Jeseň – kov – pľúca

Jeseň - kov - pľúca

Background/texture,Made,Of,Green,Eucalyptus,Leaves,With,Raindrop,,Dew.,Flat

V tradičnej čínskej medicíne predstavuje jeseň medziobdobie medzi mladosťou a starobou. Jesenná rovnodennosť prináša upokojenie bujnej letnej energie, všetko sa pripravuje na stíšenie a príchod zimy. Z polí a záhrad sa zbiera posledná úroda, v prírode sa začína fáza vysychania a sťahovania vody do hĺbky.

K jeseni patrí paradoxne energia sucha aj napriek tomu, že všade vôkol nás je množstvo vlhkosti. Ranné i večerné inovate, rosy i hmly zostávajú na povrchu. Krehké, vysychajúce a lámajúce sa rastliny už do vnútra žiadnu vlahu nenatiahnu, pretože bunky v štádiu zrelosti už vodu nepotrebujú. Tak ako žiaden suchý list už nie je schopný absorbovať vonkajšiu vlhkosť, ani pokožku starého človeka už žiadna voda zvonku neosvieži.

Tri jesenné mesiace sú časom naplnenia a dozrievania. Človek má chodiť spať skôr a vstávať so sliepkami, aby si zaistil duševnú pohodu a zmiernil vplyv ostrého jesenného vzduchu. Má zhromažďovať duševnú energiu a pozornosť už neobracať smerom von, aby si zachoval čistú pľúcnu energiu Qi. Kto si tento princíp neosvojí, poškodzuje si pľúca. Keď sa totižto nevytvoria dostatočné zásoby energie, v zime môže ochorieť hnačkovitými chorobami.

Z päťprvkového pentagramu patrí pľúcam energia kovu. Z priebehu dňa je to večer (v životnom cykle človeka je to starnutie), patrí mu ostrá, pikantná chuť (zázvor, kari, škorica…). Farbou kovu je žiarivo biela, strieborná, ktorá symbolizuje žiaľ a smútok. Pľúca sú yinový orgán, ich yangovým súputníkom je tlsté črevo. Zo zmyslových orgánov im prináleží nos, ich tkanivom je koža spolu s ochlpením a ich vonkajším prejavom je hlas (to čo hovoríme je výpoveďou srdca, ako to povieme je výpoveďou pľúc).

Cnosťou pľúc je poctivosť a dôveryhodnosť. Emóciou sú smútok a žiaľ. Ak je energetika pľúc vyrovnaná, človek je spravodlivý, má svoju dôstojnosť a sebaúctu, ak nie, tak ho prepadne sklamanie, smútok, žiaľ, beznádej, trápenie. Paradoxom k tejto situácii sú reakcie okolia. V spoločnosti smutného človeka nechce dlhodobo nikto byť. K nešťastným ľuďom sa niekedy správame nátlakovo, dookola im opakujeme, aby to nechali tak, pustili to z hlavy… Smútok je ale normálna súčasť života a prínosná reakcia na stratu. Prirodzený smútok by mal trvať približne 40 dní, potom by mal odznieť, je potrebné v živote urobiť zmenu. Ak nie, začne človeku ubližovať, čo sa odzrkadlí aj na jeho zdravotnom stave.

Pľúca nie sú iba o dýchaní

Pľúca z pohľadu TČM riadia Qi – podporujú, dopĺňajú a regulujú energiu všetkých vnútorných orgánov. Zodpovedajú za výdych (nádych je pod nadvládou obličiek). Sú miestom, kde Qi vzniká (základná Zhong Qi), zmiešaním prijatej energie/Qi zo vzduchu a z esencie, ktorá vzniká pri trávení, a ktorú Qi sleziny dopravuje hore do pľúc.

