Ako byť a zostať zdravý

Ako byť a zostať zdravý...

                                                                             Telesné zdravie stojí na troch pilieroch: strava, pohyb a odpočinok.

Strava

O zdravom stravovaní sa už popísalo a stále píše veľa. Hlavnou témou väčšiny kníh a článkov sú však len potraviny a nie človek, ktorý ich prijíma. A to je dosť zásadná vec, pretože každý z nás je iný, každý z nás má iné potreby, inú látkovú výmenu a životný rytmus. Preto to, čo je dobré pre jedného, nemusí byť na prospech druhému a môže mu to dokonca ublížiť.

Potraviny, ktoré sa nám z energetického hľadiska momentálne nehodia, zaťažujú slezinu, žalúdok a slinivku brušnú.  Jedného nafukuje, iný má zápchu, niekto je obézny, iný priam vysušený a podobne.  Prejedanie sa, ale ani málo jedla nie je pre náš organizmus to pravé orechové. Ani studené, ani horúce, ale a bude to znieť asi neuveriteľne, ani veľmi pestrá skladba nášho jedla. No a teraz ako z toho začarovaného kruhu von…celý problém je v tom, že neexistuje univerzálne zdravý človek, ktorého metabolizmus by toto bez orgánovej disharmónie zvládal…k tomuto stavu sa dá ale priblížiť (myslím stav harmónie). A potom nejaké tie “zhrešenia” zvládne naše telo bez väčších, dlhšie trvajúcejších komplikácií.

 

 

Pohyb

Nedostatok fyzického pohybu vedie k problémom so zažívaním a trávením. A nielen to. Nedostatočný pohyb ovplyvňuje okrem sleziny aj pečeň, srdce a pľúca. To nie je iba o tom, že keď sa nehýbeme tak môžeme priberať…my všeobecne lenivieme, mení sa naše fyzické telo, sme častejšie unavení a vyčerpaní a tento “blbý” stav sa prenáša a odráža časom aj  v našom myslení. A to už je bludný kruh, z ktorého sa vystupuje náročnejšie. Pohodlnosť  je síce fajn, ale ak trvá pridlho, tak unavuje a oslabuje. Pýtate sa čo? Qi a krv a toto je počiatok všetkých zmien v našom tele. Ak je medzi týmito dvomi zložkami harmónia a súlad, máme všetko! Ak nie, dochádza k zmenám nášho zdravotného stavu.

Odpočinok

Dlhodobá práca bez dostatočných prestávok na upokojenie sa a regeneráciu zaťažuje a obťažuje naše obličky. Tento orgán doslova stráži naše zásoby energie. To, že do nich siahame viac ako by sme mali, sa bohužiaľ neprejaví hneď. Až potom, keď začnú kolabovať ďalšie systémy…väčšinou to potom funguje tak, že hľadáme “záplatu” na sekundárne problémy, ktorých podstata je niekde inde.  Aj mentálne prepracovanie narušuje chod obličiek a jeho párového orgánu močového mechúra. Nepretržité premýšľanie a preťažovanie hlavy do nej navádza príliš veľa energie, ktorá potom chýba obličkám. Preto je dôležitý v živote každého človeka aj oddych.

Rovnováhu prináša do tela spánok a relaxácia. Nočný spánok znamená pre telo regeneráciu. Ak sa ho telu nedostáva, siaha po svojich rezervách. Choroba tak prichádza z príliš vyčerpaných obličiek. Spánok je však podľa TČM funkciou srdca. Ak spíme málo, tak telo, ale ani myseľ sa nestihnú zregenerovať dostatočne. To potom vyúsťuje do problémov so zaspávaním, ale patria sem aj naše neskoré líhania do postele. Nedostatok nočného spánku spôsobuje v tele množstvo problémov a systémových porúch. Žijeme hekticky a rýchlo, večer si chceme doma v kruhu rodiny oddýchnuť a v noci dobehnúť to, čo cez deň nestíhame. Už aj podľa orgánových hodín vieme, že 23.00 hodina je deliaca čiara, kedy by sme mali byť už v posteli a spať. Telo totiž spúšťa procesy, ktoré majú životne dôležitý dosah na našu krv a zažívanie. Aj naša ochranná energia čaká na to, kým zaspíme, aby sa mohla ponoriť cez naše oči hlboko do tela a spustiť samoozdravné mechanizmy na úrovni vnútorných orgánov. Ak toto telu uprieme, dostaneme sa do stavu disharmónie, ktorá v tele spustí proces choroby.

Zdravie nie je o drahých výživových doplnkoch, je to o našom vzťahu k sebe samým. O jedle, pohybe a odpočinku/spánku. Väčšina z toho je zadarmo.