch, obrna, detské kŕče, strata pamäte a i.), posilňuje myseľ a ducha Shen (depresie, úzkosti, smútok, zábudlivosť, dezorientácia, palpitácie a i.).

Du Mai sa využíva pri gynekologických problémoch (frigidita, nízke libido), posilňuje maternicu pri nedostatočnosti yangu obličiek, je účinná pri mužských problémoch so semenníkmi, penisom, prostatou, problémoch s erekciou, impotenciou, nízkou pohyblivosťou spermií… Posilňuje yang obličiek a mingmen (brána života). Je to miesto, cez ktoré prijímame zásady a princípy života, čerpáme istotu. Preto deti, ktoré vyrastajú bez rodičov, majú často slabosť tejto brány. Ako keby mali problém s ukotvením. V Du Mai sa zrkadlí vzťah rodičov k dieťaťu, opora, ktorú mu dali. Zrkadlí sa v nej však aj naša karma, ktorú sme si priniesli na tento svet, a ktorú máme riešiť.

Du Mai je účinná aj pri problémoch so suchým hrdlom, rôznych opuchoch hrdla a očí, pri riešení celkového chladu v organizme, problémoch s dýchaním a rôznych alergiách. Podľa TČM majú všetky alergie pôvod/koreň v psychike, poväčšine ide o pocity ohrozenia.

Na mimoriadnej dráhe Du Mai sa z psychologického pohľadu rieši naša výdrž a vytrvalosť. Dodáva nám silu znovu vstať a bojovať, aby nám na veciach znova záležalo a nebolo nám to jedno. Takisto nám dodáva silu prejaviť svoj talent. Rieši našu nesmelosť, lenivosť, neustále odkladanie vecí na zajtra (prokrastinácia), uvoľňuje blokády spojené so sexuálnym násilím.

Rieši sa na nej problém skoliózy (musíme si spevniť celý skelet), problém koordinácie a stability. Pomocou nej sa utišuje intenzívny nepokoj (ak sme vo veľkom strese), riešia sa obsesie a tiky.

Du Mai ovplyvňuje našu vôľu žiť život, po ktorom túžime, aby sme nasledovali našu životnú cestu (zámer nebies – karma). Rieši naše napojenie na Yuan Shen. Takisto uvoľňuje „životné kŕče“, našu agresivitu, uvoľňuje emočný a mentálny stres a potlačenú agresiu. Dodáva človeku väčšiu flexibilitu a schopnosť sa prispôsobiť, aby sme neboli rigidní.

Du Mai rozbíja staré, zakorenené návyky na všetkých úrovniach. Uvoľní a odstráni to, čo už k životu nepotrebujeme, pretože dráha je stelesnením akcie a pohybu vpred. Práca na nej je vhodná pre každého, kto sa nemôže pohnúť akoby z miesta, či je to vzťahové, pracovné, keď už ide iba o stereotypy, ktoré obťažujú.

Pokračuj na článok – Mimoriadne dráhy – Dai Mai