Guasha tela

GUA SHA - Umenie možného

Guasha je starodávna metóda, ktorá ľuďom prinavracia zdravie. Je považovaná za perlu v pokladnici čínskej medicíny. Tento jednoduchý, zároveň rýchly a účinný spôsob terapie vie pomôcť telu zbaviť sa škodlivín a patogénov.

Guasha čiastočne pripomína masáž. Pri práci sa využívajú doštičky z drahých kameňov, olej a krém (dostupné tu). Jej primárnou úlohou je otvoriť povrch a umožniť tak organizmu, aby z tela vylúčil škodlivinu. Je to jednoduché, ale nie banálne. Ľudské telo je totiž unikátny systém, ktorý disponuje viacerými možnosťami i schopnosťami samoobnovy a samoliečenia. Guasha tak telu prinavracia rovnováhu a tým upevňuje naše zdravie.

V ázijských krajinách sa táto terapia využívala na domácu liečbu. Do Európy sa dostala vďaka čínskym lekárom a praktikom tradičnej čínskej medicíny. Jej história siaha do 3. storočia n. l. Prežila stáročia vďaka svojej ľahko zvládnuteľnej manipulácii a schopnosti liečiť vnútorné choroby pomocou vonkajších metód.

Gua sha – kameň a škrabanie, tak znie doslovný preklad tejto, pre nás ešte stále nepoznanej terapie. Najčastejšie sa robí s jadeidovými doštičkami. Jadeid je obľúbený polodrahokam, pre Číňanov je to ochranný kameň, ktorý do života prináša šťastie, radosť, pokoj a odvahu. Pre Aztékov bol jadeid cennejší ako zlato, v starej Číne sa vyrovnal hodnote smaragdu, v Egypte ho považovali za kameň lásky, pre Arabov bol symbolom ochrany voči zlu. Dôležité sú jeho liečivé účinky, ktoré sa počas dlhých minút terapie prenášajú na človeka. Má upokojujúci vplyv na celý  organizmus, tonizuje nervy, prináša blahodárny spánok, má pozitívny vplyv na obličky a močový mechúr…

Aj napriek tomu, že guasha vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho, potrebujete k nej zopár dôležitých znalostí. Tými najdôležitejšími sú vedomosti z akupunktúry. Je nutné poznať dráhový systém ľudského tela. Na dráhach/meridiánoch sa nachádzajú body, zdroje energie, ktoré ak viete správne zapojiť do procesu terapie, naštartujete v tele samoopravné mechanizmy. Pri terapii sa využíva aj holografický systém tela, tzv. reflexné zóny. To je ďalšia istota, že sa v organizme naštartuje proces zmeny.

V tele máme 12 riadnych akupunktúrnych dráh. Každá “lepšia fabrika” má však aj svoj záložný energetický zdroj. Má ho aj ľudské telo, v podobe 8 mimoriadnych akupunktúrnych dráh, cez ktoré sa dostaneme do úplne iných dimenzií nášho bytia. Naozaj sme samoopraviteľní, ak vieme do tohto procesu zapojiť to správne a jedinečné miesto/bod na našom tele.

Guasha aktivuje a stimuluje celé akupunktúrne dráhy na jednotlivých častiach tela. Preto je taká účinná. Pri terapii sa zároveň stimuluje aj systém reflexných zón/mikrosystémov. Tie najznámejšie máme na hlave, tvári, ušiach, rukách, chodidlách a chrbtici. Už len jeden mikrosystém vie vypovedať o tom, ako na tom človek v danej chvíli je. Spomeňme si na “obyčajné” masáže nôh, keď nám masér stláča a masíruje jednotlivé body na chodidlách ako to bolí…presne nám lokalizuje zdroj zdravotných problémov. Vďaka využívaniu tohto holografického systému tak guasha dokáže ovplyvniť hneď viacero vnútorných orgánov a výsledok terapie tak vidíme a cítime okamžite.

Ak googlite tak pod heslom guasha vám internet ponúkne nepekné obrázky krvných podliatin a modrín. Pod nimi, kdesi v hĺbke tela, sa nachádza škodlivina, ktorá takýmto spôsobom opustí organizmus. Podliatiny a modriny však nie sú osudom každej terapie. Záleží od celkového zdravotného (psychického aj fyzického) stavu človeka. Cez kožu, náš najväčší orgán, ktorý neslúži iba ako obranná bariéra tela, ale podieľa sa aj na vylučovaní, dýchaní, sekrécii a čistení sa terapeut obrazne povedané rozpráva s našimi vnútornými orgánmi (srdce, pľúca, slezina, pečeň, obličky atď.). Tie sú pomocou akupunktúrnych dráh previazané s povrchom. Povrchová stimulácia kože a následný výsev (petechie, fľaky a pod.) je potom vlastne akási spoveď nášho tela. Doslova nám ukáže kde má nedostatok, kde prebytok, kde vám stagnuje vaša životná energia a krv. Toto je veľmi dôležitý “rozhovor” k tomu, aby ste v predstihu pochopili a na vlastnej koži uvideli, čo sa vo vašom tele deje.

Guasha je svojou jednoduchosťou a efektivitou fascinujúca. Ak zachytíme chorobu hneď v jej počiatkoch, tak potom je určená pre každého. Pri procese vyháňania škodliviny z tela je účinnejšia ako akupunktúra a fytoterapia.

Platená sekcia / online kurz

Tu vstupujete do platenej sekcie – kurz guasha telo + základy teórie akupunktúry