Dýchanie a riadenie Qi sú na sebe závislé. Ak sa z nejakého dôvodu oslabí dýchanie, oslabí sa aj tvorba a preprava Qi po tele. Zároveň sa oslabí tvorba a preprava krvi, tekutín, výživy, objavia sa príznaky a rôzne následky nedostatku Qi (nechuť hovoriť, slabí hlas, slabosť v končatinách a i.). Na druhej strane prázdnota/nedostatok Qi povedie k ďalšiemu oslabeniu činnosti pľúc/obličiek (patria sem rôzne poruchy dýchania, kašeľ, zápal priedušiek, astma, dušnosť a i.).

Pľúca okrem už spomenutého riadia aj pohyb vody, sú jej horným zdrojom. Pľúcna Qi spriechodňuje vodné cesty, podporuje distribúciu a vylučovanie vody. Sú akýmsi baldachýnom, z hľadiska orgánov sú umiestnené najvyššie, a tak sa dokážu tekutiny ako rozprášená rosa dostať do celého organizmu. Pri metabolizme vody s pľúcami spolupracuje slezina, obličky, tenké a hrubé črevo a močový mechúr. Ak je narušená rozptyľovacia/distribučná funkcia pľúc, objaví sa v tele zahustený hlien i mäkké vodnaté opuchy.

Pľúca sú považované aj za dvoranu všetkých ciev, pretože pomáhajú srdcu s distribúciou krvi. Všetka krv sa cievami dostáva do pľúc, kde je prostredníctvom dýchania okysličovaná. Po celom tele sa pohybuje Qi a krv. Qi by bez krvi nebola harmonická a krv bez nej by sa nepohybovala. Keď je Qi pľúc vyčerpaná a prázdna, nedokáže srdcu pomôcť s distribúciou krvi, všimneme si to ako tieseň na hrudi, búšenie srdca, modrofialové pery a jazyk a i.

Pľúca riadia rozptyľovanie a prečisťovanie a spúšťajú dole…tu sa okrem iného pre nás v zrozumiteľnejšom jazyku skrýva proces riadenia kože a ochlpenia, či rozptyľovanie ochrannej Qi (Wei Qi, čo je vlastne naša imunita), vylučovanie tekutín, ktoré sa počas metabolizmu premenili na pot. Ak sa rozptyľovacia funkcia naruší, objaví sa “znížená imunita” (odolnosť voči vonkajším chorobným činiteľom), vysušovanie pokožky a ochlpenia, dýchavičnosť, upchá sa nám nos…

Ak sa naruší z akéhokoľvek dôvodu činnosť pľúc, tak to má pre organizmus ďalekosiahle následky. Pľúca totiž zasahujú do základných životných pochodov celého organizmu.

Kovové pľúca alebo nebeské a pozemské v jednom hrnci

Pľúca sú priradené Kovu, priťahujú nebeskú kvalitu v podobe nebeskej Qi, ktorá nás obklopuje. Ich hlavnou funkciou je prostredníctvom dýchania vstrebávať životodarnú energiu Qi a ďalej ju distribuovať po tele (hlavne smeruje dole k obličkám). Ak sa prenesieme do pentagramu prvkov, tak za ich zrodom stojí zem (slezina), ony “rodia” vodu (obličky) a “potlačujú” drevo (pečeň). Pľúca teda prispievajú k normálnemu metabolizmu vody a regulujú fungovanie obličiek. To znamená, že každé ochorenie pľúc ovplyvní aj činnosť obličiek. Ak kov napadne vonkajší patogén, človek zachrípne.

Párovým orgánom pľúc je tlsté črevo. Odstraňuje všetko, čo ešte zostalo po dlhej ceste našim telom, po extrakcii a asimilácii, ktoré kvalitatívne prefiltrovali aj ten posledný kúsok a získali z neho to najdôležitejšie.

 

Pľúca a krásna pokožka

Výživu povrchu (rozumej pokožky), má na starosti v ľudskom tele Qi pľúc. Práve vďaka pľúcam je pokožka patrične vyživovaná, prekrvená, pružná a primerane vlhká. Áno, som si vedomá, že pred časom som písala, že za to môže slezina so žalúdkom. A stále na tom trvám, pretože ak pozorne čítate, tak vám už isto napadlo, že v TČM všetko so všetkým súvisí. Ak sa poriadne nenajeme, tak žalúdok nemá čo spracovať, slezina nemá dostatok výživnej Qi, ktorú by dopravila do pľúc, ktoré spolu s ďalšími zložkami vytvoria esenciu potrebnú pre zdravé fungovanie organizmu (veľmi jednoducho a neodborne napísané, ale malo by to byť zrozumiteľné).

Zdravé pľúca sa prejavujú aj zdravou pokožkou a silnou ochrannou Qi, ktorá zabezpečí dostatočnú obranyschopnosť organizmu. Už v starých čínskych textoch sa píše o tom, že zárodky sto chorôb vznikajú najskôr na pokožke a ochlpení. Vonkajšia škodlivina vnikne do vnútra, a preto sa štrbinky v pokožke roztiahnu. Keď sa roztiahnu, tak škodlivina preniká ďalej a usadí sa v sieti kanálikov Qi. Ak v nich zotrvá a nikto ju neodstráni, preniká ďalej do dráh Qi, ak aj v nich pretrvá a nie je odstránená, vniká hlbšie do orgánov a zhromažďuje sa v črevách a žalúdku. Toto už vedeli pred niekoľkými tisícročiami…už viete prečo je gua sha terapia taká účinná? Je to vypúšťacia metóda, ktorá dokáže z povrchu tela a prvých vrstiev pokožky vylúčiť bez väčších ťažkostí vonkajšiu škodlivinu…

 

Štipľavým a ostrým na choroby

Akákoľvek choroba, ktorá oslabí pľúca a črevá sa lieči ostrým jedlom – práve ostrá a pálivá chuť prináleží prvku kov. Rozhýbava energiu a smeruje von. Otvára póry, napomáha poteniu a vyháňa von patogén. Má yangovú a väčšinou teplú povahu, podporuje oheň a navádza energiu hore, smerom do periférií tela. Okrem už spomenutého povzbudzuje trávenie, rozptyľuje hlieny (hlavne z mliečnych výrobkov a mäsa), takisto chráni pred chorobami s hlienom (bežné nachladnutia a zahlienenia). Pomáha tráviť vlhké a mastné potraviny, ktoré takisto vytvárajú v tele hlien (obilniny, strukoviny, orechy, semená). Ostrá chuť rozptyľuje stagnujúcu krv a znásobuje Qi. Niektoré potraviny s touto chuťou dokážu vypudiť aj parazity (cesnak, palina, kajenské korenie).

K ostrým jedlám patrí pór, rozmarín, fenikel, červená paprika, čierne korenie. A keďže za zrodom kovu (pľúc) stojí zem, vyživíme ich sladkými jedlami, ktoré prospievajú aj slezine (pozor, nehovorím o sladkostiach a cukre). Vhodným ovocím je v tomto období napríklad hrozno,  je sladké a takisto tvorí tekutiny, ktoré zvlhčujú pľúca. Výbornými jedlami pre liečbu pľúc sú mrkva, reďkovka, bazalka, sladké drievko, cesnak, zázvor, mäta, jarná cibuľka, olivy, arašidy, vlašské orechy, vodné gaštany, mandarínky…

Na tlsté črevo priaznivo pôsobí konzumácia tofu a ďalších výrobkov zo sójových bôbov, fíg, špenátu, hlávkového šalátu, čínskej kapusty, sladkovodných rýb, kukurice, uhoriek, baklažánu, muškátového oriešku, čierneho a bieleho korenia…

Typickými potravinami pre element kovu sú z obilnín dlhozrnná ryža, zo strukovín biela fazuľa, zeleniny okrem už spomenutých aj kaleráby, tekvica, chren, pažítka, živočíšnych bielkovín zajačie mäso a syry s modrou plesňou. Pri úprave potravín platí zásada, že na jeseň a v zime sa majú podávať predovšetkým dlhšie varené jedlá.